account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Polipy gardła – rozpoznanie i leczenie

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian14.03.2022Aktualizacja: 03.04.2024

Polipy w gardle, a właściwie w krtani, mają postać niezłośliwych rozrostów śluzówki. Umiejscawiają się na fałdach głosowych. Polipy krtani objawiają się chrypką i zmianą barwy głosu. Jakie są przyczyny polipów na gardle? Jak przebiega diagnostyka i leczenie zmian polipowatych?


polipy-w-gardle-jak-wygladaja
pexels

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Czym są polipy na gardle?
  2. Przyczyny polipów gardła 
  3. Polipy w gardle – objawy
  4. Diagnostyka polipów gardła
  5. Jak można leczyć polipy gardła?
  6. Czy polipy krtani nawracają?

Czym są polipy na gardle?

Polipy krtani, potocznie nazywane polipami na gardle, to niewielkie guzki śluzówki o odczynie zapalnym. Mogą mieć różne kształty i wielkości. Zmiany umiejscawiają się symetrycznie na fałdach głosowych. Mają postać uszypułowaną (na nóżce) lub nieuszypułowaną (na szerokiej podstawie). Najczęściej osadzają się tylko po jednej stronie gardła. 

Przyczyny polipów gardła 

Jednoznaczna przyczyna i mechanizm rozwoju polipów na gardle nie są znane. Ich pojawienie się najczęściej ma jednak związek z wykonywanym zawodem. W grupie ryzyka znajdują się osoby pracujące głosem (nauczyciele, aktorzy, wokaliści). Zmianom sprzyjają ponadto przewlekłe i często nawracające zapalenia gardła. Wśród czynników predysponujących do zachorowania znajdują się również: refluks żołądkowo-przełykowy, polipy żołądka, nałogowe palenie tytoniu, praca związana ze wdychaniem dymu lub pyłu, przewlekły kontakt z toksynami, alergie, mechaniczne urazy struktur krtani. Problem polipów dotyka osób ze stwierdzonymi zaburzeniami pracy układu hormonalnego (mowa szczególnie o niedoczynności tarczycy).

Polipy w gardle – objawy

Umiejscowione na fałdach głosowych polipy upośledzają ich funkcjonalność. W rezultacie powoduje to zmianę barwy głosu (na niski i szorstki) i odczuwanie nadmiernej suchości w gardle. Pacjenci dodatkowo wskazują na konieczność częstego „odchrząkiwania”. Objawem wskazującym na polipy na gardle jest również stała chrypka. W niektórych przypadkach dochodzi do załamywania głosu podczas mówienia i uczucia zalegania ciała obcego w gardle. Rozległe i duże zmiany polipowate mogą powodować nawet trudności w oddychaniu lub prowadzić do tzw. bezgłosu.

Jeśli obawiasz się, że zmieniony głos i chrypka mogą mieć związek z polipami, i chcesz uzyskać pomoc w diagnostyce i leczeniu, sprawdź, co zyskasz dzięki Polisie Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne da Ci dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów oraz wielu badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (nawet blisko 300 badań w najbardziej rozbudowanym pakiecie OCHRONA GOLD). Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając prywatną opiekę medyczną od TU Zdrowie.

Diagnostyka polipów gardła

Diagnostyka polipów gardła jest prosta. Podejrzenie zmiany polipowatej i kwalifikację do dalszych badań stwierdza się na podstawie opisywanych przez pacjenta objawów. W celu potwierdzenia rozpoznania przeprowadza się laryngoskopię. Badanie pozwala na dokładną ocenę krtani i narośniętych na niej zmian – ich wielkości, charakteru, umiejscowienia, występowania stanu zapalnego. Uzupełnieniem diagnostyki jest videostroboskopia, która umożliwia ocenę ruchomości wiązadeł głosowych.

Polipy krtani, chociaż w większości przypadków są niegroźne, powinny być diagnozowane i poddawane leczeniu. Bagatelizowane, pogarszają komfort mówienia, a nawet swobodnego oddychania.

Jak można leczyć polipy gardła?

Polipy gardła wymagają usunięcia. Terapie farmakologiczne w przypadku tych zmian nie dają skuteczności. Zabieg przeprowadza się techniką mikrochirurgiczną (laserową) za pomocą endoskopu (sondy z kamerą wprowadzaną do gardła). Procedura jest prosta i szybka. Warunkiem przystąpienia do zabiegu jest wyleczenie stanu zapalnego krtani. Usunięte polipy poddawane są badaniu histopatologicznemu w celu oceny rodzaju zmiany i jej złośliwości. 

Bardzo ważna po zabiegu usunięcia polipów jest odpowiednia rekonwalescencja. Pacjent powinien być poddany rehabilitacji głosu. Tylko w ten sposób może powrócić do pełnej sprawności mówienia i odzyskać głos. W okresie gojenia kluczowe jest dbanie o struny głosowe poprzez unikanie wysiłku głosowego. Ulgę przyniosą również dostępne bez recepty pastylki nawilżające gardło. W sypialni osoby będącej po zabiegu usunięcia polipów powinno utrzymywać się właściwą wilgotność powietrza – na poziomie 40–60%. Na czas rekonwalescencji należy zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów (również biernego). 

Czy polipy krtani nawracają?

Zmiany polipowate krtani mają tendencję do nawrotów. W grupie ryzyka znajdują się osoby pracujące głosem. Profilaktyka polega więc na unikaniu nadmiernego wysiłku głosowego. Pomocne są również ćwiczenia oddechowe, emisyjne lub rehabilitacja więzadeł głosowych.

Źródła
E. Zawisza, K. Zawisza., Polipy zapalne, UM w Warszawie.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.