Jak zlikwidować zmarszczki pod oczami? Domowe sposoby, zabiegi kosmetyczne
Zmarszczki pod oczami pojawiają się już przed trzydziestką i związane są z naturalnym procesem starzenia się skóry. Dodatkowo na ich widoczność niekorzystnie wpływa wiele czynników środowiskowych oraz stan zdrowia. W trosce o wygląd regularnie stosuj zabiegi odmładzające. Poznaj te najbardziej sprawdzone!
Dlaczego powstają zmarszczki pod oczami?
Zmarszczki pod oczami związane są ze starzeniem się skóry. Pierwszych kurzych łapek możesz spodziewać się już przed trzydziestką ze względu na to, że skóra obejmująca obszar powiek jest delikatna, cienka i mocno ukrwiona. Poza tym brakuje w niej ochronnej warstwy w postaci gruczołów łojowych, które m.in. zapobiegają jej przesuszaniu się. Ponadto skóra wokół oczu ma tendencję do gromadzenia chłonki. Pojawiające się obrzęki z kolei nadwyrężają jej elastyczność. Co istotne, skóra nieustannie pracuje. Na mięśniu okrężnym oka bierze udział w mrużeniu oraz mruganiu, których ilość w ciągu dnia może wynosić nawet 20-30 tysięcy. Na wygląd linii i bruzd w znacznym stopniu wpływają czynniki środowiskowe, takie jak stres oksydacyjny i styl życia, ale również stan zdrowia i predyspozycje genetyczne.
Zmarszczki pod oczami w młodym wieku są dość płytkie i z daleka niewidoczne, jest ich również niewiele. W tym czasie nie tylko skóra okolicy oczu ulega stopniowemu starzeniu. Na skutek zwolnienia procesów produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w organizmie możesz zauważyć zmarszczki na czole. Ubywa również związku zwanego koenzymem Q10, cennego dla wyglądu i zdrowia skóry oraz wielu narządów wewnętrznych. W celu spowolnienia nieestetycznych zmian stosuj domowe metody, które obejmują masaże i maseczki. Profilaktycznie kuracje odmładzające możesz rozpocząć w dowolnym dla siebie momencie życia, jednak im szybciej się na nie zdecydujesz, tym lepsze możesz osiągnąć efekty.
Co pomaga na zmarszczki pod oczami?
Usuwanie zmarszczek pod oczami rozpocznij od właściwej ochrony skóry przed działaniem czynników zewnętrznych, w tym słońca. Pamiętaj o noszeniu okularów przeciwsłonecznych z filtrem, które pozwolą ograniczyć częstotliwość i siłę mrużenia. Dbaj o nawilżenie oka - stosuj krople i nawadniaj organizm. Zawsze też dokładnie zmywaj makijaż. Oczyszczanie twarzy wykonuj jednak delikatnie, bez agresywnego pocierania i naciągania skóry, nawet kiedy maskara czy inne produkty są oporne na działanie płynu micelarnego czy mleczka. Takie zabiegi mogą uszkodzić naskórek.
Koniecznie zwróć uwagę na rodzaj kosmetyków pielęgnacyjnych. Dostosuj kremy, toniki czy peelingi do typu cery i jej potrzeb. Szukaj produktów zawierających kwas hialuronowy, koenzym Q10 czy witaminy A, C i E. Na zmarszczki możesz również wykorzystać olej rycynowy czy gęsi smalec. Regularnie wykonuj okłady z żywokostu, nagietka lub zielonej herbaty. Wygładzenie zmarszczek pod oczami zapewniają też masaże. W tym celu możesz wykonywać powolne głaskanie od wewnętrznego kącika oka w kierunku zewnętrznym, a także opukiwanie opuszkami palców. Ruch możesz przedłużyć nawet do skroni. Krążenie chłonki w tych okolicach usprawnią też specjalne rollery. Zabiegi z ich użyciem wykonuj po nałożeniu kremu nawilżającego lub maseczki. To pozwoli kosmetykom na głębszą penetrację tkanek skóry.
Likwidacja zmarszczek pod oczami w gabinecie
Wiele różnych zabiegów pozwala wypełnić zmarszczki. Ze względu na charakter skóry powiek i okolicy pod oczami można wykonać m.in. nieinwazyjne masaże i maseczki z zastosowaniem specjalnej aparatury emitującej np. ultradźwięki lub prąd elektryczny, czy też miejscowe iniekcje podskórne z różnymi substancjami odżywczymi lub wypełniającymi. Zmarszczki pod oczami możesz zredukować m.in. dzięki mezoterapii drobnoigłowej, która polega na podaniu kwasu hialuronowego poprzez małe nakłucia skóry.W celu wygładzenia skóry często stosuje się nici liftingujące. Stworzone z włókien kwasu polimlekowego i kaprolaktonu, są całkowicie wchłanialne, a ich działanie polega na stymulacji wytwarzania endogennego kwasu hialuronowego. Zabieg pozwoli Ci na długi czas poprawić wygląd twarzy, ale możesz z tej metody skorzystać również do odmładzania innych okolic ciała, np. szyi, dekoltu czy rozstępów na piersiach, brzuchu lub pośladkach. Nici liftingujące mają działanie biostymulacyjne. Ich obecność pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, dzięki czemu skóra staje się gęstsza i bardziej sprężysta.Inną możliwością jest wypełnienie zmarszczek poprzez zastrzyk z kwasem hialuronowym. To rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w okolicy tzw. doliny łez oraz dołków pod oczami i zwykle stanowi uzupełnienie toksyny botulinowej. Botoks natomiast hamuje działanie mięśnia okrężnego oka, odpowiedzialnego za marszczenie się skóry.
- B. Jakimowicz-Klein, Jak wyprasować zmarszczki, Astrum, Wrocław 2017.
- A. Przylipiak, Podstawy medycyny estetycznej, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Białystok 2014.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.