account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 2 min.

Na co jest dobry sok ananasowy? Czy można go pić bez ograniczeń?

Ewa Żuchowska29.10.2021Aktualizacja: 02.07.2023

Ananas jest owocem egzotycznym, pochodzącym z Hiszpanii. Produkowany z niego sok ma szereg właściwości leczniczych, lecz może też być źródłem kłopotów ze zdrowiem. Podpowiadamy, jak pić sok ananasowy, żeby sobie nie zaszkodzić i na co tak naprawdę on działa.


sok-ananasowy-na-co-jest-dobry-co-daje
pexels.com

Polecane

nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
nadmiar-zelaza-objawy-skorne-i-neurologiczne
Odżywianie
1 min.
Nadmiar żelaza - objawy skórne i neurologiczne
21.01.2022
platki-kukurydziane-czy-sa-zdrowe-ile-maja-kalorii
Odżywianie
1 min.
Czym wyróżniają się płatki kukurydziane? Skład i właściwości produktu
19.05.2021
jaki-kefir-jest-najzdrowszy-i-kiedy-powinno-sie-go-pic
Odżywianie
1 min.
Czy kefir jest zdrowy? W jaki sposób należy go pić?
25.05.2022
Spis treści
  1. Sok ananasowy i jego historia
  2. Skład soku ananasowego
  3. Sok ananasowy – na co się go stosuje?
  4. Przeciwwskazania do picia soku ananasowego

Sok ananasowy i jego historia

Ananas jako owoc znany był już tysiące lat temu. Po raz pierwszy używali go Aztekowie oraz Majowie. Robiono z niego truciznę do strzał, jedzono. a także pito sok pozyskany ze skórek. Z czasem przywędrował do Hiszpanii, co zawdzięcza polskiemu odkrywcy – Krzysztofowi Kolumbowi. „Hiszpańska szyszka”, bo tak wtedy ten owoc nazywano, szybko trafiła do Europy, a następnie do Stanów Zjednoczonych. Nie była już wtedy wyłącznie dekoracją, a można było z niej zrobić pyszny sok wypijany codziennie do śniadań.

Obecnie sok ananasowy jest produkowany na masową skalę. Aby zachować najwyższą jakość napoju, stosuje się technologie obejmujące szereg metod, które mają poprawić smak ananasa i jednocześnie chronić go przed utratą wartości odżywczych. Tych roślina ma naprawdę dużo, stąd różnorodność etapów produkcji. Sok ananasowy można też wyciskać bezpośrednio w wyciskarkach. Jest on wtedy w pełni naturalny, jednak ma kwaskowy posmak i może zawierać drobnoustroje chorobotwórcze, których producenci żywności za wszelką cenę chcą się pozbyć.

Skład soku ananasowego

Ananas jest cennym źródłem substancji odżywczych. Jego główny składnik, bromelaina, uczestniczy w procesie trawienia białek, rozkładu tłuszczów oraz skrobi, dlatego często wykorzystuje się ją w celu przyspieszenia gubienia zbędnych kilogramów. Enzym ma też wiele innych właściwości leczniczych i to dzięki niemu ananas jest tak popularny w środowisku medycznym. Nie zmienia to faktu, iż owoc ma w swoim składzie również inne składniki, które są warte uwagi.

Zawiera mnóstwo pierwiastków, będących nieodzownymi elementami każdej zdrowej diety oraz witamin. Jest przede wszystkim bardzo bogaty w mangan, który w połączeniu z innymi składnikami ananasa działa naodporność, cały układ kostny, a także rany, ułatwiając ich gojenie. W ananasie znajdziesz też miedź, potas i magnez, witaminę C, B6, kwas foliowy, beta karoten oraz flawonoidy. W owocu są także śladowe ilości choliny, wapnia, fosforu, cynku i witaminy K. Sok ananasowy nie stanowi źródła żelaza. Ten pierwiastek znajduje się w nim w bardzo małych ilościach.

Sok ananasowy – na co się go stosuje?

Jedynie grono wielbicieli egzotycznych owoców ma świadomość, co daje sok ananasowy i jak bardzo korzystnie może on wpłynąć na nasze zdrowie. Zawarta w nim bromelaina, ma bardzo szerokie spektrum działania a wtóruje jej mangan, o którym pisaliśmy chwilę wcześniej. Jako że sok ananasowy i sam owoc to bogactwo witamin, minerałów i aminokwasów, napój można wykorzystać do:

  • łagodzenia rozmaitych stanów zapalnych oraz tworzących się w ich wyniku obrzęków,

  • przyspieszenia procesu odchudzania i utrzymywania wagi na późniejszym etapie,

  • wspomagania prawidłowego funkcjonowania układu kostnego,

  • ran i odleżyn trudnych do wygojenia,

  • poprawy funkcjonowania układu trawiennego,

  • wspomagania oczyszczania jelit,

  • zwalczania skutków urazów mechanicznych,

  • redukcji chorób serca, zwłaszcza niedokrwienia,

  • hamowania odruchu kaszlu przy infekcjach dróg oddechowych.

Jeśli nie masz pomysłu, jak przyspieszyć metabolizm, to zacznij pić systematycznie sok ananasowy. Dzięki niemu dowiesz się też, jak wzmocnić serce. Jedna szklanka dziennie wystarczy, aby pokryć część zapotrzebowania na poszczególne witaminy i pierwiastki w diecie. Mówi się też, że ananas może uchronić człowieka przed niektórymi rodzajami nowotworów, jednak nie ma badań, które w 100% potwierdzałyby tę tezę.

Przeciwwskazania do picia soku ananasowego

Sok ananasowy wydaje się zupełnie bezpiecznym i zwyczajnym produktem, ale on także ma przeciwwskazania do codziennego stosowania. Ze względu na wysoką zawartość bromelainy nie zaleca się go cukrzykom. Związek ten jest źródłem cukrów prostych i może wpływać na zwiększenie poziomu glukozy we krwi. Poza tym w soku ananasowym jest bardzo mało błonnika i mimo że jest on pomocny w redukcji wagi, to picie nierozcieńczonego soku może zadziałać w odwrotny sposób, np. powodując jeszcze większą nadwagę lub sprzyjając rozwojowi cukrzycy. To dlatego sok ananasowy powinno się rozcieńczać wodą i unikać picia skondensowanego.

Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety, które chcą pić sok ananasowy w ciąży, ponieważ jeśli został wyprodukowany z niedojrzałych owoców, jego spożycie mogłoby przyspieszyć poród lub w inny sposób zakłócić przebieg ciąży. I choć informacja nie została poparta żadnymi szczególnymi dowodami naukowymi, warto chuchać na zimne, aby nie doszło do poronienia lub innych problemów.

Co ciekawe, soku z ananasa powinny unikać osoby, które przyjmują antybiotyki, środki przeciwzakrzepowe oraz uspokajające. Powodem wdrożenia środków ostrożności jest bromelaina, która wchodzi w interakcje z tymi lekami i może potęgować ich działanie. Co prawda, wyjątkową ostrożność powinno się zachować przy spożywaniu surowego ananasa, ale warto też pomyśleć o tym przy soku. Producenci tego rodzaju napojów robią wszystko, aby zachować jak najwięcej wartości odżywczych owocu podczas produkcji, dlatego lepiej być przezornym. Nie można też zapomnieć o kwaskowym smaku soku, który u osób z problemami żołądkowymi może nasilać refluks.

Źródła
  1. Z. Zdrojewicz, J. Chorbińska, B. Bieżyński i in., Prozdrowotne właściwości ananasa, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2018, 14 (2), p. 133-142.
Author Ewa Żuchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.