account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessĆwiczenia 2 min.

Świeca – ćwiczenie gimnastyczne dla zdrowia. Jak je prawidłowo zrobić?

Marta Wielgosz29.10.2021Aktualizacja: 04.10.2022

Świeca – ćwiczenie, które możesz pamiętać z zajęć wychowania fizycznego – w praktyce ma wiele wspólnego z jogą. Z tego względu jej wykonywanie stanowi dobrą okazję do zadbania nie tylko o kondycję fizyczną, lecz także o zdrowie. Jak prawidłowo zrobić świecę i co daje taka aktywność?


swieca-jak-wykonac-to-cwiczenie-krok-po-kroku
pexels.com

Polecane

twerkowanie-co-to-jest-jak-sie-go-nauczyc
Fitness
1 min.
Twerkowanie - co to jest? Jak się go nauczyć?
30.07.2021
rower-stacjonarny-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Rower stacjonarny - jakie są efekty ćwiczeń?
28.10.2021
cardio-ile-powinien-trwac-trening-jakie-sa-rodzaje
Fitness
1 min.
Cardio - ile powinien trwać trening? Jakie są rodzaje?
30.07.2021
taniec-brzucha-jakie-daje-efekty-co-warto-wiedziec
Fitness
1 min.
Taniec brzucha - jakie daje efekty? Co warto wiedzieć?
31.10.2021
Spis treści
  1. Świeca – ćwiczenie prosto z jogi
  2. Jak zrobić świecę? Ćwiczenie krok po kroku
  3. Świeca – ćwiczenie na brzuch i nie tylko. Jakie korzyści daje ta pozycja?
  4. Czy ćwiczenie świeca jest dobre dla każdego?

Świeca – ćwiczenie prosto z jogi

Świeca to ćwiczenie gimnastyczne, które na pewno jest Ci bardzo dobrze znane. Określa się je także leżeniem przerzutnym. Co ciekawe, stanowi jedną z asan w jodze. Jej nazwa to wówczas salamba sarvangasana. W takim przypadku ćwiczenie jest pozycją pasywną. Oznacza to, że jeśli chcesz je zrobić, musisz przyjąć konkretne, odwrócone ustawienie ciała. Sednem wykonywania takiej pozycji jest też to, aby wytrzymać w niej jak najdłużej. Choć z jednej strony konieczne jest napinanie mięśni brzucha, z drugiej salamba sarvangasana zakłada, że powinieneś dążyć do pewnego rozluźnienia, odprężenia i zrelaksowania ciała i umysłu.

Jeśli interesują Cię ćwiczenia w ramach jogi, nie musisz od razu porywać się na dość trudne stanie na głowie. Świeca również przyniesie Ci wiele korzyści. Nie nastawiaj się jednak na to, że bez żadnego wysiłku od razu wykonasz ją prawidłowo (chyba że regularnie ćwiczysz różne pozycje jogi i masz mocne mięśnie brzucha). Mimo że prawdopodobnie robiłeś ją kiedyś na lekcji wychowania fizycznego, w praktyce wcale nie jest aż taka łatwa, na jaką wygląda. Ćwiczenie wymaga bowiem wypracowania odpowiedniej techniki i dużej dbałości o szczegóły.

Jak zrobić świecę? Ćwiczenie krok po kroku

Świecę wykonuje się w pozycji leżącej. Polega ona na unoszeniu nóg i tułowia do pionu. Wymaga to odrywania pleców od podłoża oraz odpowiedniego wypychania bioder i miednicy tak, aby wraz z nogami stworzyły linię prostą.

Jeśli nie bardzo wiesz, jak zabrać się za tę asanę, warto, abyś zapoznał się z jej szczegółową instrukcją. Jak zrobić świecę? Ćwiczenie wymaga wykonania następujących kroków:

  1. Rozłóż matę do ćwiczeń na podłodze i połóż się na niej na wznak. Rozluźnij się i weź kilka głębokich wdechów.

  2. Wyprostuj ręce wzdłuż ciała i połóż je przy biodrach, a nogi zegnij.

  3. Podnieś tułów i zgięte nogi do góry. Postaraj się, aby biodra były ustawione pionowo do podłogi. Zbliż przy tym do siebie mocno brodę i klatkę piersiową.

