account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Progesteron u mężczyzn – dlaczego tak ważny?

Magdalena Siweklek. Wiktor Trela24.01.2022Aktualizacja: 29.09.2022

Progesteron to hormon płciowy, który, wbrew ogólnie przyjętej opinii, nie występuje wyłącznie u kobiet. Oprócz testosteronu odpowiada u mężczyzn za budowę ciała, libido, przyrost lub spadek tkanki mięśniowej czy stan skóry. Zarówno nadmiar progesteronu, jak i niedobór mogą świadczyć o nieprawidłowościach, z którymi – samodzielnie lub pod kontrolą specjalisty – należy się uporać. Jak to zrobić?


progesteron-u-mezczyzn-jak-go-podniesc-lub-obnizyc
pexels

Polecane

biale-uplawy-po-okresie-po-stosunku-co-oznaczaja
Seks
1 min.
Białe upławy – w ciąży, w czasie cyklu, w chorobie
10.05.2022
poranna-erekcja-wzwod-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Poranna erekcja (wzwód) - jakie są przyczyny?
24.01.2022
nimfomania-co-to-jest-jakie-sa-objawy-jak-ja-leczyc
Seks
1 min.
Nimfomania - co to jest? Jakie są objawy? Jak ją leczyć?
30.07.2021
ile-zyja-plemniki-w-pochwie-co-warto-wiedziec
Seks
1 min.
Ile żyją plemniki w pochwie? Co warto wiedzieć?
24.01.2022
Spis treści
  1. Progesteron u mężczyzn – dlaczego tak ważny?
  2. Progesteron u mężczyzn – norma
  3. Wysoki progesteron u mężczyzn
  4. Brak równowagi hormonalnej – nie tylko wśród kobiet

Progesteron u mężczyzn – dlaczego tak ważny?

Kiedy rozmawiamy o seksualności mężczyzn i gdy trzeba podeprzeć się naukowymi badaniami, bardzo często pojawia się temat hormonów, a konkretnie jednego – testosteronu. Oczywiście, jego odpowiedni poziom odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie mężczyzny, ale nie można zapominać o pozostałych hormonach płciowych, kojarzonych często wyłącznie z kobietami, które mają na niego równie istotny wpływ. Mowa o estrogenie i progesteronie, odpowiadających m.in. za cechy płciowe czy popęd seksualny. Ich poziom, podobnie jak poziom testosteronu, obniża się wraz z wiekiem, a także na skutek niewłaściwej diety i braku aktywności fizycznej. Wszelkie podejrzenia, że powodem jest jakaś jednostka chorobowa, należy skonsultować z lekarzem. Istnieją jednak sposoby, by samodzielnie i w bezpieczny sposób uregulować wahania poziomu np. progesteronu. Od czego zacząć?

Polecamy

badanie-meskich-hormonow-kiedy-warto-je-wykonac
Zdrowie

Badanie męskich hormonów – kiedy i dlaczego warto je wykonać? Do jakiego specjalisty się udać?

Głównym hormonem męskim jest testosteron. Pełni on wiele istotnych funkcji w organizmie – jest odpowiedzialny za prawidłowy rozwój męskich narządów rodnych i spermatogenezę. Wywiera również liczne efekty metaboliczne. O czym mogą świadczyć nieprawidłowości w poziomie męskich hormonów? U jakiego lekarza szukać pomocy? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Redakcja03.11.2021

Progesteron u mężczyzn – norma

Praca nad poprawą kondycji swojego organizmu zawsze powinna rozpocząć się od zrobienia badań. Niektórzy mężczyźni mogą dopatrywać się w sobie cech, które w swoim mniemaniu uważają za mało męskie i na tej podstawie wysnują wniosek, że poziom progesteronu w ich krwi jest zbyt wysoki. Nie tędy droga. Zamiast pytać na forach o to, jak obniżyć progesteron u mężczyzn, koniecznie trzeba się upewnić, czy rzeczywiście istnieje taki problem. Progesteron to hormon produkowany u mężczyzn przez jądra oraz korę nadnerczy – jego normalny poziom waha się między 0,2 a 1,38 ng/ml. Takie wskazania nie powinny budzić niepokoju, mało tego – są dowodem na to, że biosynteza testosteronu w organizmie również przebiega prawidłowo, bowiem bierze w niej udział właśnie progesteron. Jeżeli jest go zbyt mało, automatycznie spada też poziom testosteronu, powodując takie dolegliwości, jak problemy z erekcją, spadek libido, przyrost tkanki tłuszczowej itp. Niski progesteron u mężczyzn objawia się także ginekomastią (powiększeniem piersi), utratą włosów, podwyższonym poziomem cukru we krwi, bólami mięśniowo-stawowymi oraz problemami skórnymi, np. trądzikiem.

