Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Jakie zioła na zgagę i refluks można spożywać?

Angelika Janowicz21.01.2022Aktualizacja: 06.10.2022

Choroba refluksowa objawia się przede wszystkim zgagą. Pieczenie w przełyku i gardle jest bardzo nieprzyjemne. Pojawia się zwykle po posiłku. Czasami jest obecne także w nocy. Wiele osób szuka skutecznych domowych sposobów na złagodzenie dolegliwości. Jednym z nich są zioła na refluks. Sprawdź, jakie warto pić.


ziola-na-refluks-jakie-sa-najlepsze-jakie-wybrac
pixabay

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Zioła na refluks
  2. Jakie zioła pić przy refluksie?
  3. Lukrecja
  4. Rumianek
  5. Melisa
  6. Imbir
  7. Siemię lniane a refluks
  8. Mięta na refluks
  9. Jak przygotować zioła na refluks?

Zioła na refluks

Zioła na refluks są chętnie wybierane przez osoby, które zmagają się ze zgagą i innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Rośliny mają właściwości, dzięki którym nieprzyjemne objawy zostają złagodzone lub całkowicie ustępują. Są ponadto oceniane jako bezpieczne dla organizmu człowieka.

Możesz bez obaw stosować zioła na refluks i zgagę. Pamiętaj jednak, że tego typu terapia nie zawsze wystarcza. Powinieneś stosować się przede wszystkim do zaleceń lekarza. Ważna jest także odpowiednia dieta. Spożywaj lekkostrawne produkty i unikaj pokarmów, które nasilają dolegliwości (m.in. cytrusy, strączki, pomidory, czekolada, kawa, ostre przyprawy). Zamiast smażyć, duś lub gotuj na parze. Pamiętaj też, że kolacja powinna być lekka i niezbyt obfita.

Polecamy

bol-brzucha-a-helicobacter-pylori-jakie-objawy-moga-wskazywac-na-zakazenie
Zdrowie

Ból brzucha a Helicobacter Pylori: jakie objawy mogą wskazywać na zakażenie?

Helicobacter pylori to bakteria, która ma zdolność do bytowania w ludzkim żołądku. Bakteria może zobojętnić kwaśne środowisko tego narządu, które zwykle ma właściwości bakteriobójcze. Za tę zdolność odpowiedzialny jest wytwarzany przez Helicobacter pylori, enzym – ureaza. Wytwarzane przez bakterie toksyny są powodem zapaleń i wrzodów żołądka.

Redakcja30.11.2021

Jakie zioła pić przy refluksie?

Zioła na refluks i zgagę możesz kupić w każdej aptece lub sklepie zielarskim. Są one dostępne w formie suszu lub gotowych do zaparzenia herbat w saszetkach. Wybierz taką opcję, która jest dla ciebie najwygodniejsza. Zioła na refluks to m.in. lukrecja, rumianek, melisa i imbir.

Lukrecja

Lukrecja ma działanie ochronne na błonę śluzową żołądka. Sprzyja ponadto jej regeneracji i hamuje nadmierne wydzielanie soków żołądkowych. Tym samym przyczynia się do ustąpienia nieprzyjemnych objawów.

Rumianek

Rumianek jest jednym z najczęściej wybieranych ziół na refluks i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Roślina ta wykazuje działanie przyspieszające trawienie. Dzięki niemu pokarm nie zalega długo w żołądku. Rumianek wykazuje także działanie przeciwzapalne.

Melisa

Melisa jest znana ze swojego działania uspokajającego i wyciszającego. Jest także dobra na refluks. Dzieje się tak, ponieważ poprawia trawienie.

Imbir

Wśród polecanych ziół na zgagę i refluks nie może zabraknąć imbiru. Dzięki obecnym w nim składnikom (głównie fenolom) wykazuje działanie przeciwzapalne i zapobiegające skurczom żołądka. Bądź jednak ostrożny, stosując imbir. U niektórych osób nasila objawy refluksu. Jeżeli tak jest również w twoim przypadku, zrezygnuj z jego spożywania.

W aptekach dostępne są także mieszanki ziół na refluks. Składają się z suszu kilku różnych roślin. Nie tylko łagodzą zgagę, ale także wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego – np. poprawiając trawienie. Pamiętaj, że przy refluksie nie jest wskazane picie czarnej herbaty. Natomiast zioła możesz spożywać bez obaw o nasilenie dolegliwości.

Siemię lniane a refluks

Na refluks dobrze działa także siemię lniane. Są to nasiona lnu zwyczajnego. Można je spożywać w formie kisielu (wystarczy zalać je wodą), dodawać do różnego rodzaju potraw (koktajli, naleśników, wypieków, sałatek, jogurtu). Dostępny jest także olej z siemienia lnianego.

Siemię lniane jest chętnie spożywane ze względu na prozdrowotne właściwości. Nasiona zawierają witaminy, minerały oraz kwasy tłuszczowe, które wspierają działanie układu pokarmowego. Siemię lniane (zwłaszcza te spożywane w formie kisielu) tworzy w żołądku warstwę ochronną. Tym samym błona śluzowa nie jest narażona na działanie kwaśnych soków żołądkowych.

Mięta na refluks

Panuje powszechne przekonanie, że mięta pomaga na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Niestety nie mogą jej spożywać osoby, które zmagają się z refluksem i zgagą. Roślina ta początkowo powoduje ustąpienie pieczenia w przełyku. Jednak po pewnym czasie objawy mogą powrócić, a nawet nasilić się.

Nie można stosować mięty na refluks, ponieważ ma ona działanie rozkurczające. Powoduje to rozluźnienie się dolnego zwieracza przełyku. To z kolei sprzyja cofaniu się soków żołądkowych do wyżej położonych odcinków przewodu pokarmowego. Niewskazana jest nie tylko mięta w postaci ziół do picia, ale także różnego rodzaju preparaty, które ją zawierają.

Jak przygotować zioła na refluks?

Zioła na refluks możesz spożywać w formie naparów. Wystarczy wsypać do kubka odmierzoną ilość suszu (zwykle 1–2 łyżki) lub włożyć jedną saszetkę herbaty, a następnie zalać wrzątkiem i przykryć talerzykiem. Jest to ważne, ponieważ zioła muszą się odpowiednio zaparzyć. Gdy napar wystygnie, możesz go wypić. Mieszankę na refluks możesz pić nawet 2–3 razy dziennie. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zaleceń producenta. Są one dołączone do opakowania produktu.

Źródła
  1. M. Korzonek, A. Dziergas, M. Kuczyńska, Choroba refluksowa przełyku (GERD) – problem wciąż aktualny, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2014, t. 8, nr 5, s. 201–210.
  2. J. Wawryka, A. Teodorczyk, Z. Zdrojewicz, Zastosowanie lecznicze siemienia lnianego, „Medycyna Rodzinna” 2017, nr 20, s. 41–47.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.