  4. Jeśli jesteś początkujący, podeprzyj plecy rękami, a następnie wyprostuj nogi i trzymaj je w pozycji pionowej do podłogi. Pamiętaj o lekkim dociskaniu brody do klatki piersiowej.

  5. Wzrok skieruj na duże palce u stóp. Zwróć uwagę na to, aby nie napinać gardła oraz mięśni twarzy.

  6. Wytrzymaj w tej pozycji od 30 sekund (jeśli dopiero zaczynasz) do 5–10 minut (gdy jesteś bardziej zaawansowany). Podczas świecy pamiętaj o miarowym oddechu. Dopilnuj też, aby Twój kręgosłup lędźwiowy się nie zapadał, a nogi były cały czas wyprostowane.

  7. Gdy chcesz zakończyć świecę, w pierwszej kolejności zwolnij podparcie rękami i opuść pośladki. Potem zegnij nogi i powoli połóż je na podłodze.

Jeśli chodzi o asanę, jaką jest świeca, ćwiczenie to możesz także wykonać w wersji trudniejszej. W takiej sytuacji zrezygnuj z podpierania pleców i miednicy rękami, tylko połóż je płasko na podłodze. Ta odmiana jest jednak przeznaczona dla osób zaawansowanych.

Pamiętaj, że bez względu na to, jak bardzo wyćwiczony jesteś, świeca nigdy nie powinna sprawiać Ci dyskomfortu. Jeśli czujesz np. ból pleców lub stawów albo narastające, nieprzyjemne ciśnienie w oku, zakończ ćwiczenie. Z kolei jeśli masz trudności z utrzymaniem równowagi podczas robienia tej pozycji, nie załamuj się. Świeca, podobnie jak różne ćwiczenia równoważne, wymaga treningu. Wykonując ją regularnie, w końcu osiągniesz balans i wypracujesz właściwą technikę. Im częściej będziesz ćwiczyć, tym dłużej wytrzymasz w leżeniu przerzutnym.

Świeca – ćwiczenie na brzuch i nie tylko. Jakie korzyści daje ta pozycja?

Świeca przynosi wiele korzyści. Jeśli będziesz wykonywał ją regularnie, na pewno poprawisz stan mięśni brzucha. To także świetne ćwiczenie na wzmocnienie kręgosłupa. Doskonale aktywuje ono bowiem mięśnie głębokie, co pozytywnie wpływa na postawę. Oprócz tego świeca pozwala wzmocnić ramiona, szyję oraz nogi.

Leżenie przerzutne umożliwia lepsze ukrwienie głowy i klatki piersiowej. Ponadto zwolennicy jogi zauważają szereg innych, prozdrowotnych właściwości, jakie daje ćwiczenie świecy. Wśród nich znajduje się m.in. poprawa funkcjonowania tarczycy, szyszynki i przysadki mózgowej, złagodzenie bólów zatok czy dotlenianie mózgu. Oprócz tego świeca pomaga na bezsenność, reguluje pracę jelit, pozytywnie wpływa na samopoczucie, ogranicza zmęczenie i zdenerwowanie oraz łagodzi objawy astmy. Aby dobrze oddziaływała na zdrowie, musisz ją jednak wykonywać regularnie.

Czy ćwiczenie świeca jest dobre dla każdego?

Choć świeca to dobre ćwiczenie zarówno dla ciała, jak i dla umysłu, nie każdy powinien ją wykonywać. Zrezygnuj z robienia tej pozycji, gdy zmagasz się z bólem pleców lub z różnymi problemami z kręgosłupem. Unikaj jej także wtedy, gdy cierpisz na dyskopatię, nadciśnienie lub niedociśnienie oraz masz dużą wadę wzroku. Oprócz tego wykonywanie świecy może okazać się niekorzystne, gdy zmagasz się akurat z infekcją ucha, zęba lub gardła oraz gdy bardzo boli Cię głowa.

Źródła
  1. J. Gangwal, S. Kholiya, Importance and benefits of Sarvangasana in daily life, „International Journal of Scientific Development and Research” 2020, nr 5 (11).
  2. N. Mahajan, V. Jadhav, Perceived benefits of yoga among students, Innovations in Pharmaceuticals and Pharmacotherapy 2020, nr 8 (2).
Author Marta Wielgosz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
Popularne w kategorii Fitness
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.