Jakie wartości odżywcze ma słonecznik? Właściwości lecznicze niezwykłego kwiatu
Słonecznik to roślina, która może zachwycić wyglądem. Mało kto jednak wie, że jest on źródłem cennych związków odżywczych, w szczególności witamin i fitosteroli, które są obecne w pestkach. Właściwości słonecznika są cenione od lat. Jest też wiele pomysłów na jego wykorzystanie do leczenia rozmaitych chorób.
Wartości odżywcze słonecznika decydują o jego przydatności pod kątem zdrowia. Poszczególne części rośliny obniżają poziom cholesterolu, chronią przed nowotworami oraz chorobami serca. W medycynie wykorzystuje się nasiona lub pestki słonecznika, które są zresztą znane także w przemyśle spożywczym.
Pochodzenie słonecznika
Słonecznik jest rośliną należącą do gatunku astrowatych. Osiąga kilkadziesiąt centymetrów wysokości, a wzrok przyciągają jego duże, żółte kwiaty. Ma ponad 70 różnych odmian, które nie zawsze są wyłącznie ozdobą ogrodów. Niektóre mają nawet działanie lecznicze. Zresztą w medycynie wykorzystuje się zarówno ziarna (nasiona), jak i pestki tej cudownej rośliny. Słonecznik to bylina jednoroczna, dlatego, jeśli chcesz, aby przyniósł ci plony, musisz o niego odpowiednio dbać.
Uprawa słonecznika nie jest bardzo skomplikowana. Lubi on słońce, nie znosi natomiast wiatru. Zawsze kieruje swoje kwiaty, w których obecne są światłoczułe receptory, w stronę promieni, dlatego nazywa się go rośliną zmierzającą w stronę słońca.
Słonecznik – wartości odżywcze niezwykłej rośliny
Jak już wiesz, wartości odżywcze słonecznika wpływają na to, że ta piękna roślina jest nie tylko ozdobą ogrodów. Wiele cennych związków jest w nasionach. W pestkach jest natomiast największa zawartość fitosteroli, które mają działanie lecznicze. Głównym ich zadaniem jest ochrona układu krwionośnego człowieka i zahamowanie rozwoju zmian miażdżycowych. Obniżają one też cholesterol, który odkłada się w postaci złogów w naczyniach krwionośnych. Całkowite zamknięcie światła naczynia to jedna z przyczyn udarów, zatorów i innych poważnych problemów ze zdrowiem. Właściwości lecznicze pestek słonecznika są zatem nieocenione, ale nie powinieneś spożywać ich w nadmiarze, mają bowiem dużo tłuszczu i są bardzo kaloryczne.
Podobnie jest, jeśli chodzi o nasiona słonecznika. Wartość odżywczą mają tu głównie witaminy, aminokwasy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. W ziarnach słonecznika znajdziesz też ważne dla człowieka pierwiastki – żelazo, cynk, potas oraz wapń. Każdy z nich jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Niedobór cynku powoduje anemię i predysponuje do powstawania zmian skórnych. Osłabia także nasz system immunologiczny. Anemię możemy mieć także z powodu niedostatecznego poziomu żelaza. Potas z kolei jest odpowiedzialny za kondycję organizmu. Jego niedobór przypłacimy zmęczeniem, rozdrażnieniem i obniżonym nastrojem. Brak wapnia powoduje kruchość układu kostnego oraz słabość mięśniowego. Jak widać, są one niezbędne do zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia. Skład słonecznika jest podobny do tego, jaki ma cukinia. Właściwości zdrowotne obie rośliny mają również zbliżone.
Jakie właściwości ma łuskany słonecznik lub jego nasiona?
Wbrew pozorom słonecznik to nie tylko roślina ozdobna. Zawarte w nim składniki wykazują działanie terapeutyczne, dlatego roślinę spożywa się lub używa do przyrządzania smacznych potraw. Pestki oraz nasiona słonecznika można dodawać do jogurtów, owsianek, dań obiadowych oraz deserów. Spożywany regularnie, będzie działał:
na obniżenie cholesterolu we krwi – zawdzięcza to wspomnianym wyżej fitosterolom, które dbają, aby w naszych naczyniach krwionośnych nie dochodziło do powstawania złogów;
pomocniczo w leczeniu i profilaktyce niedokrwistości – dokucza ona szczególnie kobietom w ciąży;
hamująco na procesy starzenia się organizmu – w końcu nasiona słonecznika to bogactwo antyoksydantów, które zmniejszają szkodliwe działanie wolnych rodników;
jako ochrona przed potencjalnymi procesami nowotworowymi – jest to zasługa kwasu linolowego. Wykazuje on wysoką skuteczność, jeśli chodzi o leczenie nowotworów piersi, płuc oraz jelita grubego. Może być stosowany także w terapii raka prostaty;
na potencję – w nasionach słonecznika jest dużo witaminy E. Nazywa się ją witaminą płodności. Brak witaminy E w diecie sprzyja pogorszeniu się jakości plemników. W tej kwestii słonecznik ma podobne działanie jak dynia. Właściwości jej pestek są takie same.
Spożywanie słonecznika może mieć duże znaczenie dla naszego zdrowia. Powinniśmy jednak pamiętać, aby zachować umiar, włączając go do diety.
- I. Mystkowska, K. Zarzecka, M. Gugała, A. Baranowska, Właściwości probiotyczne i farmakologiczne słonecznika bulwiastego (Helianthus tuberosus L.), „Problemy Higieny i Epidemiologii”, 2015, nr 96, s. 64–66.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.