Uczulenie na hybrydę – co jest przyczyną alergii i jak radzić sobie z jej objawami?
Zdobienie paznokci z wykorzystaniem hybrydy jest obecnie tak popularnym zabiegiem manicure i pedicure, że kobiety wykonują go zarówno w salonach kosmetycznych, jak i samodzielnie. Niestety hybryda nie pozostaje obojętna dla skóry dłoni i paznokci. Jak objawia się alergia na ten produkt? W jaki sposób ją leczyć? Czy można zapobiec rozwojowi uczulenia?
Polecane
Uczulenie na hybrydę – co jest przyczyną alergii?
Lakier hybrydowy, wykorzystywany do stylizacji paznokci, łączy w sobie zwykły lakier ze składnikami, które pod wpływem światła LED lub UV stają się twarde i odporne na uszkodzenia. Niestety związki te nie są obojętne dla skóry i w około 3 proc. przypadków powodują alergię kontaktową. Są to przede wszystkim:
2-hydroxyethyl methacrylate (HEMA),
2-hydroxypropyl methacrylate (HPMA),
tetrahydrofurfuryl methacrylate (THFMA),
Ethylene glycol dimethacrylate (EGDMA).
Do rozwoju uczulenia po hybrydach dochodzi, gdy skóra ma długotrwały kontakt z haptenami (substancjami o małej masie cząsteczkowej). Jeśli organizm jest nadwrażliwy, wówczas nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z czynnikiem drażniącym. Skutkiem tego są charakterystyczne dla alergii kontaktowej objawy skórne.
Zagrożenie rozwoju uczulenia na lakiery hybrydowe jest większe, jeśli:
zbyt często stylizujesz paznokcie,
nieprawidłowo wykonujesz zabieg (naruszasz strukturę naturalnej płytki paznokciowej, ranisz wycinane skórki),
stosujesz lampę o mocy mniejszej niż 35 watów, co hamuje procesy chemiczne podczas utwardzania hybrydy;
stosujesz lakiery hybrydowe ze składnikami uczulającymi.
Uczulenie na hybrydę – objawy alergii
Objawy uczulenia na hybrydę są typowe dla alergii kontaktowej. Zmiany występują przede wszystkim na dłoniach. Jeśli jednak w Twoim przypadku reakcja immunologiczna przebiega dynamicznie – możesz spodziewać się nie tylko alergii skórnej w obrębie dłoni, ale także na całym ciele.
Alergia na hybrydę może się objawiać:
zaczerwienieniem skóry przy paznokciach,
wystąpieniem na palcach i pod płytką paznokciową pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym,
pieczeniem, bólem i świądem palców,
rumieniem na dłoniach i ciele (może temu towarzyszyć grudkowata wysypka, która przypomina rumień nagły, zwany również trzydniówką),
opuchlizna dłoni,
łamliwość i rozwarstwianie się paznokci,
Do rzadkich objawów (występujących u 1 proc. kobiet korzystających z lakieru hybrydowego) należą: łuszczenie i pekanie skóry (nierzadko połączone z krwawieniem), świąd nosa i powiek, obrzęk naczynioruchowy, pokrycie pęcherzami całego tułowia. Ze względu na dużą lotność substancji znajdujących się w lakierze hybrydowym możesz również spodziewać się nieżytu nosa, podrażnienia gardła, a w skrajnych przypadkach nawet astmy oskrzelowej.
Czy można samodzielnie złagodzić objawy uczulenia na hybrydy?
Jeśli wystąpiła u Ciebie reakcja alergiczna po zabiegu stylizacji paznokci z wykorzystaniem hybrydy, wówczas możesz stosować emolienty do każdej kąpieli. Są to substancje, które pokrywają skórę ochronną warstwą, która zapobiega przenikaniu czynników drażniących i alergenów w głąb tkanki. Są one bezpieczne nawet dla noworodków z atopowym zapaleniem skóry, dlatego stosuj je bez obaw.
Przy ostrych stanach zapalnych, w oczekiwaniu na wizytę u specjalisty, ukojenie może Ci przynieść kąpiel w krochmalu, a także stosowanie wilgotnych okładów, balsamu z kalaminy (preparatu z tlenkiem cynku i żelaza) i płynu Burowa (roztworu zasadowego octanu glinu). Zwróć również uwagę na naturalne środki łagodzące: miętę, rzepik, rumianek, mające właściwości przeciwzapalne i łagodzące. Stosuj okłady z naparów, by nieco zmniejszyć ból i pieczenie.
Jak wyleczyć uczulenie na hybrydę?
Jeśli podejrzewasz u siebie objawy charakterystyczne dla uczulenia na hybrydy – skontaktuj się z lekarzem alergologiem. Po przeprowadzonym wywiadzie i badaniu fizykalnym zleci wykonanie testu płatkowego. Polega on na przyklejeniu do skóry plastra nasączonego alergenem. Jeśli już w drugiej dobie pojawią się pęcherze lub stan zapalny, będzie to potwierdzenie uczulenia na hybrydy.
Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia objawów alergicznych w przyszłości, zrezygnuj ze stylizacji paznokci z wykorzystaniem lakierów tego typu lub zastąp je takimi o hipoalergicznym składzie. Po ograniczeniu kontaktu skóry z substancjami drażniącymi poprawa zwykle następuje w ciągu czterech tygodni.
Jeśli na Twojej skórze pojawiły się stany zapalne, wówczas lekarz może zalecić smarowanie piekących, swędzących i pękających fragmentów maścią z glikokortykosteroidami (działają immunosupresyjne i przeciwalergicznie). W wypadku wystąpienia ostrego wyprysku kontaktowego rozważ fotochemioterapię PUVA. Jest to zabieg polegający na naświetlaniu ciała promieniowaniem UVA po zażyciu środków fotouczulających.
- N. Mnich, K. Kordus, Związek produktów do zdobienia paznokci z występowaniem reakcji alergicznej i podrażnieniowej wśród kobiet poddających się stylizacji paznokci, [w:] K. Kordus (red.), Innowacyjność i tradycja w kosmetologii, Wydawnictwo WSEiT, Poznań 2019, s. 109–122.
- U. Ptaszek-Rohde, Bezpieczeństwo i skuteczność działania preparatów do stylizacji i pielęgnacji paznokci, 2020, nr 1, s. 81–82.
- A. Fedorczak, J. Jamroz-Brzeska, Wyprysk kontaktowy alergiczny spowodowany przez akrylany zawarte w produktach do manicure długotrwałego, „Alergia, Astma, Immunologa” 2020, nr 25 (4), s. 187–191.
- A. Kaszuba i in., Miejscowe glikokortykosteroidy w leczeniu chorób skóry – zalecane standardy postępowania, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2009, t. 3, nr 5, s. 347–358.
- K. Kiewlicz, Rośliny zielarskie w gospodarstwie domowym, Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, Barzkowice 2017, s. 23–26.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.