Zdrowotne właściwości bobu i jego wartości odżywcze.
Bób ma wiele zdrowotnych właściwości, dlatego warto go jeść. Pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi, a także reguluje ciśnienie tętnicze. Jest zalecany dla osób cierpiących na anemię. Stanowi doskonały zamiennik dla mięsa, dlatego sięgają po niego weganie i wegetarianie. Z bobu można przygotować wiele pysznych dań.
Właściwości odżywcze bobu
Bób należy do warzyw strączkowych, które zawierają dużo wartości odżywczych i witamin. Jest niskokaloryczny – w 100 g znajduje się 110 kcal. Należy do produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Wynosi on aż 80, dlatego osoby cierpiące na cukrzycę lub insulinooporność powinny jeść go w umiarkowanych ilościach i najlepiej w towarzystwie innych produktów.
Bób w większości składa się z węglowodanów i białka, dlatego może stanowić zamiennik dla mięsa. Ponadto zawiera spore ilości:
żelaza,
potasu,
magnezu,
manganu,
selenu,
witaminy B12, często zalecanej weganom i wegetarianom.
Spożywanie 100-gramowej porcji dziennie zaspokaja aż 100% zapotrzebowania na kwas foliowy, dlatego kobiety w ciąży i starające się o dziecko powinny często spożywać bób.
Bób: właściwości zdrowotne i lecznicze
Jakie właściwości ma bób? Zawiera dużą dawkę białka niezbędnego w zbilansowanej diecie. W przeciwieństwie do mięsa nie ma w swoim składzie nasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego stanowi dla niego zdrowszą alternatywę. Regularne spożywanie bobu może pomóc w obniżeniu cholesterolu i wyrównaniu ciśnienia krwi. Dbanie o układ krwionośny pozwala natomiast na lepszą pracę serca i zmniejsza ryzyko występowania wielu chorób.
Surowy bób zawiera sporo żelaza, zatem jego spożywanie zaleca się osobom zmagającym się z anemią. Stanowi także źródło innych cennych witamin i mikroelementów, które wspomagają walkę z niedożywieniem. Objawy anemii są bardzo typowe dla tej dolegliwości. Niedożywienie charakteryzuje osłabienie, duża męczliwość, zawroty głowy, słaba koncentracja, blade błony śluzowe. Niedobory żelaza mają podobne symptomy. Można je potwierdzić, wykonując badania krwi.
Roślina ta ma jednak znacznie więcej właściwości. Bób zawiera lewodopę, czyli składnik wielu leków stosowanych podczas leczenia choroby Parkinsona. Lewodopa zamienia się w dopaminę i poprawia sprawność ruchową pacjenta. Jeśli przyjmujesz leki na to schorzenie, musisz wcześniej porozmawiać z lekarzem na temat spożywania bobu, ponieważ może on zwiększać stężenie tej substancji we krwi.
Bób na odchudzanie
Jako że bób charakteryzuje się dużą zawartością błonnika i niewielką ilością tłuszczu, jego spożywanie może wspomóc odchudzanie. Już niewielkie ilości bobu gwarantują uczucie sytości, dlatego doskonale nadaje się do jedzenia w formie zdrowej przekąski lub jako składnik dania obiadowego. Jeśli jesteś na diecie redukcyjnej, należy zmniejszyć porcję do 200 g. Bób jako przekąska to tym samym jeden ze sprytnych sposobów na odchudzanie, ponieważ ogranicza podjadanie między posiłkami.
Pomimo cennych wartości odżywczych bób nie powinien być spożywany przez cierpiących na dnę moczanową. Dlaczego? Aby nie zwiększać ryzyka wystąpienia niektórych powikłań, jak kamienie nerkowe. Ponadto bób może uczulać i powodować reakcję alergiczne, głównie ze strony układu pokarmowego. Należy pamiętać, że to warzywo strączkowe, więc może powodować wzdęcia i gazy.
Jak jeść bób?
Bób zawiera niewielką ilość sodu, dlatego to dobry sposób, aby obniżyć ciśnienie krwi. Możesz go spożywać na kilka sposobów:
na surowo,
wraz ze skórką,
po ugotowaniu obrany ze skórki.
Młody bób można jeść bezpośrednio po zebraniu, na surowo, ponieważ jego skórka nie jest zbyt twarda i zawiera dużo cennych witamin oraz mikroelementów. Jeśli natomiast decydujemy się na bób gotowany, właściwości, jakie posiada to warzywo, zostaną w znacznym stopniu zredukowane. Podczas tradycyjnego gotowania bób bowiem traci nawet 40% cennych witamin. Usuwanie skórki pozbawia go kolejnych pierwiastków.
Szukając odpowiedniego bobu, należy wybierać ten z twardą i jędrną skórką. Ziarna powinny być jasnozielone, bez brązowych przebarwień. Po zakupie najlepiej przechowywać go w lodówce przez ok. 5 dni. Dzięki temu przedłużysz jego przydatność do spożycia.
Przed ugotowaniem bób należy opłukać w zimnej wodzie. Nasiona gotuje się w gorącej wodzie z dodatkiem łyżki cukru. Pod koniec gotowania należy dodać łyżeczkę soli. Dobrym sposobem na przygotowanie bobu jest przyrządzenie go na parze lub w piekarniku. Ma wtedy inny smak, warty spróbowania.
Bób da się spożywać solo, ale najlepiej smakuje w towarzystwie innych produktów. Można z niego przyrządzić wiele dań: zupę krem, farsz do mięsa, sałatkę czy nadzienie do pierogów. Warto go podać w towarzystwie czosnku, różnych serów lub wraz z koperkiem.
- B. Drużyńska, A. Jeżak, Właściwości przeciwutleniające polifenoli zawartych w okrywie nasiennej nasion bobu, „Żywność. Nauka. Technologia. Jakość”, t. 14, nr 5 (54), 2007, s. 113–121.
- M. Dymek, Jadłonomia po polsku, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2020.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.