account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 2 min.

Zioła na nerwicę - naturalne lekarstwo na lęk i stres

Anna Dobroń30.10.2021Aktualizacja: 07.10.2022

W trosce o zdrowie coraz chętniej zwracamy się ku temu, co naturalne i ekologiczne, dlatego szukając ulgi w rozmaitych dolegliwościach, niejednokrotnie sięgamy po zioła. Czy na nerwicę mogą posłużyć nam one równie skutecznie, jak na niestrawność albo przetłuszczające się włosy?


„Nerwica” to potoczne (choć niegdyś obowiązujące w nomenklaturze medycznej) określenie rozmaitych zaburzeń psychicznych związanych z subiektywnie odczuwanym lękiem. Uczucia i zachowania nazywane nerwicowymi pojawiają się w sytuacjach, które nie stanowią realnego zagrożenia, z czego zwykle zdajemy sobie sprawę. Przykre objawy, jakie nam towarzyszą, są jednak jak najbardziej rzeczywiste. Zioła mogą je efektywnie złagodzić.

ziola-na-nerwice-jakie-sa-najskuteczniejsze
pexels.com

Polecane

depresja-lekowa-jakie-sa-objawy-jak-z-nia-walczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Depresja lękowa - jakie są objawy? Jak z nią walczyć?
31.10.2021
agresja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Agresja - jakie są rodzaje? Jak ją rozpoznać?
27.07.2021
talassofobia-co-to-jest-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Co to jest talassofobia? Jak rozpoznać jej główne objawy?
30.05.2022
leki-czym-sa-jakie-sa-rodzaje-jak-je-pokonac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Lęki - czym są? Jakie są rodzaje? Jak je pokonać?
30.07.2021
Spis treści
  1. Na czym polega nerwica?
  2. Kiedy warto sięgać po zioła na nerwicę?
  3. Jakie zioła są najlepsze na nerwicę?

Na czym polega nerwica?

Nerwica to pojęcie bardzo szerokie. Odnosi się je zarówno do osób, które stresują się na myśl o spotkaniu z szefem i tylko melisa na sen pozwala im przespać noc z niedzieli na poniedziałek, jak i do tych, które odczuwają tak ogromny dyskomfort w miejscach publicznych, że niemal w ogóle nie wychodzą z domu. Zaburzenia nerwicowe dotykają praktycznie wszystkich ludzi, choć u niektórych występują sporadycznie, a u innych przybierają postać przewlekłych, znacznie obniżających komfort życia dolegliwości.

Niezależnie od charakteru problemów, z jakimi się zmagamy, nerwicy towarzyszy szereg nieprzyjemnych symptomów wegetatywnych, których nasilenie zależy od poziomu naszego stresu. Im silniej się czegoś obawiamy, tym mocniej mogą doskwierać nam:

  • napięcie mięśniowe i spowodowany nim ból karku czy pleców,

  • ból lub zawroty głowy,

  • nadmierna potliwość,

  • duszność,

  • nudności, wymioty,

  • kołatanie serca,

  • drżenie rąk,

  • niestrawność,

  • bezsenność.

Takie zmiany w organizmie pozwalają na pełną mobilizację do działania w obliczu realnego zagrożenia. Naszym przodkom umożliwiały szybką ucieczkę przed drapieżnikami. Dziś pod wpływem stresu łatwiej jest nam np. przygotować się do trudnego egzaminu. Jeśli jednak denerwujemy się przewlekle, bo zagrożenie nie mija - co ma miejsce w obliczu subiektywnych lęków - zmiany wegetatywne w naszym ciele stają się uciążliwe, a nawet niebezpieczne dla zdrowia.

Kiedy warto sięgać po zioła na nerwicę?

Nerwica jest zaburzeniem o podłożu psychicznym, więc aby się z nią uporać, musimy przede wszystkim zająć się duszą. Może to oznaczać po prostu zmianę pracy na taką, która daje nam więcej satysfakcji, albo zakończenie toksycznego związku. Czasem przyczyny naszych lęków są jednak tak skomplikowane, że najlepszym sposobem na nerwicę okazuje się psychoterapia.

Niezależnie jednak od tego, co wywołuje w nas silne objawy stresu, możemy skutecznie łagodzić je z użyciem preparatów, które działają tonizująco na układ nerwowy. Z pomocą mogą przyjść nam naturalne leki na nerwicę, czyli zioła - w postaci naparów, tabletek, syropów, kropli albo olejków do kominków aromaterapeutycznych.

Zioła na nerwicę lękową obniżają napięcie nerwowe, łagodzą związane z nim dolegliwości fizyczne, rozjaśniają umysł (ułatwiają koncentrację, logiczne myślenie), poprawiają samopoczucie, ułatwiają zasypianie. Największą skuteczność osiągają po kilku tygodniach regularnego stosowania.

Leczenie ziołami nerwicy żołądka jest bezpieczniejsze niż sięganie po syntetyczne leki, ponieważ substancje roślinne zwykle nie mają żadnych skutków ubocznych. Nie wywołują senności w ciągu dnia, nie powodują przyrostu masy ciała, nie ograniczają zdolności prowadzenia pojazdów, nie uzależniają. Zioła na nerwicę można stosować w ciąży, a nawet podawać je dzieciom.

Jakie zioła są najlepsze na nerwicę?

Skuteczne zioła na nerwicę i lęki zawierają substancje czynne, które regulują poziom neuroprzekaźników (np. serotoniny) odpowiedzialnych za nasz nastrój. Rośliny o takim działaniu to np. dziurawiec zwyczajny, żeń-szeń indyjski i różaniec górski. Zioła poprawiają samopoczucie, łagodzą lęk i wahania nastroju, pobudzają do aktywności, zmniejszają uczucie zmęczenia. Dzięki ich działaniu do swoich problemów podchodzimy z większym optymizmem.

Zalecane zioła na nerwicę i depresję mają właściwości uspokajające, wyciszające. Zmniejszają napięcie nerwowe, a przez to rozluźniają mięśnie, obniżają ciśnienie krwi, łagodzą ból głowy lub pleców. Pomagają także wyregulować rytm okołodobowy, więc ułatwiają zasypianie i podnoszą jakość snu. Takie właściwości ma rumianek pospolity, ale też charakteryzują się nimi melisa lekarska, glistnik jaskółczy czy kozłek lekarski.

Nie bez znaczenia jest fakt, że zioła na nerwicę serca czy żołądka wpływają korzystnie na cały organizm. Regularnie stosowane napary z chmielu zwyczajnego czy szałwii lekarskiej wzmacniają odporność, stymulują metabolizm, obniżają poziom cukru we krwi, poprawiają stan skóry, włosów i paznokci. A z lękiem i stresem radzimy sobie znacznie lepiej, kiedy czujemy się zdrowsi i z przyjemnością spoglądamy w lustro.

Źródła
  1. Z. Nowak, Zioła na ukojenie nerwów. Nerwica, depresja, bezsenność, Szczecinek 2013.
  2. A. Kępiński, Psychopatologia nerwic, Kraków 2017.
  3. M. Senderski, Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie, Warszawa 2017.
Author Anna Dobroń picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
egoizm-a-egocentryzm-jak-je-rozroznic-co-warto-wiedziec
Zdrowie psychiczne
1 min.
Egoizm a egocentryzm - jak je rozróżnić? Co warto wiedzieć?
27.07.2021
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.