Jak podnieść progesteron u mężczyzn? Naturalnym sposobem na to jest odpowiednio dobrana dieta. Posiłki powinny być bogate w cynk (kasze, nasiona, owoce morza), magnez (gorzka czekolada, szpinak), witaminę B6 (ryby, banany) oraz witaminę C (papryka, pietruszka, cytrusy). W przypadku zbyt niskiego poziomu progesteronu konieczne jest też utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

Wysoki progesteron u mężczyzn

Jak obniżyć progesteron u mężczyzn, jeżeli nie wymaga to interwencji lekarza? Podobnie jak w przypadku jego niedoboru – właściwą dietą i systematyczną aktywnością fizyczną. Sygnałem, że najwyższy czas zbadać poziom progesteronu pod kątem jego nadwyżki, jest przede wszystkim spadek popędu seksualnego. Jak zwiększyć libido” – pytają na forach internauci. Warto zacząć właśnie od wizyty w laboratorium i upewnienia się, że nie stoi za tym zbyt wysoki poziom progesteronu. Do innych objawów należą trudności ze zbudowaniem masy mięśniowej, odkładanie się tkanki tłuszczowej, permanentne zmęczenie, obniżony nastrój, a nawet depresja. Ten nieleczony problem może w efekcie doprowadzić do bezpłodności, nie powinno się więc go bagatelizować. Z diety mężczyzny borykającego się z nadmiarem progesteronu powinny definitywnie zniknąć tłuszcze trans i żywność wysoko przetworzona – w ich miejsce niech pojawią się posiłki bogate w antyoksydanty oraz dobre kwasy tłuszczowe. Ważne, by dostarczać organizmowi odpowiednią liczbę kalorii, dopasowaną do trybu życia. W codziennej diecie nie może przy tym zabraknąć białka (również pochodzenia roślinnego) i węglowodanów. Jeżeli to nie wystarczy, by zbić poziom progesteronu, nieunikniona będzie wizyta u lekarza, który, po przeprowadzeniu bardziej szczegółowych badań, zdecyduje o formie leczenia.

Brak równowagi hormonalnej – nie tylko wśród kobiet

Problemy hormonalne nie są powodem do wstydu – mężczyźni także mogą ich doświadczać, choć ich zdiagnozowanie bywa trudniejsze niż w przypadku kobiet. Męska część społeczeństwa po prostu rzadziej zgłasza z tego powodu jakiekolwiek dolegliwości. Pierwsze sygnały zaburzenia równowagi hormonalnej mogą pojawić się we wczesnych latach życia, ale tak naprawdę częściej obserwuje się je u osób starszych. Z niedoborem lub nadmiarem progesteronu sprawa ma się bardzo podobnie. Zamiast jednak czekać i zastanawiać nad tym, kiedy (albo czy w ogóle) problem wystąpi, najlepiej działać prewencyjnie – dbać o kondycję fizyczną, prawidłową wagę czy zbilansowaną dietę. A jeśli mamy poczucie, że i to nie wystarczy, po prostu zróbmy badania, a ich wyniki skonsultujmy ze specjalistą, urologiem lub endokrynologiem.

Źródła
  1. A. Gomuła, Wpływ hormonów płciowych i neurotransmiterów na funkcje i zachowania seksualne, Seksuologia Polska 2006, t. 4, nr 1, s.21-23, 24-26, 28-30.
Author Magdalena Siwek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sapioseksualnosc-co-to-jest-na-czym-polega
Seks
2 min.
Sapioseksualność - co to jest? Na czym polega?
30.07.2021
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
seksualnosc-mezczyzn-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
2 min.
Seksualność mężczyzn - co warto o niej wiedzieć?
05.10.2021
Popularne w kategorii Seks
jakie-badania-hormonalne-moze-zlecic-ginekolog
Zdrowie
1 min.
Jakie badania hormonalne może zlecić ginekolog?
30.11.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.