Zawroty głowy przy wstawaniu – kto je leczy?
Odczuwasz zawroty głowy na chwilę po wstawaniu? Jeśli tak, warto dowiedzieć się, co może być przyczyną tego problemu i do jakiego specjalisty udać się po pomoc.
Polecane
Zawroty głowy przy wstawaniu – przyczyny
Za zawroty głowy zwykle odpowiada zjawisko hipotonii ortostatycznej, polegające na spadku ciśnienia tętniczego w trakcie zmiany pozycji z leżącej na stojącą. Dzieje się tak, ponieważ zgodnie z działaniem grawitacji, krew spływa do kończyn, zatem maleje jej ilość docierająca do serca (zmniejsza się powrót żylny). Temu zjawisku ma zapobiegać odruch z pobudzonych baroreceptorów, stymulujący układ współczulny i prowadzący do wzrostu ciśnienia.
Warto wiedzieć: do mózgu dociera około 20% tlenu krążącego w organizmie. Bez bieżącego dopływu tlenu, mózg może funkcjonować przez około 6 minut. Jeżeli przez chwilę dopływ krwi do tego narządu zostanie wstrzymany, możesz odczuwać zawroty głowy.
Bezpośrednią przyczyną zawrotów głowy jest czasowe niedotlenienie mózgu. Zjawisko hipotonii ortostatycznej dotyczy szczególnie osób starszych, może być wynikiem stosowania niektórych leków, np.: diuretyków, viagry, przeciwnadciśnieniowych, przeciwdepresyjnych, beta-blokerów, przeciwpsychotycznych i morfiny. Czynnikiem ryzyka jest także alkohol.
Do jakiego lekarza udać się z zawrotami głowy?
Ponieważ zawroty głowy mogą być spowodowane zaburzeniami w obrębie autonomicznego układu nerwowego, należy udać się do neurologa. Za wspomniane symptomy, może odpowiadać choroba Parkinsona, zespół Bradbury-Egglestona, polegający na znacznych spadkach ciśnienia w pozycji stojącej, zespół Shy-Drager, ale także choroby przewlekłe takie jak cukrzyca.
Jeżeli przyczyna zawrotów głowy wynika z dysfunkcji błędnika, opiekę nad pacjentem przejmuje laryngolog. Do najczęstszych laryngologicznych przyczyn zawrotów głowy zalicza się:
zaleganie woskowiny w uszach,
zapalenie trąbki słuchowej,
zapalenie błędnika,
hałas (przeczytaj więcej o wpływie hałasu na zdrowie człowieka),
łagodne napadowe położeniowe zawroty głowy, które odpowiadają za 30% zawrotów głowy,
chorobę lokomocyjną.
Jak przebiega wizyta?
W trakcie wizyty lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad, w którego czasie powinieneś zaznaczyć, jak długo trwają zawroty, jak często się zdarzają, czy towarzyszą im inne objawy, czy występują zmiany w ich nasileniu w czasie ruchu i zamykania oczu. Z neurologicznego punktu widzenia, ważne jest czy występuje oczopląs. W czasie wizyty konieczne będzie także zmierzenie ciśnienia krwi. Lekarz ocenia też równowagę oraz chód pacjenta, a w szczególności szerokość podstawy chodu, oraz ewentualne zataczanie się.
Neurolog może zlecić wykonanie badań obrazowych, jeżeli stwierdzi cechy ogniskowego uszkodzenia mózgu, do takich badań należą: tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Pozwolą one na rozpoznanie naczyniowych przyczyn zawrotów głowy, guza, albo zmian pourazowych. W niektórych przypadkach wykonuje się także, badanie czynności mózgu, czyli EEG. Stosowane leczenie ma charakter doraźny i objawowy.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.