Co to jest aspartam? Czy może być on szkodliwy?
Aspartam coraz częściej jest dodawany do potraw w celu uzyskania słodkiego smaku. Może zastąpić zwykły cukier, ponieważ prawie nie zawiera kalorii, dzięki czemu jest mniej kaloryczny. Aspartam mogą spożywać osoby będące na diecie, cukrzycy, a także ci, którzy szukają zamiennika białego cukru. To jeden z bardziej przebadanych dodatków do żywności, dlatego spożywanie go w dozwolonych ilościach jest bezpieczne i zdrowe dla większości z nas.
Co to jest aspartam?
Aspartam jest dodatkiem do żywności o słodkim smaku. Został zarejestrowany pod numerem E951 i dopuszczony do stosowania w przemyśleć spożywczym. Często zastępuje cukier, ponieważ jego kaloryczność jest prawie zerowa, a do uzyskania słodkiego smaku wystarczy niewielka ilość. Aspartam zyskał popularność, gdy powstała moda na bycie fit. Osoby pragnące uzyskać szczupłą sylwetkę zaczęły poszukiwać zamienników bardziej kalorycznych produktów. Aspartam może natomiast zastępować cukier czy inne słodziki.
Wiele osób jest w stanie po smaku poznać, czy dany produkt został dosłodzony białym cukrem czy aspartamem. Różnica jest niewielka, jednak zauważalna. Smak aspartamu jest znacznie dłużej odczuwalny. Substancja jest metabolizowana w organizmie oraz wydalana wraz z moczem. Może być traktowana jako alergen pokarmowy, zwłaszcza gdy spożywają ją osoby mające trudności z metabolizowaniem fenyloalaniny.
Gdzie występuje aspartam?
Z racji słodkiego smaku aspartam jest dodawany do produktów słodkich, do żywności przeznaczonej dla diabetyków oraz osób na diecie odchudzającej. Często można go znaleźć w deserach dietetycznych. Występuje także w produktach light. Jego źródłem są m.in.:
napoje gazowane,
dżemy, konfitury, kremy do smarowania,
mleczne desery, lody, owocowe jogurty,
żywność przeznaczona dla diabetyków,
piwa smakowe,
galaretka i polewa do ciasta,
rozpuszczalna kawa i herbata,
produkty dla sportowców.
Poza produktami przeznaczonymi do spożycia aspartam jest stosowany w suplementach diety, w szczególności tych przeznaczonych dla osób aktywnych fizycznie, oraz w lekach. Wśród leków można go znaleźć w produktach bezcukrowych, np. na ból gardła, w pastylkach musujących, środkach przeczyszczających, saszetkach do rozpuszczenia w wodzie oraz w tabletkach na stawy i kości.
Osoby, które chcą zastąpić czymś słodycze, często sięgają po zamienniki przygotowane na bazie aspartamu albo innych słodzików. Takie desery zawierają mniej kalorii, a w smaku są podobne do oryginalnych wersji. Osoby na diecie odchudzającej lub diabetycy z chęcią kupują już gotowe lub przygotowują je samodzielnie. Zamiast aspartamu można wówczas użyć erytrolu, który również z powodzeniem zastępuje cukier.
Czy aspartam jest szkodliwy?
Słodzik E951 jest jednym z lepiej przebadanych dodatków do żywności. Dozwolona dzienna dawka wynosi maksymalnie 40 mg/kilogram masy ciała, ponieważ aspartam jest metabolizowany w organizmie, a w wyniku tego powstaje szkodliwy dla ludzi metanol. Spożywanie go w nadmiernych ilościach może powodować przykre dolegliwości, takie jak: ból brzucha, nudności, zaburzenia snu, przyspieszony rytm serca, przybieranie na wadze, bóle stawowe, drętwienie kończyn, zaburzenia widzenia, utrata energii czy ból i zawroty głowy.
Kilka lat temu niektóre badania wskazały, że regularne spożywanie produktów z aspartamem jest rakotwórcze. Współcześni badacze jednak dopuścili słodzik do obrotu i uznali go za bezpieczny dla ludzi. Pamiętaj, że wszystko, co spożywane w nadmiarze, może szkodzić, dlatego produkty z aspartamem powinny być dodatkiem do zdrowej i zbilansowanej diety, pełnej świeżyć warzyw i owoców. Nie należy dodawać aspartamu do wszystkich produktów, ponieważ może to nasilić działania niepożądane.
Czy aspartam mogą spożywać osoby cierpiące na cukrzycę?
Aspartam można znaleźć w składzie produktów przeznaczonych dla diabetyków. Cukrzycy często sięgają po nie, w szczególności jeśli lubią słodycze i nie chcą z nich rezygnować. Stosowanie aspartamu nie powoduje dużego wyrzutu insuliny, dzięki czemu można utrzymać stabilny poziom glukozy we krwi.
Spożywanie produktów z aspartamem lub słodzikiem stevia czy ksylitolem jest szansą dla diabetyków na prowadzenie podobnego trybu życia jak przed diagnozą. Warto pamiętać, że aspartamu nie powinno się podgrzewać, dlatego nie sprawdzi się on podczas pieczenia. Można wtedy sięgnąć po inne syntetyczne słodziki.
- J. Bator, Zamień chemię na jedzenie, Wydawnictwo Znak, Kraków 2013.
- M. Durnowska, Życie bez węglowodanów: skreśl białą mąkę i cukier, Wydawnictwo Olimp Media, Poznań 2019.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.