Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Najlepsze źródła selenu. Gdzie można go znaleźć?

Sylwia Brodniewska 16.02.2023Aktualizacja: 07.10.2023

Selen znany jest z właściwości antyoksydacyjnych. Pomaga neutralizować wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się organizmu. Jego niedobór w diecie powoduje problemy z pracą tarczycy, co w efekcie prowadzi do chorób, takich jak hashimoto. Stosując zbilansowaną dietę, można dostarczyć sobie odpowiednią ilość tego pierwiastka. Po jakie produkty spożywcze należy sięgać?


selen-w-jakich-produktach-wlasciwosci
pixabay.com

Polecane

syrop-z-bialego-bzu-na-co-pomaga-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak przygotować syrop z białego bzu i kiedy warto go stosować?
17.09.2021
dwutlenek-siarki-e220-co-to-jest-szkodliwosc
Odżywianie
1 min.
Dwutlenek siarki (E220) - co to jest? Szkodliwość
24.01.2022
allicyna-co-to-jest-gdzie-wystepuje-dzialanie
Odżywianie
1 min.
Allicyna - co to jest? Gdzie występuje? Działanie
30.10.2021
platki-jaglane-jak-je-ugotowac-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Płatki jaglane - jak je ugotować? Co warto wiedzieć?
27.07.2021
Spis treści
  1. Właściwości selenu
  2. Selen na tarczycę
  3. W jakich produktach jest selen?
  4. Selen i cynk – czy można je łączyć?

Właściwości selenu

Selen jest jednym z pierwiastków, które pełnią ważne funkcje w organizmie człowieka. Chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, wspiera działanie układu odpornościowego, a także hamuje podział komórek nowotworowych. Utrzymywanie prawidłowego stężenia selenu w organizmie zapobiega rozwojowi wielu chorób, np. miażdżycy czy innych schorzeń układu sercowo-krążeniowego. W niewielkich ilościach selen znajduje się w ludzkim organizmie, głównie w mięśniach. Ponadto pomaga w dolegliwościach bólowych stawów, np. w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS). Może również zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, takich jak parkinson czy alzheimer.

O dostarczanie selenu z pożywieniem lub w postaci suplementów diety powinni zadbać w szczególności mężczyźni, którzy planują powiększenie rodziny. Wpływa on bowiem na męską płodność, a także na zwiększenie libido u kobiet. Panie docenią jego działanie również w okresie menopauzy, ponieważ selen łagodzi większość dolegliwości w tym okresie. Ponadto poprawia on wygląd włosów i paznokci oraz neutralizuje działanie wolnych rodników, które odpowiadają za szybsze starzenie się skóry.

Selen na tarczycę

Selen jest ważny w profilaktyce niedoczynności tarczycy. Jego niedobór negatywnie wpływa na syntezę hormonów tarczycy, przez co wytwarza ona ich zbyt mało, aby móc funkcjonować. Chcąc zadbać o swoje zdrowie, warto wiedzieć, gdzie jest tarczyca, która ma duży wpływ na kondycję organizmu. Najpowszechniejszą chorobą związaną z tarczycą jest hashimoto. Utrudnia ono zajście w ciążę, pojawiają się zaburzenia miesiączkowania, można zauważyć zwiększone wypadanie włosów, przybieranie na wadze, a także problemy z pamięcią i koncentracją. Zadbanie o odpowiedni poziom selenu jest ważne podczas starania się o dziecko, zmniejsza również ryzyko pojawienia się poporodowego zapalenia tarczycy. 

Choroby tarczycy u mężczyzn zdarzają się dużo rzadziej niż u kobiet, jednak oni również powinni regularnie kontrolować jej pracę. W momencie, kiedy odczuwany jest ból w okolicach szyi, utrudnione jest oddychanie, przełykanie oraz pojawia się chrypka, warto zgłosić się do lekarza. Czasem usunięcie tarczycy jest jedynym rozwiązaniem, dlatego postawienie prawidłowej diagnozy i rozpoczęcie leczenia pozwoli na szybszy powrót do zdrowia. 

