Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Aloes na rany - kiedy i w jaki sposób można go stosować?

Olga Dąbska30.10.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Aloes na rany i w regeneracji skóry to obok podnoszenia odporności i wspomagania pracy układu pokarmowego najbardziej znane wykorzystanie tej rośliny. Powinien pomóc ci na różnego rodzaju rany, w tym m.in. na oparzenia, odleżyny, zmiany skórne pojawiające się w przebiegu cukrzycy.


Historia wykorzystania aloesu na rany jest bardzo długa. Informacje na temat takiego przeznaczenia tej rośliny pochodzą już ze starożytności. Pisał o nim grecki filozof Arystoteles, który używał soku z aloesu do szybkiego leczenia ran wojennych żołnierzy. Z kolei Hipokrates stosował go do łagodzenia oparzeń. Mimo upływu tysięcy lat aloes na rany nadal cieszy się popularnością. Sprawdź, w jaki sposób możesz go wykorzystać.

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
pixabay.com

Polecane

ocet-na-grzybice-paznokci-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Ocet na grzybicę paznokci - domowe sposoby
24.01.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
Spis treści
  1. Jaki aloes na rany powinno się stosować?
  2. Kiedy powinno się stosować aloes na rany?
  3. Jak aloes działa na rany?
  4. Aloes na zmiany skórne
  5. Aloes na rany - jak go przygotować?

Jaki aloes na rany powinno się stosować?

Aloes obejmuje kilkaset gatunków. W zwalczaniu różnego rodzaju ran najlepiej sprawdza się aloes barbadoski, zwany też zwyczajnym (z łac. Aloe vera). Jak rozpoznać aloes leczniczy? Roślina ta wywodzi się z terenów Afryki i Azji Mniejszej, lecz z powodzeniem możesz ją hodować w warunkach domowych. Osiąga do 80 cm wysokości. Tworzy liczne odrosty - pędy, zakończone rozetą mięsistych, szerokich na 3-7 cm, szaro-zielonych liści, na których za młodu pojawić się mogą białe kropki. Brzeg blaszki liściowej jest ząbkowany i kolczasty. Aloes leczniczy kwitnie, a jego kwiaty mają żółty kolor i są zebrane w wydłużone grona.

co-warto-wiedziec-o-aloesie

Kiedy powinno się stosować aloes na rany?

Aloes nakładany na rany wykazuje wieloraki pozytywny wpływ. Przyspiesza gojenie nadżerek i owrzodzeń, a to głównie dzięki zawartości saponin, cynku, magnezu. Saponiny to związki należące do glikozydów, które charakteryzują się działaniem ściągającym, odkażającym i myjącym. Zespół związków obecnych w aloesie wykazuje skuteczność w leczeniu odmrożeń, oparzeń i zmian skórnych u osób poddanych rentgenoterapii czy radioterapii.

Lecznicze działanie aloesu możesz wykorzystać do osłabiania krwotoków z ran, łagodzenia skaleczeń, obrzęków, pęknięć skóry. Roślina zalecana jest do walki z odleżynami, żylakami, hemoroidami. Aloes przyda ci się do nacierania nadwyrężonych miejsc, przemęczonych mięśni i w łagodzeniu dolegliwości towarzyszących chorobom reumatoidalnym stawów.

Dzięki obecności składników o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych, przeciwgrzybiczych aloes działa jak naturalny antybiotyk. Zawarte w nim substancje hamują rozwój wielu chorobotwórczych drobnoustrojów. W ten sposób znacznie redukują ryzyko nadkażenia rany. Medycyna ludowa zaleca wykorzystywanie tej rośliny do łagodzenia podrażnień skóry powstałych w wyniku ugryzień i użądleń.

Aloes na rany cukrzycowe to również częste zastosowanie. Roślina pomaga uniknąć następstw stopy cukrzycowej. Diabetycy powinni mieć w zwyczaju codzienne używanie go do pielęgnacji stóp. W ten sposób mogą zapewnić sobie utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry, szybsze zabliźnianie się ran, zapobiegać powstawaniu pęknięć. Użycie aloesu przy cukrzycy powinno opierać się na wykonaniu delikatnego masażu wydrążonym miąższem.

