Trądzik u osób dorosłych - przyczyny, objawy i leczenie
Trądzik jest jednym z najczęstszych schorzeń dermatologicznych. Jeszcze kilka dekad temu kojarzony był głównie z osobami młodymi - nastolatkami. Obecnie trądzik dotyka coraz więcej osób dorosłych, a zmiany skórne mają charakter przewlekły.
Trądzik osób dorosłych - czym różni się od nastoletniego?
Trądzik dorosłych to coraz powszechniejsze zjawisko. Co więcej, trądzik wieku dorosłego leczy się znacznie dłużej i trudniej. Problem częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, a jego źródeł upatruje się przede wszystkim w zaburzeniach hormonalnych.
Cera trądzikowa osób dorosłych może być następstwem nieleczonych zmian skórnych w okresie nastoletnim. W zdecydowanej większości przypadków na twarzy pojawiają się grudki, zaskórniki i krostki (często mają one charakter czerwonych, bolesnych wykwitów) - głównie w okolicy żuchwy, brody i szyi. Co więcej, objawom towarzyszy nadmierna produkcja sebum, przez co twarz jest świecąca, a pory są zatkane. Łącznie stanowi to doskonałą pożywkę dla bakterii.
Trądzik u dorosłych może pozostawiać liczne blizny, które trudno jest zamaskować i usunąć. Po 30. roku życia skóra wymaga nie tylko odpowiedniego oczyszczania, ale także ochrony przeciwzmarszczkowej. Dowiedz się, jak dobrać kosmetyki i właściwie pielęgnować cerę trądzikową osoby dorosłej.
Typy trądziku osób dorosłych
Trądzik osób dorosłych podzielono na 3 typu:
grudkowy - zmiany podskórne są bardzo trudne do usunięcia i mogą powodować niewielkie dolegliwości bólowe. Tworzą się wiele miesięcy i bywają oporne na leczenie;
torbielowaty - zmiany wypełnione są ropną treścią. Nie zaleca się ich wyciskania, ponieważ zwiększa to ryzyko przeniesienia bakterii na całą twarz i inne części ciała, a także otwiera wrota dla innych chorobotwórczych patogenów. Ten rodzaj trądziku najczęściej leczony jest za pomocą antybiotyku;
różowaty - ten typ wyróżnia się wysokim podrażnieniem skóry. Bywa ona zaczerwieniona, a na jej powierzchni mogą pojawiać się miejsca z łuszczącym się naskórkiem.
Od rodzaju trądziku uzależniony jest dobór pielęgnacji i ewentualne postępowanie farmakologiczne.
Objawy trądziku osób dorosłych
Zaskórniki, grudki i ropne wykwity często nie są ograniczone wyłącznie do twarzy. Nieestetyczne zmiany mogą jednak pojawić się również w innych miejscach. Trądzik na dekolcie najczęściej ma postać czerwonych, drobnych krostek. Skóra w tej okolicy jest szorstka w dotyku i bardziej skłonna do podrażnień. Trądzik na plecach częściej pojawia się u mężczyzn, zwłaszcza tych noszących odzież uszytą ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów. Pot i nadmiar sebum zwiększają ryzyko namnażania się bakterii, a tym samym zaostrzają objawy trądziku u dorosłych.
Czasami pojawia się trądzik na pośladkach, co w większości przypadków jest wynikiem noszenia złej jakości bielizny. Na ogół zmiany skórne występują latem przy wysokich temperaturach i u osób aktywnych fizycznie.
Przyczyny trądziku wieku dorosłego
Dokładna etiologia trądziku wieku dorosłego nie została dotychczas poznana. Uważa się, że jest to problem bardzo złożony, na który składa się wiele czynników. Jednym z nich są problemy hormonalne. Nie chodzi tutaj tylko o hormony płciowe, ale także o hormon stresu, czyli kortyzol. Związek ten negatywnie wpływa na kondycję skóry, ponieważ zwiększa aktywność gruczołów potowych. Sebum produkowane jest wówczas w dużej ilości, co blokuje pory skóry. Konsekwencją jest stan zapalny, czasami rozległy.
Poza czynnikami genetycznymi duże znaczenie ma dieta i styl życia. Ta uboga w błonnik, o niskim stopniu nawodnienia, zasobna w nasycone kwasy tłuszczowe, cukry i dania wysokoprzetworzone (np. fast food) skutkuje pojawieniem się na powierzchni skóry licznych zmian.
Wiele osób dorosłych nie dba o swoją cerę we właściwy sposób, wybiera kosmetyki, które nie są dopasowane do potrzeb skóry. Mitem jest to, że skóra trądzikowa i tłusta nie wymaga nawilżenia. Jest wręcz odwrotnie. Równowaga hydrolipidowa stanowi konieczny warunek, aby zadbać o dobrą kondycję naskórka. Zbyt silne wysuszenie może być przyczyną powstawania mechanizmu błędnego koła. Na skutek braku nawilżenia gruczoły zostają pobudzone do produkcji nadmiaru sebum, co powoduje pojawienie się jeszcze większej liczby wykwitów.
Jak można leczyć trądzik wieku dorosłego?
Niestety, okazuje się, że trądzik wieku dorosłego ze względu na przewlekły charakter jest dość trudny do wyleczenia. Wymaga przede wszystkim systematyczności i cierpliwości. Dermatolodzy najczęściej decydują się na wdrożenie antybiotykoterapii, połączonej ze zmianą pielęgnacji i diety. Warto bowiem pamiętać, że na stan skóry wpływa wiele czynników, dlatego koniecznością jest podejście do leczenia w sposób holistyczny.
Bardzo często okazuje się, że leczenie trądziku dorosłych wymaga porzucenia dotychczasowych nawyków, w tym nadużywania alkoholu, palenia papierosów, które to zaostrzają objawy trądziku. Połączenie leczenia farmakologicznego ze zmianą nawyków po kilku miesiącach daje spodziewane efekty.
Niepokoją Cię zmiany trądzikowe, które nagle zaczęły pojawiać się na skórze? Nie zwlekaj! Skonsultuj problem z dermatologiem. Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze.
Ceny pakietów zaczynają się już od 69 zł miesięcznie. Sprawdź, co wchodzi w ich zakres! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.
- A. Kamm, W. Barańska-Rybak, Wpływ żywienia jako czynnika środowiskowego na poprawę kondycji skóry wśród dorosłych kobiet z trądzikiem pospolitym, „Życie a Środowisko” 2016, s.104-124.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.