W leczeniu niedoczynności tarczycy czy wola tego gruczołu wykorzystuje się lewotyroksynę, czyli syntetyczny hormon. Występuje on w formie tabletek doustnych, które zażywa się najczęściej raz dziennie na czczo. Przez minimum godzinę po ich dostarczeniu do organizmu nie należy nic ani pić, ani jeść.

W jakich produktach jest selen?

Dobrze zbilansowana dieta dostarcza organizmowi cennych witamin i minerałów. Selen jest pierwiastkiem, który znajduje się w wielu produktach spożywczych, ale może być również dostarczany w formie suplementów diety. Za najbogatsze źródła selenu uchodzą:

  • orzechy brazylijskie,

  • łosoś,

  • tuńczyk, 

  • małże,

  • mleko,

  • zboża,

  • drożdże, 

  • jajka.

Selen można również znaleźć w mięsie, w szczególności w indyku i w wołowinie, a także w ryżu. Jego źródłem mogą być również płatki owsiane, grzyby shitake oraz owoce morza. Zawartość tego pierwiastka w poszczególnych produktach spożywczych bywa różna. Mają na to wpływ głównie: sposób hodowli lub uprawy, czynniki klimatyczne, odczyn gleby oraz jej skład. Należy pamiętać, aby nie spożywać zbyt wielu produktów zawierających selen. Orzechy brazylijskie mają go najwięcej, dlatego dziennie nie powinno się przekraczać 2–4 sztuk.

Zawartość innych witamin i minerałów ma wpływ na wchłanianie selenu. Dieta bogata w produkty zawierające witaminy A, C i E wspomaga jego wchłanianie. Natomiast wszelkie zanieczyszczenia środowiska, takie jak obecność ciężkich metali czy siarki, obniżają wchłanialność, dlatego wybierając produkty spożywcze, warto sięgnąć po te pochodzące z upraw ekologicznych.

Selen i cynk – czy można je łączyć?

Istnieje wiele suplementów diety, które łączą w sobie najważniejsze witaminy i minerały. Nie zawsze jednak powinny one być suplementowane razem. Preparaty zawierające zarówno cynk, jak i selen mogą nie przynieść oczekiwanych efektów terapeutycznych, ponieważ wzajemnie znoszą swoje działanie lub powodują nieprzewidziane efekty. Zaleca się, aby selen stosować rano i uzupełniać o witaminę E. Najłatwiej jest przygotować owsiankę z owocami oraz z dodatkiem orzechów brazylijskich i laskowych. Można także zjeść kanapkę z pieczywa pełnoziarnistego z łososiem, pomidorem oraz kiełkami.

Cynk warto spożywać wieczorem przed snem. Wtedy jego stężenie w organizmie jest najniższe. Spada ono również z wiekiem. Przyjmując cynk w postaci suplementu diety, należy pamiętać, aby po 2 miesiącach nieprzerwanego stosowania zrobić 1 miesiąc przerwy. Cynk można znaleźć w różnych produktach spożywczych, takich jak: mięso, kasze, rośliny strączkowe czy owoce morza. Warto wiedzieć, w jakich produktach znajdują się cynk i selen, ponieważ ułatwi to ułożenie dobrze zbilansowanej, zdrowej diety.

Źródła
  1. B. Klecha, B. Bukowska, Selen w organizmie człowieka – charakterystyka pierwiastka i potencjalne zastosowanie terapeutyczne, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” XLIX, 2016, 4, str. 818–829.
  2. M. Jarosz, H. Stolińska, D. Wolańska, Żywienie w niedoczynności tarczycy. Porady lekarzy i dietetyków, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  3. P. Ihnatowicz, E. Ptak, Masz to we krwi. Morfologia, hashimoto, cholesterol, Wydawnictwo Publicat, Poznań 2017, s. 187–188.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
zupa-dyniowa-z-jakimi-dodatkami-ja-podawac
Odżywianie
2 min.
Zupa dyniowa - z jakimi dodatkami ją podawać?
27.07.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
jakie-badania-wykonac-aby-zdiagnozowac-hashimoto
Zdrowie
1 min.
Jakie badania wykonać, aby zdiagnozować Hashimoto?
01.12.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.