Sok z cytryny - jakie ma właściwości lecznicze?
Sok z cytryny to cenne źródło witamin, pomoże na kamicę nerkową i na problemy z wątrobą. Czy sok z cytryny odkwasza organizm?
Skąd pochodzi cytryna?
Pochodzenie cytryny zwyczajnej (Citrus limon) nie jest do końca ustalone, najprawdopodobniej pochodzi ona z północno-wschodnich Indii. Dziś jest uprawiana w krajach śródziemnomorskich, Argentynie, Brazylii i Stanach Zjednoczonych, które są jej największym producentem.Drzewa cytrynowe mają od 2,5 do 3 m wysokości i charakteryzują się wiecznie zielonymi podłużnymi liśćmi oraz białymi kwiatami z purpurową obwódką. Owocują zielonymi owalnymi jagodami, które w trakcie dojrzewania zmieniają barwę na żółtą.
Jakie pH ma cytryna i czy zakwasza organizm?
Odczyn soku z cytryny jest kwaśny. Jego pH wynosi 2,5-3. Niemniej jednak to, czy żywność będzie działała na nasz organizm zakwaszająco, czy alkalizująco, ma związek ze składem produktu, a nie z jego odczynem przed spożyciem. Naukowcy mierzą to wskaźnikiem PRAL (Potencial Renal Acid Load). Mięso, sery czy zboża zawierają składniki odżywcze zakwaszające organizm, tj. fosfor i białko. Owoce i warzywa zawierają natomiast potas, magnez i wapń, dzięki czemu ich wskaźnik PRAL jest ujemny.Cytryny otrzymały PRAL -2,6, co wskazuje na ich potencjalne właściwości alkalizujące. Niemniej jednak nie ma badań wspierających teorię zakwaszenia organizmu przez dietę. Każdy zbilansowany jadłospis z dużą zawartością warzyw i owoców będzie wspierać równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Dieta ma bardzo niewielki wpływ na np. pH krwi, które u zdrowej osoby wynosi 7,35-7,45 i którego nawet najmniejsze zaburzenie może prowadzić do poważnych konsekwencji wymagających natychmiastowej pomocy lekarskiej.
Prozdrowotne składniki soku z cytryny
Bogactwo przeciwutleniaczy
Cytryna jest źródłem wielu substancji przeciwutleniających, m.in. flawonoidów i kwasów fenolowych. Przeciwutleniacze wykazują działanie neutralizujące i blokujące szkodliwą działalność wolnych rodników w naszym organizmie. Wolne rodniki powodują szybsze starzenie się, mają wpływ na procesy nowotworowe i sprzyjają rozwojowi chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, miażdżyca, problemy z krążeniem czy choroby Parkinsona.
Witaminy i związki mineralne
Sok z cytryny to prawdziwa bomba witaminowa: zawiera duże ilości witaminy C, A, E, B1 i B2 oraz związków mineralnych, m.in. potasu, magnezu, sodu i wapnia. W skórce cytryny znajdują się również spore ilości pektyn - błonnika pokarmowego, który usprawnia pracę przewodu pokarmowego.
Jakie działanie lecznicze ma sok z cytryny?
Sok z cytryny ma m.in. działanie:
antyoksydacyjne,
przeciwbakteryjne,
antynowotworowe.
Dzięki dużej zawartości witaminy C sok z cytryny był wykorzystywany do leczenia szkorbutu. Aktualnie często sięgamy po herbatę z cytryną podczas przeziębień i infekcji. Wiele prozdrowotnych substancji jest jednak wrażliwych na temperaturę - zamień gorącą herbatę na letnią wodę z cytryną i miodem. Sok z cytryny dobrze pić także na co dzień. Najlepiej zrób z tego codzienny rytuał - szklanka wody z cytryną rano przed śniadaniem. Nie tylko uchronisz się przed infekcją, lecz także przyspieszysz metabolizm.Wzmocnienie odporności to jedna z wielu korzyści, jaką może dać nam regularnie spożywanie soku z cytryny. Licznie występujące w cytrynie flawonoidy korzystnie wpływają na układ krwionośny - wykazują działanie antymiażdżycowe, stabilizują ciśnienie krwi i uszczelniają naczynia. Badania wykazały, że spożywanie soku z cytryny poprawia pamięć krótkotrwałą. Dzięki dużej zawartości antyoksydantów wykazuje też działanie antynowotworowe, działa również moczopędnie.Sok z cytryny wykazuje miejscowe działanie przeciwbakteryjne - można go wykorzystywać do smarowania egzem czy skóry dotkniętej grzybicą lub, po rozcieńczeniu z wodą, do płukania gardła podczas infekcji. Stosowanie soku z cytryny na twarz likwiduje przebarwienia, piegi i wągry, a także spowalnia starzenie się skóry.Nie aplikuj go jednak na skórę, kiedy zamierzasz wychodzić na zewnątrz. Cytryna zawiera związki fotouczulające - unikaj ekspozycji na słońce po użyciu olejku cytrynowego lub soku z cytryny.
Jak wycisnąć sok z cytryny?
Ponieważ antyoksydanty i witamina C łatwo ulegają zniszczeniu pod wpływem temperatury, samodzielnie wyciśnięty sok będzie bogatszy w składniki odżywcze niż ten kupiony w sklepie. Jeśli jednak wybierasz sok z butelki, zwróć uwagę, aby był to 100% sok, bez dodatku słodzików i konserwantów.Aby wycisnąć sok z cytryny, przekrój owoc na pół i wyciśnij miąższ nad naczyniem. Jeśli masz wyciskarkę do cytrusów, użyj jej - dzięki temu uzyskasz więcej płynu.Tak przygotowany sok z cytryny możesz wypić od razu z wodą lub przygotować pyszną lemoniadę.
Przepis na orzeźwiającą lemoniadę
Składniki:
600 ml zimnej wody,
pół szklanki ciepłej wody
sok z 1 soczystej cytryny,
2 łyżeczki cukru,
świeże listki mięty,
kostki lodu i/lub mrożone owoce
Sposób przygotowania: Cukier rozpuść w ciepłej wodzie. Do dzbanka wlej wodę z cukrem i dodaj resztę składników. Smacznego!
- T. Lewkowicz-Mosiej, Egzotyczne rośliny lecznicze w domu i w ogrodzie, Wydawnictwo M, Kraków 2013, s. 37-39.
- M. Klimek-Szczykutowicz, A. Szopa, H. Ekiert, Citrus limon (cytryna zwyczajna) - źródło surowców o cennych walorach kosmetycznych, „Polish Journal of Cosmetology” 2017, nr 20, s. 184 -195
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.