Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Sok z pietruszki – właściwości prozdrowotne i przeciwwskazania

Marta Drzazga28.10.2021Aktualizacja: 12.10.2022

Pietruszka to jedno z najbardziej dostępnych warzyw. Z kolei sok z pietruszki – z natki lub korzenia – to prawdziwa bomba witaminowa, eliksir młodości i naturalny preparat odchudzający. Poznaj dobroczynne działanie pietruszki, aby na stałe zagościła w Twojej kuchni.


sok-z-pietruszki-jakie-ma-wlasciwosci-przeciwwskazania
pixabay.com

Polecane

nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
sok-z-imbiru-jakie-ma-dzialanie-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak zrobić sok z imbiru i kiedy warto go stosować?
19.05.2021
Spis treści
  1. Sok z pietruszki – jakie niesie korzyści dla zdrowia?
  2. Sok z pietruszki – jak wpływa na urodę?
  3. Jak zrobić sok z pietruszki? Prosty przepis
  4. Sok z pietruszki – przeciwwskazania

Sok z pietruszki – jakie niesie korzyści dla zdrowia?

Pietruszka to popularny dodatek do zup i dań głównych, który jest obecny w kuchni polskiej od wielu stuleci. O tym – na pierwszy rzut oka bardzo pospolitym – warzywie pisano już w książkach kucharskich z XVIII wieku, jednak wtedy nie znano jeszcze wszystkich jego prozdrowotnych właściwości. Dziś wiadomo, że sok z pietruszki to bomba witaminowa, źródło składników mineralnych i przeciwutleniaczy.

Jeśli regularnie pijesz sok z pietruszki – natki lub korzenia – możesz mieć pewność, że Twoje ciało odpłaci Ci dobrym zdrowiem. Pietruszka jest bogata w witaminy C, A i K, które wspierają odporność organizmu (witamina C), chronią przed chorobami oczu takimi jak zaćma (witamina A) i utrzymują dobry stan kości (witamina K). Wśród składników mineralnych na pierwszy plan wysuwa się żelazo. Jako źródło żelaza sok z pietruszki pomaga w produkcji czerwonych krwinek i tym samym zapobiega anemii. Inny cenny składnik to kwas foliowy, który wspiera pracę serca i pomaga w utrzymaniu ciąży.

Na tym korzyści prozdrowotne soku z pietruszki się nie kończą. To powszechnie dostępne warzywo ma właściwości moczopędne, działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie i pomaga oczyścić organizm z nadmiaru toksyn. Co więcej, może hamować rozwój takich dolegliwości jak:

  • kamica nerkowa,

  • cukrzyca,

  • miażdżyca,

  • choroby układu moczowego,

  • choroby żołądkowo-jelitowe,

  • zapalenie stawów,

  • rak jelita grubego,

  • astma.

Sok z pietruszki – jak wpływa na urodę?

Picie soku z pietruszki będzie również korzystne dla urody. Pietruszka jest bowiem źródłem przeciwutleniaczy, które znacząco spowalniają procesy starzenia. Na skutek długotrwałego stresu, niewłaściwego trybu życia, złych nawyków żywieniowych czy niedoboru snu w organizmie powstają tzw. wolne rodniki, przez które skóra szybciej traci swoją elastyczność i młody wygląd. Zawarte w pietruszce przeciwutleniacze (zwane też antyoksydantami) mają za zadanie zwalczać wolne rodniki i przedłużyć młodość.

Nie każdy wie, że sok z zielonej pietruszki to naturalny preparat odchudzający. Ze względu na właściwości moczopędne i oczyszczające sprzyja utracie zbędnych kilogramów. Korzeń lub natka pietruszki to baza wielu koktajli warzywno-owocowych w diecie, gdzie pierwszym etapem jest detoks organizmu. Pamiętaj jednak, że sok z pietruszki jest dodatkiem, który nie może zastąpić zdrowych i zbilansowanych posiłków.

Pietruszka zawiera także olejki eteryczne, które odświeżają oddech. Dodatkowo zawarte w niej substancje pomagają zwalczać bakterie w jamie ustnej.

Jak zrobić sok z pietruszki? Prosty przepis

Gotowy sok z pietruszki jest dostępny w sklepach ze zdrową żywnością, jednak z łatwością możesz zrobić go w domu. Do przygotowania soku z natki pietruszki potrzebny będzie zwykły blender (kielichowy lub ręczny), a do korzenia konieczne jest użycie wyciskarki. Oba elementy rośliny są tak samo korzystne dla zdrowia, a ich specyficzny smak warto połączyć z innymi owocami lub warzywami takimi jak ogórek, jabłko czy grejpfrut.

Oto przykładowy, bardzo prosty przepis na sok z pietruszki:

  • natka pietruszki – 1 pęczek

  • cytryna – 1 szt.

  • jabłko słodkie – 2 szt.

  • woda mineralna lub woda kokosowa – 0,5 l

Wszystkie składniki należy pokroić, połączyć i zblendować lub wrzucić do sokownika. Aby zrobić sok z natki pietruszki na zimę, dodaj kilka łyżek miodu, który nie tylko osłodzi i podkreśli smak, ale także będzie działał rozgrzewająco. Koktajl jest gotowy do spożycia od razu i nie należy zbyt długo przechowywać go w lodówce.

Sok z pietruszki – przeciwwskazania

Pietruszka należy do tzw. bezpiecznych warzyw, jednak również tutaj podstawową zasadą jest umiar. Zawartość witaminy C w soku z pietruszki jest wyższa niż w owocach cytrusowych, więc codzienne picie takiego koktajlu może skutkować hiperwitaminozą. Objawia się ona m.in. wysypką, a w skrajnym przypadku zaburzeniami układu nerwowego.

Osoby, które cierpią na kamicę nerkową lub dnę moczanową, mogą odczuwać nieprzyjemne dolegliwości po spożyciu soku pietruszki ze względu na zawarte w nim szczawiany. Każdy niepokojący objaw warto obserwować i skonsultować z lekarzem. Być może konieczne będzie ograniczenie spożycia soku z pietruszki lub zastąpienie go pietruszką w innej postaci, np. jako dodatek do zup lub sałatek albo posypka do kanapek.

Źródła
  1. A. Kleśta-Nawrocka, Pietruszka i ziela przednie, https://www.wilanow-palac.pl/pietruszka_i_ziela_przednie.html, dostęp: czerwiec 2021.
  2. M. Kępa, Soki i detoks, Wydawnictwo Arystoteles 2019.
  3. J. Vale, Dieta Sokowa, zdrowe odchudzanie, Wydawnictwo Vital, Białystok 2012.
  4. J. Borowiak, Pietruszka korzeniowa, Wydawnictwo Hortpress 2011.
  5. W. Czuksanow, Bitwa o pietruszkę i nie tylko, Wydawnictwo Zysk i S-ka 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.