Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Szyszki chmielu – właściwości, działanie, zastosowanie

Marta Drzazga28.10.2021Aktualizacja: 02.07.2023

Chmiel jest wykorzystywany głównie do produkcji piwa. Jak się jednak okazuje, zastosowanie szyszek chmielu jest znacznie szersze. Są one składnikiem naturalnych kosmetyków, ziół do picia i suplementów diety. Poznaj ich liczne właściwości i sprawdź, jak ta roślina może wpłynąć na twoje zdrowie.


szyszki-chmielu-jakie-maja-wlasciwosci-i-dzialanie
pexels.com

Polecane

ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
sok-z-imbiru-jakie-ma-dzialanie-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak zrobić sok z imbiru i kiedy warto go stosować?
19.05.2021
ile-imbiru-dziennie-mozna-spozyc-co-warto-wiedziec
Odżywianie
2 min.
Imbir – jaka ilość jest bezpieczna dla zdrowia? Jak go spożywać?
19.05.2021
Spis treści
  1. Szyszki chmielu – co to takiego i jaka jest ich historia?
  2. Szyszki chmielu – właściwości
  3. Szyszki chmielu – jakie mają zastosowanie?
  4. Szyszki chmielu – przeciwwskazania

Szyszki chmielu – co to takiego i jaka jest ich historia?

Chmiel to roślina należąca do rodziny konopiowatych, uprawiana w Azji i Europie, a czasem spotykana w naturalnym środowisku – w lesie czy w zaroślach. Osiąga ona wysokość nawet 8 m, ale wszystkie właściwości zawdzięcza małej szyszce, czyli swojemu dojrzałemu owocowi. To właśnie ona – szyszka chmielu – jest cennym surowcem zielarskim, dzięki któremu powstaje piwo, a także wiele ziołowych leków i kosmetyków.
Walory kulinarne szyszek chmielu odkryto już w starożytności, a roślina ta była używana przez starożytnych Babilończyków i Egipcjan jako dodatek do napojów. Pierwsze wzmianki o uprawie chmielu pochodzą ze średniowiecza – około 730 roku n.e. powstała pierwsza plantacja na terenie dzisiejszych Niemiec, a około 820 roku n.e. za pomocą tego surowca warzono już piwo. Natomiast w średniowiecznych klasztorach, w których praktykowano i rozwijano ziołolecznictwo, zaczęto wykorzystywać lecznicze właściwości tej rośliny. Dziś jest ona stosowana na szeroką skalę nie tylko w piwowarstwie, ale również w przemyśle farmaceutycznym.

Szyszki chmielu – właściwości

Chmiel znają niemal wszyscy, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie może on przynieść dla zdrowia. W szyszkach chmielu znajdują się olejki eteryczne, białka, lipidy i kwasy tłuszczowe, celuloza, sole, pektyny, polifenole i fitoestrogeny. Jednak najważniejszym składnikiem, któremu roślina ta zawdzięcza swoje prozdrowotne właściwości, jest lupulina, zwana inaczej gruczołem chmielowym. To właśnie ta substancja sprawia, że chmiel działa przeciwlękowo, uspokajająco i pomaga radzić sobie z bezsennością. A to dopiero początek listy zalet, jakie mają szyszki chmielowe. Oto najważniejsze z nich:

  • Szyszki chmielu działają niczym eliksir młodości, ponieważ jest to źródło przeciwutleniaczy (antyoksydantów), które zwalczają wolne rodniki powstałe w organizmie na skutek między innymi długotrwałego stresu i przyspieszające starzenie się.

  • Gorzkie substancje zawarte w tej roślinie poprawiają trawienie, korzystnie wpływają na wątrobę i jelita i zapobiegają wrzodom żołądka. Dzięki dużej zawartości polifenoli chmiel działa oczyszczająco, nic więc dziwnego, że często stosuje się go na odchudzanie.

  • Spożywanie ekstraktu z chmielu może uchronić przed nowotworem śluzówki macicy, sutka, okrężnicy czy rakiem piersi.

  • Dzięki zawartości fitoestrogenów chmiel łagodzi przebieg menopauzy u kobiet. Co ważne, wyciąg z szyszek chmielu można stosować zamiast zastępczej terapii hormonalnej i tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej.

  • Wyciąg z szyszek chmielu jest naturalnym diuretykiem – działa moczopędnie i w konsekwencji obniża ciśnienie krwi.

  • Roślina ta to naturalny sposób, aby obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi.

  • Chmiel ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, więc będzie cennym wsparciem w walce z wieloma infekcjami.

Szyszki chmielu – jakie mają zastosowanie?

Warzenie piwa to tylko jedno z możliwych zastosowań szyszek chmielu. Na szeroką skalę wykorzystuje je także przemysł farmaceutyczny – w aptece bez problemu znajdziesz suplementy diety, które zawierają wyciąg z chmielu. Są to przede wszystkim preparaty witaminowe przeznaczone między innymi dla kobiet w okresie menopauzy i naturalne tabletki na sen. Oprócz kapsułek znajdziesz także napar z szyszek chmielu, który możesz stosować jako ziołową herbatkę na uspokojenie, wyciszenie i lepszy sen. Oprócz tego oczyszcza ona organizm z toksyn.

Szyszki chmielu są równie chętnie używane w przemyśle kosmetycznym. Na bazie tej rośliny przygotowuje się na przykład: maseczki do twarzy o działaniu oczyszczająco-regenerującym, olejki roślinne, których zadaniem jest nawilżenie, odbudowa komórek skóry i zwalczanie stanów zapalnych, a także suplementy dla włosów ze skłonnością do łupieżu. Co więcej, chmiel znajduje się też w składzie płynów do kąpieli i wzmacnia ich odprężające właściwości.

Szyszki chmielu – przeciwwskazania

Chmiel jako naturalny środek leczniczy nie wywołuje gwałtownych działań niepożądanych czy efektów ubocznych. Jednak także i tutaj trzeba zachować umiar. Ze względu na zawartość estrogenów wyciąg z szyszek chmielu spożywany w nadmiarze może obniżyć popęd seksualny. „Przedawkowanie” powoduje także biegunkę, podrażnienie jelit lub zbyt dużą senność. Co ważne, szyszki chmielu nie powinny znajdować się w diecie kobiet w ciąży i mam karmiących piersią.

Źródła
  1. K. Fruwirth, Chmiel, jego uprawa i użycie, Wydawnictwo Volumina.pl 2015.
  2. M. Szymański, Polskie piwo, Biografia, historia lekko podchmielona, Wydawnictwo Fronda 2018.
  3. F. Couplan i in., Wielki zielnik roślin leczniczych, Wydawnictwo Jedność 2019.
  4. E. Lamer-Zarawska i in., Fitoterapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
syrop-z-dzikiej-rozy-jakie-ma-wlasciwosci-zdrowotne
Odżywianie
1 min.
Kiedy warto stosować syrop z owoców dzikiej róży?
14.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.