Witamina E – eliksir młodości i płodności. Poznaj wpływ witaminy E na organizm
Właściwy poziom witamin w organizmie jest jednym z czynników decydujących o prawidłowym jego funkcjonowaniu. Nie można powiedzieć, że któraś z witamin jest mniej lub bardziej istotna. Jedne warunkują prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, inne kostnego, a jeszcze inne są ważne dla prawidłowego widzenia. A jak jest z witaminą E? Wyjaśniamy, jaka jest jej rola w organizmie i dlaczego nie warto dopuszczać do hiperwitaminozy oraz awitaminozy.
Czym jest witamina E?
O istnieniu witaminy E świat dowiedział się na początku XX w. Stało się to w czasie badań analizujących czynniki mające znaczenie dla reprodukcji zwierząt. W 1922 r. naukowiec Evans stwierdził, że z całą pewnością istnieje związek, bez którego zwierzęta nie są w stanie się rozmnażać.
Związek ten wyizolowano już w 1936 r. z kiełków pszenicy. Nazwano go tokoferolem. Jest to zlepek dwóch greckich słów: tocos i pherein, co należy tłumaczyć odpowiednio jako: ‘rodzić’ i ‘nieść’.
Witamina E nie jest jednak jednym rodzajem związku. Tak jak to ma miejsce w przypadku witaminy B, tak i tutaj jest to grupa organicznych związków, zbiorczo nazywanych tokoferolami (β-tokoferol, γ-tokoferol, α-tokoferol, δ-tokoferol) oraz tokotrienolami (α-tokotrienol, β-tokotrienol, γ-tokotrienol, δ-tokotrienol).
Witamina E zaliczana jest do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Podobne właściwości mają jeszcze trzy inne związki: witamina A, witamina D oraz witamina K.
Jakie jest działanie witaminy E
Witamina E nie bez powodu nazywana jest eliksirem młodości. To silny antyoksydant (kwasów tłuszczowych i fosfolipidów). Sprzyja zachowaniu równowagi między wolnymi rodnikami i przeciwutleniaczami. Ma to niebagatelne znaczenie dla organizmu, ponieważ nadmierna aktywność i liczebność wolnych rodników skutkuje rozwojem stresu oksydacyjnego. Zachodzące wówczas dynamicznie procesy utleniania powodują m.in.:
uszkodzenie DNA, lipidów, błon komórkowych,
zmianę struktury i funkcji białek, kwasów nukleinowych, węglowodanów,
degenerację naczyń.
Witamina E uczestniczy też w procesach metabolicznych oraz utrzymuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego (zapobiega utlenianiu błon komórkowych neuronów).
Do tego, jak zaobserwowali w 1933 r. Evan Shute i Wilfrid Shute – związek sprzyja utrzymaniu sprawnie funkcjonujących układów: sercowo-naczyniowego oraz rozrodczego. Dlatego włączyli witaminę E do terapii kobiet po doświadczeniu wielokrotnych poronień (związek ułatwia utrzymanie ciąży). Natomiast w przypadku mężczyzn wpływa na niezakłócone wydzielania hormonu gonadotropowego przez przysadkę mózgową, które są ważne dla rozwoju i funkcji organów płciowych.
Evan Shute i Wilfrid Shute zaobserwowali również, że witamina E sprzyja regeneracji uszkodzonych tkanek (dlatego stosowali związek m.in. w terapii osób z plamicą). Ponadto poprawia on nawilżenie skóry i redukuje przebarwienia.
Jakie są źródła witaminy E?
Witamina E może być magazynowana w organizmie (w nadnerczach i tkance tłuszczowej). Jednak warto mieć na uwadze, że zachowywana jest w organizmie niezbyt długo – każdego dnia wydalane jest ok. 60–70% jej zasobów, a część ulega rozkładowi w zachodzących w ciele procesach cieplnych.
To sprawia, że każdego dnia musisz zadbać o to, aby w Twojej diecie znalazły się produkty zawierające witaminę E. Jej źródłami są m.in.:
olej słonecznikowy – 41 mg/100 g,
ziarna słonecznika – 35,15 mg/100 g,
migdały – 25,65 mg/100 g,
szpinak – 2,03 mg/100 g,
przecier pomidorowy – 1,97 mg /100 g,
botwina – 1,81 mg /100 g.
Jakie są skutki nadmiaru i niedoboru witaminy E?
Zarówno niedobór, jak i nadmiar witaminy E jest niekorzystny dla organizmu, ponieważ doprowadza do szeregu zaburzeń. Ważny jest tu balans. Nietrudno go zachwiać, sięgając bezrefleksyjnie po suplementację. Należy zatem w tej sprawie konsultować się z lekarzem lub dietetykiem i analizować aktualny poziom związku w organizmie. Do zaburzenia może doprowadzić również wprowadzanie diety eliminacyjnej.
Skutkami awitaminozy lub hipowitaminozy, a więc niewystarczającego poziomu witaminy E w organizmie, są:
zaburzenie płodności u mężczyzn;
trudność z zajściem w ciążę i poronienia u kobiet;
zaburzenia menstruacji u kobiet;
pogorszenie ostrości widzenia na skutek patologicznych zmian w siatkówce (nie są to jednak zmiany barwnikowe, jak przy niedoborze witaminy A, a wynik uszkodzeń naczyń krwionośnych);
zaburzenia koncentracji;
osłabienie;
zaburzenia nerwowe i nerwowo-mięśniowe;
zmiany na skórze;
zwiększona kruchość naczyń krwionośnych;
zwiększona podatność na infekcje.
Choć nadmiar witaminy E (hiperwitaminoza) nie jest toksyczny dla organizmu, to może doprowadzić do krwotoków. Takie groźne powikłania dotyczą osób, które przez długi czas stosują wysokie dawki suplementów. Mogą też wówczas wystąpić:
problemy ze wzrokiem;
osłabienie siły mięśniowej;
bóle głowy;
dolegliwości gastryczne;
zmęczenie.
Zaburzenia w gospodarce witaminowej rzadko dotyczą tylko jednego związku. Często towarzyszą im inne zaburzenia, zarówno jeśli chodzi o balans witaminowy, jak i minerałów. Dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne krwi, które pozwalają uniknąć następstw hiperwitaminozy i hipowitaminozy. Zyskaj dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej, która da Ci możliwość konsultacji z lekarzem nawet w ciągu 24 godzin i możliwość wykonania niezbędnych badań. Kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę można zamówić na Welbi.
W ramach miesięcznej składki Polisa Zdrowie Welbi umożliwi Ci skorzystanie z:
konsultacji ze specjalistą (w tym z gastroenterologiem, okulistą) bez skierowania (sprawdź w Katalogu Świadczeń listę dostępnych specjalistów do wyboru w danym pakiecie),
badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, np. Morfologii (łącznie nawet blisko 300 różnych badań w pakiecie OCHRONA GOLD),
coroczny profilaktyczny przegląd zdrowia w pakietach OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD.
Zamów ofertę i wybierz pakiet, który najlepiej zaspokoi Twoje potrzeby.
- A. Zielińska, I. Nowak i in., Tokoferole i tokotrienole jako witamina E, „Chemik” 2014, t. 68, nr 7, s. 586–588.
- S. Jopkiewicz, Stres oksydacyjny Część I. Stres oksydacyjny jako czynnik rozwoju chorób cywilizacyjnych, „Medycyna Środowiskowa – Environmental Medicine” 2018, vol. 21, nr 2, s. 48–52.
- W. Czerwonka, D. Puchalska i in., Zastosowanie witaminy E w kosmetologii, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, vol. 9, nr 1, s. 13–16.
- http://www.oswiadczenia.eu/oswiadczenia-zywieniowe-menu/oswiadczenia-zywieniowe-wykaz/2-oswiadczenia/14-kiedy-produkt-zawiera-substancje-odzywcze, dostęp: 16.10.2023 r.
- N. Barnasz, A. Dobosz, Witaminy w pigułce, Instytut Jakości, https://www.jagiellonskiecentruminnowacji.pl/wp-content/uploads/2019/01/witamina_e.pdf, dostęp: 16.10.2023 r.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.