Miód faceliowy – jakie ma właściwości i z czego powstaje?
Miód faceliowy jest jednym z najbardziej cenionych miodów w Polsce. Wykazuje wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Korzysta się z niego jak z innych miodów podczas infekcji górnych dróg oddechowych, ale dodatkowo wspomaga on oczyszczanie organizmu z toksyn, łagodzi objawy ze strony wątroby czy trzustki.
Istnieje wiele różnych odmian miodów, a jedną z nich jest miód z facelii. Obok rzepakowego, lipowego, akacjowego, wrzosowego, mniszkowego, koniczynowego zaliczany jest do grupy miodów nektarowych, czyli kwiatowych. Zachwyca aromatem i smakiem. Sprawdź, na jakie dolegliwości zaleca się go stosować i jak to robić.
Co to jest facelia?
Zastanawiasz się, co to jest miód faceliowy? Zacznijmy od omówienia facelii. Facelia błękitna (z łac. Phacelia tanacetifolia Benth.) to gatunek rośliny należący do rodziny ogórecznikowatych (z łac. Boraginaceae). Możesz ją też spotkać pod nazwą „wiązanka wrotyczowa”. Roślina wywodzi się z Kalifornii, lecz jest powszechnie uprawiana w wielu innych krajach, w tym w Polsce.
Facelia jest jedną z najlepszych roślin miododajnych, bywa nawet określana „królową roślin miododajnych”. Pszczoły chętnie do niej przylatują przez cały dzień, lecz najwięcej spotyka się ich między 11.00 a 16.00. Szacuje się, że maksymalnie w tych godzinach na 1 m² facelii przebywa nawet 30 pszczół. Facelia dobrze nektaruje. Jeden kwiat wiązanki wydziela do 5 mg nektaru. Jeśli roślina ta rośnie na jakościowych glebach, to jej wydajność miodowa oceniana jest na 300–400 kg/ha, a pyłkowa – 200–300 kg/ha.
Jak wygląda miód faceliowy?
Jak rozpoznać miód faceliowy? To jeden z najjaśniejszych miodów. Ma zazwyczaj żółtawy, choć niekiedy lekko zielonkawy odcień. Niech cię nie zdziwi, że z czasem ulegnie krystalizacji, czyli zgęstnieje. Jest to w zupełności naturalny proces, który w ogóle nie wpływa na wartość miodu. Omawiany rodzaj krystalizuje się dość łatwo. Proces ten zachodzi od kilku tygodni do kilku miesięcy po zbiorze. Kiedy miód faceliowy gęstnieje, robi się jeszcze jaśniejszy, niemalże biały. Poza tym jego kolor zależy od gleb, na jakich rosła facelia. Jeśli były słabe, to będzie ciemniejszy. A jak smakuje miód faceliowy? Ma delikatny, minimalnie kwaskowaty posmak, podobnie jak miód z nawłoci. Poza tym charakteryzuje się wyraźnym, kwiatowym aromatem. Sprzedawany jest w różnej wielkości szklanych słoikach – bez trudu nabędziesz potrzebną ilość.
Na co warto przyjmować miód faceliowy?
Miód faceliowy ma wiele właściwości leczniczych. Po pierwsze polecany jest do leczenia, ale i jako element profilaktyki, przeziębień, grypy i innych infekcji górnych dróg oddechowych. Miód z facelii wykazuje bowiem korzystny wpływ na odporność organizmuNa uwagę zasługuje jego działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Wykazuje lepszą aktywność bakteriobójczą (12,4 JA/g) niż popularny miód akacjowy (11 JA/g). Z czego wynika taka zdolność miodu faceliowego? Przede wszystkim odpowiadają za to związki, takie jak: oksydaza glukozy, lizozym, apidycyna, inhibina.
Na tym nie kończy się zastosowanie miodu faceliowego. Produkt skutecznie obniża poziom ciśnienia tętniczego. Stosowany powinien być w leczeniu chorób układu krążenia – miażdżycy, niewydolności mięśnia sercowego (ponadto korzystny wpływ na serce ma też miód lawendowy Z uwagi na obecne w składzie jony kobaltu i żelaza magnezu miód faceliowy usprawnia stymulację czerwonych krwinek. Charakteryzuje się też wysokim udziałem związków o antynowotworowym działaniu, takich jak tokoferole, karotenoidy, flawonoidy.
Na co jeszcze pomaga miód faceliowy? Dzięki zawartości choliny wykazuje działanie ochronne na wątrobę. Wspomaga proces detoksykacji organizmu, czyli usuwania szkodliwych i zbędnych produktów. Miód z facelii obniża też toksyczne działanie używek – alkoholu, kawy, nikotyny. Nie można zapomnieć, że wspomaga leczenie chorób układu pokarmowego, takich jak nieżyt żołądka, wrzody żołądka i dwunastnicy, ale i trzustki czy pęcherzyka żółciowego. Miód faceliowy pomaga w regeneracji organizmu i dodaje energii, dlatego warto go spożywać przy ciężkiej pracy fizycznej lub psychicznej.
Miód faceliowy – jak go stosować?
Aby nie stracić cennych właściwości miodu faceliowego, bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie go i podawanie. Najdłużej będziesz mógł cieszyć się jego cennym działaniem, przechowując go w temperaturze 8–15°C. A jeśli chodzi o serwowanie, to należy wystrzegać się poddawania go działaniu temperatury przekraczającej 65°C.
Miód z facelii może być stosowany na wiele sposobów. Bywa dodawany zamiast cukru do potraw, np. wypieków, naleśników, omletów. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do domowej jaglanki czy owsianki. Wykorzystany może być do zrobienia kanapek na śniadanie. Z miodu faceliowego zaleca się przygotowywanie tzw. miodowego napoju. W tym celu rozpuszcza się 1 łyżkę miodu w ½ szklanki wody o temperaturze pokojowej. Miksturę odstawia się na 12 godzin i spożywa na czczo przed posiłkiem. Omawiany miód warto dodawać do wszelkiego rodzaju napojów – herbaty, wody z miętą lub imbirem. Wykorzystasz go też w kosmetyce. Posmaruj nim usta, aby je zregenerować i odżywić. To też częsty składnik peelingów i maseczek. