Surowe kakao – ziarna w proszku. Jakie ma właściwości?
Surowe kakao to proszek, który powstał ze zmielonych nasion kakaowca. Jego właściwości pozytywnie wpływają na ludzki organizm. Jest kilka sposobów jego spożywania, jednak najlepszą z nich jest dodawanie surowego kakao w proszku. Sprawdź, jakie właściwości ma surowe kakao.
Surowe kakao – ziarna w proszku. Jakie ma właściwości?
Prozdrowotne właściwości kakao są znane od tysięcy lat. Kakao dostępne jest w proszku, w postaci całych ziaren oraz masła kakaowego. Surowe kakao w proszku zawiera prawie cztery razy więcej przeciwutleniaczy niż gorzka czekolada. Dzięki temu jest uważane za najbogatsze ich źródło na całym świecie.
Charakterystyka surowego kakao
Kakao pochodzi z rośliny nazywanej kakaowcem, która rośnie w lasach tropikalnych znajdujących się na terenie Południowej i Środkowej Ameryki. W starożytności ziarna kakaowca wykorzystywano na kilka sposobów. Stosowano kakao surowe sproszkowane, ubijano je do konsystencji piany wraz z aromatycznymi przyprawami, tworząc znaną dzisiaj wszystkim czekoladę. Istnieje ponad dwadzieścia rodzajów kakaowca, jednakże najbardziej popularnym jest Theobroma cacao, czyli kakaowiec właściwy. Jest to niewielkie drzewo, osiągające ok. 12 m wysokości i rosnące w cieniu innych drzew. Rocznie produkuje ok. 50 owoców o wadze nawet ½ kg.Surowe ziarna kakaowca nie są poddawane obróbce termicznej, dzięki czemu zachowują wiele antyoksydantów.
Surowe kakao i jego właściwości
Surowe kakao w proszku zawiera bardzo dużo antyoksydantów – piętnaście razy więcej niż czarne jagody, dwadzieścia razy więcej niż czerwone wino i aż trzydzieści razy więcej niż zielona herbata. Kakao surowe sproszkowane charakteryzuje się aromatycznym, a zarazem gorzkim smakiem. W jego skład wchodzą:
magnez,
żelazo,
wapń,
fosfor,
potas,
cynk.
Surowe ziarno kakaowca bogate jest w witaminę A, E, C oraz kwasy tłuszczowe omega-6. W swoim składzie zawiera fenyloetyloaminę – substancję chemiczną produkowaną w mózgu podczas doświadczania przyjemności. Spożywanie surowego kakao w proszku powoduje uwalnianie się endorfin odpowiedzialnych za dobry humor. W ziarnach znajdują się przeciwutleniacze, które są odpowiedzialne za starzenie się skóry, dlatego chcąc zachować jej młody wygląd, należy sięgać po dobre jakościowo produkty.
Surowe ziarna kakaowca są źródłem żelaza i magnezu, które są niezbędne do prawidłowej pracy serca i układu krążenia. Pomaga chronić naczynia krwionośne przed uszkodzeniami, a także zmniejszyć poziom złego cholesterolu we krwi. Regularne spożywanie surowego kakao pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację, a także dzięki niewielkiej zawartości kofeiny ma działanie pobudzające. Właśnie dlatego jest ono polecane osobom przemęczonym oraz żyjącym w stresie.
Surowe ziarna kakaowca w kuchni
Najlepszym sposobem konsumpcji surowego kakao jest mielenie go zaraz przed spożyciem, ponieważ wtedy zachowuje ono najwięcej wartości prozdrowotnych. Z racji jego gorzkawego i intensywnego smaku najlepiej stosować je jako dodatek do innych potraw, np.koktajli, deserów czy wypieków. Bardzo dobrze komponuje się ze słodkimi owocami takimi jak banany, mango oraz brzoskwinie. Kruszone, surowe ziarna kakao są uważane za superfood, dlatego powinni po nie sięgać wszyscy, którzy pragną odżywiać się zdrowo. Jedna łyżeczka sproszkowanego kakao zawiera jedynie 40 kcal, dlatego mogą je jeść osoby będące na diecie. Surowe kakao nie zawiera także cukru ani glutenu. Spożywanie kakao w formie surowej hamuje apetyt na słodkie oraz słone, dając uczucie sytości, dlatego warto wprowadzić je do codziennej diety.Najlepszą formą surowego kakao jest jego sproszkowana wersja, ponieważ obróbka termiczna powoduje utratę części wartościowych składników. Dla zachowania zdrowia warto spożywać 5 g kakao w proszku dziennie.
Kakao surowe – przeciwwskazania
Pomimo wielu właściwości prozdrowotnych nie wszyscy mogą spożywać surowe ziarna kakaowca. Istnieje kilka przeciwwskazań do jego stosowania. Ze względu na niewielkie ilości kofeiny surowe kakao nie powinno być spożywane przez osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze, a także borykające się z bezsennością czy rozdrażnieniem. W składzie kakaowca znajdują się szczawiany, które są odpowiedzialne za pojawianie się kamieni nerkowych, dlatego nie zaleca się stosowania tego produktu przez osoby mające problemy z nerkami. Surowe ziarno kakaowca może wykazywać działanie uczulające.
- J. Mercola, Dobry tłuszcz. Najlepsze paliwo dla organizmu, wyd.Vivante, Białystok 2018, s. 300–310.
- M. Musioł i inni, Wpływ czekolady na zdrowie człowieka, Annales Academiae Medicae Silesiensis, Katowice 2018, s. 69–79.
- F. Kłobukowski, M. Skotnicka, M. Śmiechowska, Kakao jako prozdrowotny środek spożywczy, „Szkice Humanistyczne” 2016, t. XVI, s. 155–166.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.