Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Jak zrobić syrop z kwiatów lipy? Przepis i właściwości

Marta Wielgosz17.09.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Kwiaty lipy stosuje się w medycynie naturalnej oraz w fitoterapii, czyli ziołolecznictwie. Mają prozdrowotne właściwości i są źródłem wielu cennych substancji. Na ich bazie można przygotować różnorodne specyfiki. Jednym z nich jest syrop z kwiatów lipy, który pomaga w walce z przeziębieniem.


Infekcje zdarzają się każdemu, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Nawet jeśli na ogół cieszysz się dobrym zdrowiem i stosujesz się do zasad profilaktyki, nie zawsze uda ci się uniknąć choroby. Jeśli dopadnie cię przeziębienie lub grypa, możesz przyspieszyć proces zdrowienia i oprócz tradycyjnych środków farmakologicznych sięgnąć po preparaty ziołowe, np. syrop z kwiatów lipy. Ten specyfik od lat jest stosowany jako środek wspomagający leczenie. Wszystko dlatego, że wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Warto więc wiedzieć, jak zrobić syrop z kwiatu lipy. Przepis na jego wykonanie jest na szczęście bardzo prosty.

syrop-z-kwiatow-lipy-jakie-ma-wlasciwosci-zdrowotne
pixabay.com

Polecane

ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
sok-z-imbiru-jakie-ma-dzialanie-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak zrobić sok z imbiru i kiedy warto go stosować?
19.05.2021
ile-imbiru-dziennie-mozna-spozyc-co-warto-wiedziec
Odżywianie
2 min.
Imbir – jaka ilość jest bezpieczna dla zdrowia? Jak go spożywać?
19.05.2021
Spis treści
  1. Syrop z kwiatów lipy – specyfik o cennej zawartości
  2. Syrop z kwiatów lipy – właściwości prozdrowotne specyfiku
  3. Przepis na syrop z kwiatów lipy

Syrop z kwiatów lipy – specyfik o cennej zawartości

Syrop z kwiatów lipy cieszy się uznaniem zwolenników fitoterapii, czyli leczenia ziołami, jego stosowanie przynosi bowiem wiele korzyści. Zalety i prozdrowotne właściwości tego naturalnego preparatu wynikają z cennych substancji czynnych znajdujących się w kwiatostanach lipy. Są one prawdziwą skarbnicą flawonoidów, czyli związków roślinnych o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym i detoksykującym. Oprócz tego kwiaty lipy stanowią źródło związków śluzowych, kwasów organicznych, soli mineralnych, fitosteroli, garbników i kwasu askorbinowego. Znajduje się w nich też odrobina olejku eterycznego, który odpowiada za przyjemny zapach.

Syrop z kwiatów lipy – właściwości prozdrowotne specyfiku

Dzięki zawartości wielu ważnych substancji syrop z kwiatów lipy może mieć korzystny wpływ na twoje zdrowie. Przede wszystkim warto stosować go w przypadku przeziębienia i grypy. Ma właściwości napotne, które wspomagają leczenie chorób objawiających się podwyższoną temperaturą ciała. Oprócz tego, dzięki zawartości związków śluzowych, syrop z kwiatów lipy działa osłaniająco i ochronnie na błony śluzowe, dlatego może łagodzić uciążliwy kaszel i ból gardła. Znajdujący się w nim olejek eteryczny wykazuje z kolei działanie dezynfekujące, natomiast garbniki – ściągające, co wspomaga pozbywanie się szkodliwych drobnoustrojów z organizmu.

Specyfik na bazie kwiatów lipy jest tak popularnym, jak syrop z pigwowca czy syrop z białego bzu. Musisz jednak pamiętać, że jeśli dokuczają ci nasilone objawy, nie wystarczy stosować tylko ten naturalny środek, aby powrócić do zdrowia. W takiej sytuacji zawsze powinieneś udać się do lekarza. Syrop z kwiatów lipy możesz wykorzystywać jedynie, by wspomóc leczenie. Choć nie daje on skutków ubocznych, jeśli przyjmujesz inne leki, zapytaj lekarza, czy możesz go stosować.

Przepis na syrop z kwiatów lipy

Naturalne specyfiki możesz bez problemu kupić w wielu sklepach zielarskich – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Warto jednak pokusić się o to, by samodzielnie wykonać syrop z kwiatów lipy. Przepis na ten naturalny środek na przeziębienie nie jest skomplikowany, dlatego na pewno poradzisz sobie z jego wykonaniem.

By zrobić syrop z kwiatów lipy, musisz przede wszystkim zdobyć odpowiednie surowce. Najłatwiej przeprowadzić samodzielny zbiór. W tym celu poszukaj drzew lipy w swojej okolicy – rosną one przede wszystkim w lasach mieszanych, choć można je także spotkać w parkach i przy domach. Pamiętaj przy tym, że kwiaty lipy zbiera się od chwili, gdy mają formę pączków aż do momentu ich pełnego kwitnienia. W zależności od rodzaju drzewa zbiór możesz rozpocząć od połowy czerwca (lipa szerokolistna) lub od początku lipca (lipa drobnolistna). Zwróć jednak uwagę, aby nie zbierać kwiatów lip, które rosną przy drogach – mogą one zawierać szkodliwe dla zdrowia związki ołowiu.

Aby przygotować 1 litr syropu z kwiatów lipy, musisz mieć około 150 g świeżego surowca. Oprócz tego potrzebujesz 1 kg cukru, 1 litr wody oraz 1 cytryny.

Jak zrobić syrop z kwiatów lipy?

  • Oczyść kwiaty lipy, usuwając z nich wszelkie gałązki i listki, a następnie opłucz je pod bieżącą wodą i pozostaw do wyschnięcia.

  • Włóż kwiaty lipy do wysokiego słoja.

  • Do garnka wsyp kilogram cukru, zalej go litrem wody i zagotuj. Następnie zmniejsz ogień i gotuj mieszankę przez kilka minut, aż cukier się rozpuści, co doprowadzi do powstania syropu.

  • Zalej kwiaty lipy gorącym syropem i wciśnij do środka sok z cytryny.

  • Przykryj słoik ścierką i odstaw go w zacienione miejsce na 2 dni. Pamiętaj, aby co jakiś czas mieszać znajdujący się w nim specyfik.

  • Przecedź syrop z kwiatów lipy przez sitko, a następnie przelej do mniejszych pojemników, np. zakręcanych buteleczek lub małych słoiczków. Na koniec dobrze je zapasteryzuj.

Taki syrop z kwiatów lipy na zimę możesz przechowywać w suchym i chłodnym miejscu (np. w piwnicy). W okresie przeziębienia lub grypy pij 2 łyżeczki specyfiku dziennie. Możesz też dodawać go do herbaty jako słodzik.

Źródła
  1. A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Warszawa 1987.
  2. E. Wawrzyniak, Leczenie ziołami: Kompendium fitoterapii, Warszawa 1992.
Author Marta Wielgosz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.