Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 2 min.

Suszone jagody - rodzaje i właściwości zdrowotne.

Marta Skrzypek24.01.2022Aktualizacja: 28.09.2022

Jagody suszone posiadają bardzo dużo witamin i minerałów, wspomagających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Mają również właściwości lecznicze. Na rynku występują różne odmiany suszonych jagód, a każda z nich jest witaminową bombą.


suszone-jagody-wlasciwosci-i-zastosowanie
pixabay.com

Polecane

nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
syrop-z-lawendy-jakie-ma-wlasciwosci-i-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Syrop lawendowy – na co pomaga, jak go przygotować i odpowiednio wykorzystać
19.05.2021
jaki-kefir-jest-najzdrowszy-i-kiedy-powinno-sie-go-pic
Odżywianie
1 min.
Czy kefir jest zdrowy? W jaki sposób należy go pić?
25.05.2022
Spis treści
  1. Suszone jagody - rodzaje
  2. Borówka czernica - właściwości
  3. Suszone jagody goji - zdrowa przekąska
  4. Suszone jagody acai - bomba witaminowa

Suszone jagody - rodzaje

Świeżymi jagodami możesz zajadać się najczęściej wiosną i latem. W Polsce występują w lasach iglastych, a ich zbieranie zaczyna się w okolicach czerwca. Na szczęście suszone owoce możesz spożywać przez cały rok, zwłaszcza że nadal są pyszne i bardzo zdrowe. Na sklepowych półkach znajduje się nie tylko suszona czarna jagoda, lecz również inne, bardziej lub mniej egzotyczne rodzaje tego owocu.Wśród nich są:

  • borówka czernica,

  • jagody acai,

  • jagody goji,

  • jagody inkaskie.
    Wszystkie z nich są pyszne i mają wyjątkowy smak. Można dodawać je do musli śniadaniowego, stosować jako aromatyczny dodatek do zaparzonej herbaty czy tworzyć z nich desery. W dodatku są bardzo zdrowe - mają cztery razy więcej antyoksydantów niż świeże owoce. Jednym z ich najbardziej cennych aspektów jest to, że posiadają bardzo wysoką zawartość błonnika. Regularne spożywanie suszonych jagód pomaga poprawić stan zdrowia przewodu pokarmowego i obniżyć cholesterol.

Borówka czernica - właściwości

Borówka czernica to inaczej czarna jagoda lub po prostu czarna borówka. Występuje w lasach na terenie całej Europy, zachodzie Ameryki Północnej oraz południowej Azji. W Polsce jest rośliną pospolitą, rośnie głównie w wysokich partiach kraju i lasach iglastych. Kwitnie w kwietniu i maju, a jej zbiory zaczynają się na przełomie czerwca i lipca.Suszone borówki zawierają garbniki katechinowe i antocyjany, które działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Wykazują silne działanie przeciwstarzeniowe, przyspieszając syntezę kolagenu w skórze. Wchłanianie antocyjanów wzmacnia również włosy i paznokcie. Czarne jagody bardzo korzystnie działają na układ pokarmowy, hamując biegunki i przeciwdziałając zaparciom. Mają pozytywne działanie w terapii antymiażdżycowej i przeciwnowotworowej, w szczególności profilaktyce zmian raka jelita grubego.Borówka suszona to idealna przekąska dla cukrzyków, ponieważ:
* ma niski indeks glikemiczny,
* zawiera niewiele kalorii (około 50 na 100 g),
* obniża i reguluje poziom cukru we krwi.

Jej liście działają moczopędnie i przeciwzapalnie, dlatego są cenne przy leczeniu chorób nerek i jako sposób na zapalenie pęcherza, szczególnie u dzieci.

Suszone jagody goji - zdrowa przekąska

Jagody goji przywędrowały do Polski z Azji i obecnie są uważane za najzdrowsze owoce świata. Rosną w dolinach tybetańskich i górnych partiach Himalajów, czyli na terenach nieskażonych zanieczyszczeniami, dlatego mają tak wiele właściwości odżywczych i leczniczych.Jagody goji, suszone oraz świeże, są doskonałe w hamowaniu postępu nowotworu. Stanowią źródło białka, w skład którego wchodzi aż 18 aminokwasów. W dodatku mają działanie przeciwutleniające. Zawartość kwasu polisacharydowego wpływa na zahamowanie rozwoju raka żołądka, jelit, piersi i gruczołu krokowego. Do innych związków zawartych w jagodach goji można zaliczyć:

  • witaminy z grupy A, B, C i E,

  • cynk, fosfor, miedź, potas, selen, miedź, żelazo,

  • karotenoidy (takie jak beta-karoten na prawidłowe funkcjonowanie wzroku),

  • nienasycone kwasy tłuszczowe,

  • antyoksydanty,

  • aminokwasy (prolina, tauryna).

Suszone jagody goji zawierają także cyperon i kompleks LBP, który wpływa bardzo dobrze na pracę serca i obniża ciśnienie krwi, dzięki czemu zapobiega zawałom, chorobom serca i obniża poziom cholesterolu. Spożywane regularnie dodają mnóstwo energii, wydajności sportowej i poprawiają koncentrację. W Azji używane są również jako środek zwiększający popęd seksualny i poprawiający erekcję, ze względu na zdolność jagód do podnoszenia poziomu testosteronu we krwi.Skoro jagody goji są tak zdrowe, jak jeść te suszone owoce? Najlepiej dodać je do śniadaniowego musli lub zmieszać z jogurtem i orzechami. Idealnie nadają się do sałatek zamiast suszonej żurawiny lub rodzynek. Suszone jagody goji możesz użyć również jako przyprawę do zupy zamiast liścia laurowego.

Suszone jagody acai - bomba witaminowa

Acai to inaczej jagoda palmy brazylijskiej, która rośnie w lasach tropikalnych Ameryki Południowej. Są uważane za jedne z najzdrowszych owoców świata, ponieważ zawierają w swoim składzie aż 29 kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-9, 18 aminokwasów, witaminy z grupy B, C i E, beta-karoten, wapń, potas, miedź oraz cynk. Podobnie jak jagody goji, acai hamują rozwój komórek nowotworowych. Posiadają 33 razy więcej resweratrolu niż inne rodzaje jagód. Dzięki takiej bombie witaminowej spożywanie jagód acai może działać hamująco na takie dolegliwości jak:

  • choroby układu sercowego,

  • choroby wzroku,

  • cukrzyca,

  • miażdżyca,

  • mięśniowe stany zapalne,

  • choroby autoimmunologiczne,

  • problemy z hormonami.

Acai bogate są w antyoksydanty i przeciwutleniacze, które spowalniają procesy starzenia się skóry i penetrują błony komórkowe, co przyczynia się do zwiększenia ich elastyczności. Suszone owoce jagód acai mogą być spożywane przez osoby będące na diecie redukcyjnej - dają długotrwałe uczucie sytości i obniżają poziom cukru we krwi. Jak z każdymi suszonymi owocami, nie należy z nimi przesadzać, ponieważ w nadmiarze mogą być kaloryczne. Wszystkie rodzaje suszonych jagód są doskonałe przy zwalczaniu grypy, przeziębień i biegunek. Warto spożywać je w każdej formie i przez cały rok.

Źródła
  1. S. Bingemer, Superfoods. Źródło energii prosto z natury, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2017.
Author Marta Skrzypek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.