Jabłka suszone z piekarnika
Owoce suszone są chętnie wybierane przez osoby, które chcą zamienić niezdrowe przekąski na zdecydowanie korzystniejsze dla zdrowia alternatywy. Przygotowanie suszonych jabłek w domu wcale nie jest trudne, więc warto pokusić się o ich przygotowanie - są pyszne!
Suszone jabłka - składniki odżywcze
Jabłka suszone kojarzone są przede wszystkim z czasem świąt, kiedy przyrządza się z ich udziałem tradycyjny kompot z suszu. Mają jednak swoich fanów, którzy spożywają je również poza tym okresem. Nic dziwnego - są smaczną przekąską, która może stanowić substytut słodyczy lub innych tego typu przegryzek. W 100 gramach mają ok. 240 kalorii. Dostarczają przede wszystkim węglowodanów, ale także cennego w diecie błonnika pokarmowego. Warto wiedzieć, że jabłka są jednym dobrych źródeł włókna rozpuszczalnego w wodzie. Ten typ błonnika obniża poziomu glukozy po posiłku, działa też pozytywnie na profil lipidowy, obniżając poziom cholesterolu oraz trójglicerydów. Wyższa ilość błonnika pokarmowego w diecie może także korzystnie wpływać na proces redukcji masy ciała lub jej stabilizacji, co wynika z oddziaływania na sytość poposiłkową. Suszone jabłka zawierają niewielkie ilości białka oraz tłuszczu. Mają również sporo potasu, czyli pierwiastka określanego często środkiem wspomagającym leczenie nadciśnienia. Z kolei w suszonych jabłkach występuje beta-karoten, który jest antyoksydantem i działa na skórę. Do czego wykorzystać jabłka w codziennej diecie? Mogą stanowić element drugiego śniadania na słodko czy podwieczorku, urozmaicenie owsianki czy dodatek do jogurtu lub smoothie bowla.
Suszone jabłka - aspekty technologiczne
Jabłka suszone, podobnie jak inne owoce, np. suszone śliwki zdecydowanie zmniejszają swoją objętość podczas obróbki termicznej. Wynika to z naturalnych procesów zachodzących w trakcie suszenia, czyli pozbycia się wody z produktu. Suszenie wiąże się także ze zmianami w barwie, aromacie, teksturze oraz wartości żywieniowej. Właśnie z tego powodu nie należy porównywać wartości odżywczych świeżych owoców do tych suszonych. W przetwórstwie żywności są wykorzystywane różne techniki, które pozwalają uzyskać finalny produkt w postaci suszonych jabłek. Co jednak, gdy chcesz je przygotować samodzielnie w domu? Nic prostszego - wykorzystaj do obróbki termicznej swój piekarnik!
Suszenie jabłek w piekarniku
Jabłka do suszenia należy odpowiednio przygotować. Przede wszystkim wybierz soczyste i dojrzałe jabłka. Jeżeli chcesz przyrządzić ich większą ilość, przygotuj sobie zimną wodę z dodatkiem soku z cytryny - zapobiegnie to ściemnianiu jabłka zaraz po pokrojeniu.Pierwszym krokiem jest oczywiście ich umycie i pokrojenie. To ważny element - plastry nie mogą być zbyt grube, ponieważ słabo będą się suszyły. Najlepiej, by miały ok. 2 mm. Przełóż je do wody z cytryną, a następnie odsącz na papierowym ręczniku (ten krok można pominąć). Tak przygotowane plasterki jabłek wykładasz na blaszce wyścielonej papierem do pieczenia. Piekarnik nastawiasz na ok. 80-90 stopni z włączonym termoobiegiem. Suszenie jabłek w piekarniku będzie trwało ok. 3-3,5 h. Jeżeli nie udało Ci się pokroić jabłek cienko, czas suszenia może się wydłużać. Warto też kontrolować uzyskiwaną teksturę - jeśli chcesz, aby suszone jabłka były lekko wilgotne i nie zależy Ci na chrupkości, celuj w dolne widełki tego czasu. Pierwsze suszone jabłka warto wykonać w wersji podstawowej, później zaś warto eksperymentować - dodatek cynamonu czy kardamonu znacząco zmieni ich smak.Jabłka suszone w piekarniku to jeden ze sposobów przygotowania. Inne, równie wygodne rozwiązanie to wykorzystanie standardowej suszarki do grzybów.
Jak i w czym przechowywać suszone jabłka?
Gotowe jabłka suszone przechowuj w chłodnym miejscach o stosunkowo niewielkiej wilgotności. W związku z tym unikaj ich składowania w szafkach, które znajdują się nad czajnikiem, w niedalekim sąsiedztwie kuchenki czy piekarnika. Dobrze trzymać je w szczelnie zamkniętych słoikach, puszkach czy pojemnikach próżniowych. Takie przeznaczone do zjedzenia „na już” można przechowywać w materiałowym woreczku. Nie zamykaj ich w plastikowej jednorazówce, szczególnie tych wysuszonych na chrupko - będą w niej mięknąć.
- Jabłko, suszone, Dane na temat wartości odżywczej pochodzą z bazy produktowej programu dla dietetyków DietetykPro.
- R. Zaremba i wsp., Zmiany barwy jabłek w czasie przebiegu procesu suszenia laboratoryjnego, „Inżynieria Rolnicza” 2007, t. 5, nr 93, s. 429-435.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.