account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Właściwości kolagenu. Czym grozi niedobór białka?

Emilia Kruszewska24.01.2022Aktualizacja: 07.10.2023

Niedobór kolagenu objawia się m.in. bólami stawów i sztywnością. Postępujący rozpad białek może prowadzić nawet do chorób zwyrodnieniowych. Czy można uzupełnić niedobór kolagenu?


kolagen-jakie-ma-wlasciwosci-zdrowotne
pexels.com

Polecane

bulka-grahamka-jakie-ma-wartosci-odzywcze-i-sklad
Odżywianie
1 min.
Bułka grahamka - jakie ma wartości odżywcze i skład?
21.01.2022
jaki-kefir-jest-najzdrowszy-i-kiedy-powinno-sie-go-pic
Odżywianie
1 min.
Czy kefir jest zdrowy? W jaki sposób należy go pić?
25.05.2022
syrop-z-bialego-bzu-na-co-pomaga-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak przygotować syrop z białego bzu i kiedy warto go stosować?
17.09.2021
durian-owoc-jak-wyglada-pachnie-i-smakuje
Odżywianie
1 min.
Durian owoc - jak wygląda, pachnie i smakuje?
24.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest kolagen i jakie ma właściwości?
  2. Objawy niedoboru kolagenu
  3. Suplementacja kolagenu
  4. Dieta na kolagen

Czym jest kolagen i jakie ma właściwości?

Kolagen jest białkiem strukturalnym i jedną z najważniejszych substancji w organizmie. Jest głównym składnikiem budulcowym tkanki łącznej. Występuje ponadto w kościach, mięśniach, wiązadłach, skórze, chrząstkach, jelitach, rogówce, macicy. Odpowiada m.in. za regenerację komórek narządów, sprężystość i nawodnienie skóry, funkcjonalność stawów, procesy zabliźniania i gojenia się ran. Ponadto odgrywa dużą rolę w wydzielaniu mazi stawowej i procesach odżywiających kości. Kolagen ma zdolność wiązania wody, dzięki czemu wspiera prawidłowy proces odbudowy komórek. Stanowi aż 30% całkowitej masy białka w ludzkim organizmie. Ma strukturę włókien i w zależności od miejsca występowania różnorodną specyfikę budowy. Dzięki niejednorodności białka nie dochodzi do szybkiego rozpadu cząstek kolagenu, a zachowana zostaje proporcja w jego regeneracji. Białko kolagenowe zmienia funkcjonalność pod wpływem wielu czynników. Wpływ na jego degradację lub osłabienie mają m.in. wiek, zaburzenia hormonalne, wzmożona aktywność fizyczna.

Objawy niedoboru kolagenu

Stopniowa degradacja kolagenu jest częścią postępujących procesów starzenia się. Włókna białka zaczynają zanikać po 25 roku życia. Szybkość utraty kolagenu i związane z tym skutki są uwarunkowane genetycznie. W niektórych przypadkach szybciej dochodzi do utraty białka, co może mieć związek np. z długotrwałą chorobą, kondycją gospodarki hormonalnej, ubogą resztkową dietą, niedoborem wapnia i magnezu. Skutki utraty kolagenu są szybko odczuwalne i widoczne. Osłabienie i rozpad wiązań białka przekłada się na pogarszający się stan zdrowia skóry. Pozbawiona odpowiedniej dawki nawilżenia traci jędrność i elastyczność. Ponadto skóra staje się bardziej podatna na szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych, co objawia się jej zanieczyszczeniem i skłonnością do powstawania przebarwień. Dodatkowo skóra pozbawiona odpowiedniej ilości kolagenu pęka, co uwidacznia się poprzez rozstępy. Degradacja kolagenu ma również niekorzystny wpływ na szkielet człowieka. Przedwczesny i szybki rozpad białek szczególnie przekłada się na kondycję kości i stawów. Wśród wstępnych objawów wyróżnia się strzelające stawy, bóle reumatyczne, chwilowe sztywnienie i brak stabilności stawów. Bagatelizowany problem może prowadzić do poważnych konsekwencji, wpływających na pogorszenie komfortu życia, takich jak np. zwyrodnienie stawów czy stany zapalne. Schorzenie objawia się m.in. bólami stawów dłoni i kolan.Szybszej destrukcji kolagenu sprzyjają ponadto sporty ekstremalne, długie i ciężkie treningi oraz częsta aktywność fizyczna, bez odpowiednio długiego czasu na odpoczynek i regenerację.

Suplementacja kolagenu

Dostępne na rynku preparaty do suplementacji kolagenu są pozyskiwane z wieprzowiny, wołowiny, drobiu i ryb. Oddziałują one jednak na różne grupy kolagenu ludzkiego. Białko wieprzowe ma wpływ na kolagen ludzki tworzący skórę, białko rybie oddziałuje na kości, kolagen drobiowy ma wpływ na regenerację i funkcjonalność stawów. W przypadku regularnej suplementacji kolagenu należy pamiętać, że nie jest on białkiem pełnowartościowym. Dlatego niezbędne jest uzupełnianie diety o produkty bogate w brakujące aminokwasy. Wieloletnie badania nad suplementacją kolagenu nie dały jednoznacznej odpowiedzi odnośnie do skuteczności przyjmowanych preparatów. Co prawda zmniejszały one dolegliwości bólowe stawów, jednak nie ma badań jednoznacznie potwierdzających poprawę zdrowia osłabionych stawów i kości. Duże znaczenie mają natomiast czynniki genetyczne i naturalna odpowiedź organizmu na suplementację kolagenem i zdolności do regeneracji. Suplementując środki z kolagenem, należy pamiętać o witaminie C, która bierze udział w syntezie białka, czyli zapewnia jego prawidłowe wchłanianie. Dodatkowo zaleca się przyjmowanie witaminy E, która jest silnym antyoksydantem, skutecznie hamującym rozwój i szkodliwe działanie wolnych rodników. Sposobem na doustną suplementację kolagenu są iniekcje dostawowe. Metodę tę stosuje się w przypadku zmian zwyrodnieniowych lub długotrwałych dolegliwości bólowych stawów, np. wynikających z przeciążenia i urazów.

Dieta na kolagen

Polska kuchnia jest bogata w produkty z dużą zawartością kolagenu. Jego duże ilości znajdziemy m.in. w golonce, podrobach, kurzych łapkach, tłustych rybach i galaretkach warzywno-owocowych. Odpowiednio zbilansowana dieta na stawy pozwoli na uzupełnienie niedoborów białka. Należy jednak pamiętać o produktach zaburzających jego wchłanianie. Dlatego zaleca się rezygnację z palenia papierosów, nadużywania alkoholu, pokarmów wysoko przetworzonych i bogatych w cukier. Pozytywny wpływ na regenerację kolagenu mają produkty bogate w witaminę C (owoce, warzywa), żelazo (produkty zbożowe), miedź (pestki, nasiona, orzechy), kwas hialuronowy.

Źródła
  1. J. Kruczyński, Wiktora Degi Ortopedia i Rehabilitacja, PZWL, 2019.
  2. K. Czubak, H. Żbikowska, Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.