Jak aloes działa na rany?

Aloes przyda się na rany ropne, otwarte, pooperacyjne. Pozwala leczyć zmiany zajmujące większą powierzchnię skóry, jak również miejscowe. Jego działanie na skórę związane jest przede wszystkim z obecnością glikoprotein i polisacharydów, które wspomagają podstawowe funkcje bariery ochronnej naskórka. Tworzą koloidy ochronne o działaniu osłaniającym i łagodzącym podrażnienia skóry. Polisacharydy stymulują produkcję włókien kolagenowych, dzięki czemu przyspieszają gojenie ran i regenerację uszkodzonej skóry. Ułatwiają wiązanie wody w skórze, tym samym zapobiegają jej przesuszaniu. Zawarty w aloesie kwas salicylowy zmniejsza stan zapalny i łagodzi ból. On, jak i inne obecne w aloesie substancje o działaniu przeciwzapalnym zwalczają wolne rodniki, odpowiedzialne za spowolnienie regeneracji komórek i starzenie skóry. Roślina pomaga utrzymać na skórze odczyn lekko kwaśny, dzięki czemu staje się ona bardziej odporna na uszkodzenia i podrażnienia. Ponadto aloes przyspiesza krążenie krwi, co również wpływa pozytywnie na gojenie się rany, gdyż krew zaopatruje okoliczne tkanki w tlen i składniki odżywcze.

Aloes na zmiany skórne

Oprócz wykorzystania aloesu na rany roślina ta znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetologicznym. Aloes wnika w głąb skóry wraz z innymi substancjami czynnymi zawartymi w kosmetykach i wspomaga gojenie zmian skórnych. Znaleźć go możesz w składzie preparatów przeznaczonych do zwalczania m.in. trądziku, łuszczycy, grzybicy. Aloes likwiduje przebarwienia, wygładza blizny, wysięki i wypryski skórne. Przeciwdziała świądowi, dzięki czemu jest stosowany przy egzemach. Wygładza i ujędrnia skórę, utrzymuje wilgotność, ogranicza wydzielanie sebum. Skóra potrzebuje ochrony przed promieniowaniem UV, co również zapewnia aloes. Zawiera on w sobie naturalne filtry ochronne i zapobiega szkodliwemu działaniu słońca.

Aloes na rany - jak go przygotować?

Aloes na rany możesz stosować w różnoraki sposób. Po pierwsze możliwe jest wykorzystanie soku. Możesz go samodzielnie przygotować lub nabyć gotowy. Wystarczy, że zmoczysz w nim wacik i przetrzesz chorą skórę. Możesz go też użyć do zrobienia okładu na gazie. Inną formą użycia aloesu na rany jest zerwanie liścia tej rośliny i rozsmarowanie wydzielanego przez niego żelu na zranione miejsce. Kolejny sposób to użycie miąższu aloesowego. Umyj i przetnij wzdłuż na pół liść aloesu. Następnie za pomocą łyżeczki zeskrob z niego miąższ i przyłóż bezpośrednio na chore miejsce albo wykorzystaj sam przepołowiony liść. Taki aloesowy opatrunek najlepiej zabezpiecz bandażem elastycznym lub bawełnianą ściereczką, aby nie spadł. W sprzedaży znajduje się bogata oferta maści, kremów i innych produktów z aloesem w składzie, które polecane są na przyspieszenie procesu gojenia.

Źródła
  1. E. Cieślik, K. Turcza, Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill.), „Postępy Fitoterapii” 2015, nr 2, s. 117-124.
  2. B. Kuźnicka, Historia leków naturalnych, t. V, Materia Pharmaceutica, Warszawa 1999, s. 78.
  3. K. Zamiara, Aloes - jego tajemnicza moc, „Farmacja Polska” 2010, t. 66, nr 7, s. 495-497.
  4. J. Lutomski, Uznane roślinne środki dermatologiczne, „Postępy Fitoterapii” 2002, nr 3–4, s. 39–44.
  5. A. Grys, Z. Łowicki, A. Gryszczyńska i in., Rośliny zielarskie w leczeniu chorób skóry – bezpieczeństwo i zastosowanie, „Postępy Fitoterapii” 2011, nr 3, s. 191–196.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.