Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Suszona żurawina – wartości odżywcze i zastosowania kulinarne

Agnieszka Falborska28.10.2021Aktualizacja: 12.10.2022

Suszone owoce, podobnie jak te świeże, mogą być elementem zdrowej diety. Jakie składniki kryje w sobie suszona żurawina i na co zwrócić uwagę podczas jej kupowania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w przygotowanym tekście.


zurawina-suszona-zastosowanie-i-wlasciwosci
pixabay.com

Polecane

nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
syrop-z-lawendy-jakie-ma-wlasciwosci-i-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Syrop lawendowy – na co pomaga, jak go przygotować i odpowiednio wykorzystać
19.05.2021
papryczka-chili-marynowana-w-oleju-suszona
Odżywianie
1 min.
Papryczka chili - marynowana, w oleju, suszona
24.01.2022
Spis treści
  1. Żurawina – pochodzenie, wartości odżywcze
  2. Suszona żurawina – na czym polega proces suszenia?
  3. Żurawina suszona – na co pomaga, jakie są jej właściwości?
  4. Na co zwrócić uwagę przy zakupie żurawiny?
  5. Jak jeść suszoną żurawinę?

Żurawina – pochodzenie, wartości odżywcze

Żurawina należy do roślin wieloletnich i jest dość powszechna na torfowiskach zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. Jej czerwone i lekko cierpkie owoce często używano w słowiańskiej medycynie ludowej. Wykorzystywane były przy przeziębieniach, anginie, problemach żołądkowo-jelitowych. Soku żurawinowego używały rdzenne plemiona Indian Ameryki Północnej do przemywania ran. Niegdyś nazywano ją „cytryną dla ubogich”, głównie ze względu na kwaśny smak. Ile kalorii ma suszona żurawina? Jej sposób produkcji i ewentualne dodatki będą wpływać na kaloryczność, jednak jest to trochę ponad 300 kcal /100 g produktu. Dostarcza ona głównie węglowodanów, w tym sporej ilości cukrów prostych. Żurawina suszona bez cukru będzie miała ich zwykle mniej.

Suszona żurawina – na czym polega proces suszenia?

Suszenie jest jedną z najstarszych i najważniejszych metod zabezpieczania żywności przed zepsuciem. Przedłuża jej trwałość poprzez zmniejszenie ilości wody, a to prowadzi do zahamowania procesów mikrobiologicznych, biochemicznych i fizykochemicznych. Suszenie owoców i warzyw odbywa się przeważnie w zakresie 40–70 stopni Celsjusza, a czas trwania procesu w przypadku owoców może wynosić nawet 24 h. Ze względu na to, że w trakcie suszenia wykorzystywana jest stosunkowo wysoka temperatura, obniża się zawartość niektórych składników bioaktywnych w produkcie. Przykładowo niska stabilność termiczna witaminy C będzie powodowała, że w żurawinie, która przeszła suszenie, znajdziesz jej mniej niż w świeżym produkcie.

Żurawina suszona – na co pomaga, jakie są jej właściwości?

Suszona żurawina jest źródłem polifenoli, które wykazują działanie kardioprotekcyjne (chronią układ sercowo-naczyniowy), mają wpływ na gospodarkę lipidową, działają przeciwzapalnie oraz antyutleniająco. Ilość tych polifenoli może różnić się w zależności od tego, jakiego gatunku jest to żurawina, w jakim klimacie była uprawiana, a także od procesu suszenia. Znajdziesz w nich również antocyjany, które odpowiadają za charakterystyczny kolor żurawiny i działają pozytywnie m.in. na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Są w niej pewne ilości kwercetyny – związku uznawanego za jeden z najsilniejszych antyoksydantów. W suszonej żurawinie znajdziesz go jednak mniej więcej trzykrotnie mniej niż w świeżej.

Wiele osób kojarzy żurawinę z jej działania w kontekście zapobiegania zakażeń dróg moczowych. W literaturze najczęściej pojawiają się dane dotyczące soku żurawinowego, a także preparatów z ekstraktu lub w formie zagęszczonego soku. Same osoby borykające się z problemami zakażeń zaś chętnie wybierają właśnie żurawinę w formie suszonej. Za sprawą sporej ilości błonnika pokarmowego może być również produktem wspomagającym walkę z zaparciami. Dla niektórych osób spożywanie owoców suszonych jest drogą do ograniczenia słodyczy i lepszym wyborem żywieniowym. Ze względu na stosunkowo dużą gęstość energetyczną (sporo energii w małej objętości) będzie wspomagać zwiększanie ilości spożywanych kalorii i tym samym masy ciała u osób, którym trudno jest uzyskać nadwyżkę energii przez problem z przejadaniem większych porcji.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie żurawiny?

Smak świeżej żurawiny jest raczej kwaskowaty i cierpki. Ona sama jednak na różnych etapach produkcji może zostać wzbogacona o dodatkowe substancje, które mają podnosić jej walory smakowe lub sprawić, że stanie się konserwantem. Suszona żurawina dostępna na półkach sklepowych najczęściej zawiera cukier i olej. Kupisz także alternatywy w postaci suszonej żurawiny bez cukru, w której dla uzyskania słodyczy dodawany jest sok jabłkowy. A czy jest możliwość kupienia żurawiny suszonej bez cukru i oleju? Poszukaj wśród produktów oferowanych przez producentów żywności ekologicznej. To najczęściej tam znajdziesz żurawinę bez cukru. Należy jednak mieć na uwadze, że żurawina suszona niesłodzona jest kilkukrotnie droższa.

Jak jeść suszoną żurawinę?

Żurawina suszona cięta sprawdzi się jako dodatek do owsianek, jaglanek, jogurtów czy deserów. Zrobisz z niej sos, który wykorzystasz do mięs, ale także naleśników czy pankejków. Żurawina może ponadto wejść w skład różnego typu farszów czy być elementem pasztetów (również wegetariańskich). Uzupełni też sałatki, np. z grillowanym oscypkiem czy serem halloumi. Dodając ją do naparu herbacianego, stworzysz aromatyczny napój. Wykorzystasz ją także do zrobienia domowego kisielu.

Źródła
  1. A. Stobnicka i wsp., Możliwości wykorzystania właściwości żurawiny (Oxycoccus) we współczesnej medycynie, „Borgis – Postępy Fitoterapii” 2010, nr 3, s. 170–175.
  2. K. Kulczyński i wsp., Quercetin – a flavonoid with a high health–promoting potential 2016, „Nauka Przyroda Technologie” 2016, t. 10, zeszyt 3, s. 1–14.
  3. P. Grzegory i wsp., Suszenie surowców roślinnych wybranymi sposobami, „Postępy techniki przetwórstwa spożywczego” 2013, t. 1, s 92–95.
  4. B. Drużyńska i wsp., Wybrane składniki bioaktywne i właściwości przeciwrodnikowe owoców żurawiny i fig suszonych, „Bromatologia i chemia toksykologiczna” 2016, nr 3, s. 272–275.
  5. A. Karmańska i wsp., Ocena wiedzy wybranej grupy osób na temat suplementów diety zawierających żurawinę, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2016, t. XLIX, nr 3, s. 501–505.
Author Agnieszka Falborska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.