Truskawki – składniki odżywcze i właściwości prozdrowotne
Truskawki to niskokaloryczne owoce, które są źródłem witaminy C, pewnych ilości błonnika oraz cennych polifenoli. Koniecznie sprawdź, na co mają one pozytywny wpływ. Poznaj również ciekawostki dotyczące truskawek.
Co zawierają truskawki?
Znane współcześnie truskawki powstały z krzyżówki dwóch odmian poziomek – chilijskiej oraz wirginijskiej – i są najczęściej uprawianymi owocami jagodowymi. Są lubiane przez wiele osób i bardzo chętnie spożywane w sezonie letnim. Ich wartość energetyczna jest niska, ponieważ 100 gramów owoców dostarcza około 32 kalorii.
Co zawierają truskawki? Przede wszystkim dostarczają organizmowi składników bioaktywnych w postaci polifenoli, a także witaminy C. Są źródłem łatwoprzyswajalnych węglowodanów w postaci glukozy oraz fruktozy, które odpowiadają za ich słodki smak. W owocach znajdziesz pewne ilości sodu, potasu, wapnia i fosforu. Dostarczają one również błonnika pokarmowego, który usprawnia pracę układu pokarmowego i ułatwia wypróżnianie. Właściwości truskawek, o których przeczytasz w kolejnych akapitach, są mocno związane ze wspomnianymi już polifenolami – wśród nich sporo jest antocyjanów, i to one nadają owocom barwę. Truskawki zapewniają też pewną ilość m.in. biotyny i kwasu foliowego. Sto gramów owoców realizuje ponad 80% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. W truskawkach zawarte są także kwasy organiczne, przede wszystkim cytrynowy oraz jabłkowy.
Omawiane owoce są chętnie spożywane nie tylko świeże, ale także w postaci mrożonek, soków, dżemów, marmolad, galaretek czy sorbetów. W sezonie warto wykonać domowe przetwory, a część truskawek zamrozić, by cieszyć się ich smakiem również zimą.
Truskawki – właściwości i zastosowanie
To, jakie truskawki wykazują właściwości, wynika z zawartych w nich składników odżywczych i substancji aktywnych. Witamina C, czyli kwas askorbinowy, jest przeciwutleniaczem – ma pozytywny wpływ na cholesterol. Właściwości zdrowotne owoców są związane także z obecnością kwasu elagowego. On również należy do antyoksydantów i wspiera układ odpornościowy.
Truskawki działają pozytywnie na układ krwionośny dzięki obecności flawonoidów, takich jak antocyjany, katechiny, kwercetyna i kempferol. Korzystnie na organizm działają nie tylko owoce, ale także liście truskawki. Właściwości lecznicze tego surowca są wykorzystywane w przypadku kamicy nerkowej (można wykonać z nich odwar). Czy truskawki są moczopędne? Jak już wspomnieliśmy, zawierają one flawonoidy, a są to związki o charakterze moczopędnym. Do tego owoce składają się w dużej mierze z wody. W związku z powyższym można uznać je za moczopędne.
Truskawki mogą być jedzone przez kobiety ciężarne. Stają się wówczas sprzymierzeńcem gospodarki żelazowej – zawarta w nich witamina C wspomaga wchłanianie tego pierwiastka. Jako owoce bogate w tę antyoksydacyjną witaminę odgrywają też istotną rolę w jadłospisie mężczyzn, którzy chcą dbać o sprawność seksualną. Uważane są za afrodyzjak i często łączone z innym produktem o takim charakterze, czyli z czekoladą.
Ciekawostki o truskawkach
Truskawki pojawiły się w sklepach około 1830 roku w Londynie. Wcześniej uznawano je za produkt dla osób zamożnych, co wynikało z bardzo wysokiej ceny. Uprawiane są głównie w klimacie umiarkowanym i można je wyhodować nawet na własnym balkonie. Polska jest trzecim co do wielkości producentem truskawek w Unii Europejskiej – przed nami są tylko Niemcy i Hiszpania. Owoce trafiające na rynek przypisywane są do poszczególnych klas. „Ekstra” opisuje duże owoce o najwyższej jakości. Klasa I to truskawki dobrej jakości, które mają drobne wady kształtu, natomiast owoce o średniej jakości i gorszym smaku włączane są do II klasy.
Z właściwości truskawek korzysta się w kosmetyce. Ze względu na działanie antyoksydacyjne oraz rozjaśniające są one składnikami kremów czy maseczek. Ten efekt głównie wynika z aktywności kwasu cytrynowego, który zawierają truskawki. Ich właściwości odżywcze mogą być wykorzystywane m.in. w przypadku problemów z suchą skórą na twarzy. W połączeniu z miodem czy jogurtem przygotujesz z nich domową maseczkę.
- A. Banaś i wsp., Wartości odżywcze i wykorzystanie w żywieniu owoców truskawki i wiśni, „Borgis – Medycyna Rodzinna” 2016, nr 3, s. 158–162.
- M. Majewska i wsp. Flawonoidy w profilaktyce i terapii, „Terapia i Leki” 2009, t. 65, nr 5, s. 370–377.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.