Syrop z nawłoci – właściwości i zastosowanie
Nawłoć pospolita to roślina powszechnie uznawana za chwast, jednak kryje w swoich kwiatach cenne substancje odżywcze i mineralne. Ze względu na właściwości lecznicze od wieków stosowana jest w medycynie naturalnej. Poznaj cechy tej rośliny i przygotuj syrop z nawłoci na różne dolegliwości!
Nawłoć to pospolita roślina, którą możesz spotkać na łąkach. Jej uprawa nie jest wymagająca, dlatego możesz posadzić ją w ogrodzie. Dobroczynny skład tzw. mimozy korzystnie wpływa przede wszystkim na układ moczowy i pokarmowy, lecz także łagodzi stany zapalne oraz infekcje skóry i błon śluzowych.
Syrop z nawłoci – właściwości
Nawłoć pospolita, zwana mimozą, to zielona roślina z rodziny astrowatych charakteryzująca się sztywną i długą łodygą, eliptycznymi liśćmi zwężającymi się w ogonek oraz wiechowatym kwiatostanem z drobnymi, żółtymi kwiatami zebranymi w koszyczki. Powszechnie uznawana za zapowiedź rychłej jesieni i nierzadko traktowana jako chwast, od wieków stosowana jest jako remedium na wiele schorzeń i dolegliwości. Kwiaty nawłoci można dowolnie przetwarzać, np. na susz, ocet czy miód. Można również zdecydować się na syrop z kwiatów nawłoci, którego receptura jest łatwa i niewymagająca, dlatego, jeśli tylko napotkasz na swojej drodze mimozę, zbierz kilka gałązek i wzbogać swoją domową apteczkę o ekstrakt z jej kwiatów.Nawłoć wykazuje przede wszystkim działanie ściągające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwysiękowe, odkażające i detoksykujące, co korzystnie wpływa zwłaszcza na poprawę układu odpornościowego, podobne jak syrop z pigwowca czy syrop z dzikiej róży. Ponadto wykazuje właściwości moczopędne i korzystnie wpływa na pracę układu moczowego. Syrop z nawłoci możesz stosować, jeśli zmagasz się z problemem zapalenia dróg moczowych lub jesteś na niego podatny. To także cenne narzędzie w walce z kamicą nerkową. Syrop z nawłoci łagodzi również objawy i przebieg dny moczanowej oraz zmian reumatycznych zwłaszcza w okresie zaostrzenia. Ponadto sprawdzi się przy nieżycie żołądka i jelit. Możesz go też stosować w przypadku biegunki.Poza tym roślina obniża ciśnienie krwi, zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych, przyspiesza leczenie przeziębienia i grypy, a także infekcje jamy ustnej oraz błon śluzowych miejsc intymnych. Syrop z nawłoci możesz wykorzystać również w przypadku różnorodnych uszkodzeń skóry, wykwitów czy świądu, ponieważ składniki tej rośliny przyspieszają gojenie się ran i wchłanianie siniaków. To też dobry produkt do pielęgnacji skóry problematycznej, wrażliwej i skłonnej podrażnień
Syrop z nawłoci – zastosowanie
Nawłoć pospolitą możesz samodzielnie uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i doniczkach w celach estetycznych. Roślina mimo dobroczynnych właściwości zdrowotnych nie ma większych wymagań glebowych i atmosferycznych. Dobrze czuje się zarówno na słońcu w suchym podłożu, jak i w zacienionym wilgotnym środowisku. Sprawdzi się w aranżacji naturalistycznej i bardziej egzotycznej. Urozmaici charakter każdego ogrodu. Jeśli preferujesz hodowlę doniczkową, możesz zorganizować dla niej stanowisko od strony południowej lub wschodniej.Kiedy kwiaty nawłoci będą odpowiednio dojrzałe, wykorzystaj ich wyjątkową naturę i przygotuj syrop. Płynna esencja ma przyjemny, ziołowy smak i lekko żółtawy kolor. Jej walory smakowe wzbogacą zwłaszcza wieczorną herbatę, choć możesz ją spożywać również w czystej postaci. Wykorzystując syrop w kuchni, nie przesadzaj z ilością. Aby cieszyć się dobroczynnym wpływem, wystarczą 1–2 łyżeczki dziennie. Możesz także stosować nawłoć doraźnie, np. na problemy trawienne. Wówczas po uspokojeniu dolegliwości, odstaw syrop. Syrop z nawłoci ma też zastosowanie w formie miejscowych okładów. Delikatne kompresy na twarz czy rany możesz przykładać 1–2 razy dziennie.
Jak zrobić syrop z nawłoci?
Wyrób syropu z nawłoci zacznij od zebrania surowca i odpowiedniego przygotowania kwiatów. Wybieraj kwiatostany zdrowe i rozwinięte, nie powinny być one ciemnożółte, uschłe czy chore. Następnie odseparuj kwiaty od łodyg. W tym celu chwyć łodyżkę z kwiatami u nasady i lekko ściskając na niej trzy palce, pewnym ruchem przesuwaj je ku końcowi, ściągając malutkie koszyczki do naczynia. Po tym zabiegu surowiec jest sypki i przypomina małe groszki lub żwirek. Jeśli nie oddzielisz dobrze łodyg, mogą one nadać naparowi goryczki. Do przygotowania syropu z nawłoci niezbędne będą oprócz pęku (ok. 20–30) kwiatów także 1,5 cytryny i 1,5 litra wody (tyle, aby przykryć w naczyniu kwiaty). Dla smaku można dodać miód lub brązowy cukier.Zagotuj wodę w osobnym naczyniu i zalej nią kwiaty. Pamiętaj, żeby po tym zabiegu zamieszać i przykryć kwiaty. Kiedy napar ostygnie, przejdź do etapu odcedzania. Możesz to zrobić przez sitko z małymi oczkami, gazę lub ściereczkę bawełnianą. Tak powstały syrop wzbogać wybranym przez siebie słodzikiem i sokiem z cytryn. Zagotuj teraz syrop z nawłoci, aby wszystkie składniki dobrze się połączyły, a cukier lub miód rozpuścił. Gorący wywar możesz wlać do słoiczków i zapasteryzować, aby wykorzystać go później lub pić od razu po przygotowaniu.
- J. Drobnik, Zielnik i zielnikoznawstwo, PWN, Warszawa 2020.
- A. i J. Szweykowscy, Słownik botaniczny, Wiedza Powszechna, Warszawa 2003.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.