Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Suszone truskawki – jak je zrobić i do czego wykorzystać? Właściwości owoców

Agata Oleszkiewicz24.01.2022Aktualizacja: 28.09.2022

Suszone truskawki cenione są jako dodatek do ciast, deserów i innych potraw, ale możesz ich również używać w celach leczniczych. Stanowią bowiem źródło mikroelementów, istotnych w walce z problemami skórnymi czy reumatycznymi. Poznaj właściwości truskawek!


suszona-truskawka-jak-zrobic-wlasciwosci
pixabay.com

Polecane

nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
syrop-z-lawendy-jakie-ma-wlasciwosci-i-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Syrop lawendowy – na co pomaga, jak go przygotować i odpowiednio wykorzystać
19.05.2021
jaki-kefir-jest-najzdrowszy-i-kiedy-powinno-sie-go-pic
Odżywianie
1 min.
Czy kefir jest zdrowy? W jaki sposób należy go pić?
25.05.2022
Spis treści
  1. Właściwości suszonych truskawek
  2. Mniej znane działanie truskawek
  3. Jak zrobić suszone truskawki?

Właściwości suszonych truskawek

Suszone truskawki zawierają wszystkie mikroelementy, niezbędne dla zachowania zdrowia. Kryją w sobie wapń, fosfor, żelazo, magnez, mangan oraz kompleks witamin, zwłaszcza A, B1, B2 i PP, ale też wiele innych substancji. Miłośnicy truskawek cenią je nie tylko za walory smakowe, ale również za dobroczynne właściwości oczyszczające organizm. Na truskawkowy detoks zdecyduj się zwłaszcza po zimie. Dodatkowo dzięki zawartości błonnika poprawisz apetyt i usprawnisz procesy trawienne. Pamiętaj też, że dieta bogata w błonnik jest ważna w profilaktyce nowotworowej jelita grubego! Jeśli Ty lub Twoje dziecko jesteście niejadkami, sięgajcie po suszone truskawki między posiłkami. Zawarte w nich pektyny, a także kwasy organiczne przyspieszają przemianę materii oraz perystaltykę jelit, co korzystnie wpłynie też m.in. na zaparcia. Suszone truskawki wzmacniają odporność, a obecność antyoksydantów przeciwdziała szkodliwości wolnych rodników i działaniu substancji syntetycznych, w tym konserwantów wszechobecnych w codziennej diecie, w szczególności w przetworzonej żywności. Suszone truskawki regularnie podjadaj, jeśli walczysz z podwyższonym cholesterolem typu LDL. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Ponadto suszone truskawki działają stymulująco na procesy krwiotwórcze, dlatego sprawdzają się w leczeniu anemii. Pomimo słodkiego smaku to owoce o niskim indeksie glikemicznym. Mogą być ciekawym i jednocześnie bezpiecznym zamiennikiem słodkości, jeśli jesteś diabetykiem lub pragniesz zrzucić zbędne kilogramy. Niska kaloryczność nie powoduje nagłych skoków cukru we krwi!

Mniej znane działanie truskawek

Moczopędne, antybakteryjne i zasadotwórcze właściwości truskawek możesz wykorzystać w walce z chorobami reumatycznymi oraz zaburzeniami układu moczowego. Owoce znalazły wszechstronne zastosowanie również w stomatologii. Pozwalają bowiem na rozjaśnienie nieestetycznych przebarwień i zapobieganie osadzaniu się kamienia nazębnego. W celu poprawy wyglądu zębów wykorzystaj jednak świeże truskawki. Jednym ze sposobów jest nacieranie zębów i dziąseł przekrojonym owocem i wypłukanie jamy ustnej po 20-30 minutach. Bez względu na to, czy wykonasz zabieg, czy zjesz truskawki, wpłyną one też regeneracyjnie na podrażnienia śluzówki w buzi.

Suszone truskawki charakteryzują się silnymi aromatycznymi związkami lotnymi. Wykorzystaj je do aromaterapii z kominkiem lub dosyp garść owoców do wieczornej kąpieli. Truskawkowe zabiegi wodne wpływają odświeżająco na cerę i włosy. Zawarte w nich kwasy i inne związki delikatnie oczyszczają skórę, działają ściągająco, rozjaśniająco i odżywczo. Maseczki truskawkowe pomagają na trądzik, widoczne pory i nadmierne łuszczenie się naskórka.

Czy wiesz, że również szypułki truskawek mają prozdrowotne działanie i można je jeść? Łagodzą objawy biegunki, kamicy nerkowej, zapalenie okrężnicy i poparzenia skórne. Ogonki po ususzeniu możesz zetrzeć na proszek, który wykorzystasz do przygotowania okładów lub herbaty. Niestety nie możesz skorzystać z przywilejów matki natury, jeśli masz uczulenie na truskawki!

Jak zrobić suszone truskawki?

Dla uzyskania wysokiej jakości produktu wybieraj truskawki najbardziej naturalne. Wyhoduj owoce samodzielnie albo kup od rolnika! Przepis na ich suszenie jest łatwy. Pamiętaj, że możesz wykorzystać też liście, dlatego po opłukaniu owoców ostrożnie oddziel szypułki. Truskawki możesz suszyć na wolnym powietrzu, ale to czasochłonna metoda. Bardziej komfortowym rozwiązaniem jest zastosowanie suszarki do owoców. Kilka poziomów sitek pozwala na swobodne ułożenie owoców w całości lub pokrojonych w plastry, a regulowany termoobieg powietrza zapewnia równomierne i dokładne suszenie.

Truskawki susz do momentu, aż wyglądem będą przypominać rodzynki. Nie wysusz ich na wiór, bo stracą cenne właściwości. Z drugiej strony nie mogą mieć zbyt dużo wilgoci, bo spleśnieją podczas przechowywania. Listki rozłóż na papierze do pieczenia przed włożeniem ich do suszarki, aby nie pospadały na dno komory suszącej i nie pokruszyły się od sitka. Suszone truskawki i szypułki przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku, najlepiej z daleka od słońca. Dodawaj je do deserów i napojów mlecznych lub wody mineralnej. Zjadaj je jako przekąskę w pracy czy podróży, wzbogać nimi poranne musli lub owsiankę. Posyp truskawkami domowe wypieki, dodawaj je do herbaty, kąpieli, maseczek odżywczych, peelingów i czego tylko chcesz!

Źródła
  1. M. Chojnacka-Szustakowska, 100 roślin w Twojej kuchni, PZWL, Warszawa 2007.
  2. E. Lamer-Zarawska i in., Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej, PZWL, Warszawa 2012.
  3. Z. Zdrojewicz i in., Jedz truskawki - będziesz zdrowszy, „Medycyna Rodzinna” 2017, nr 20.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.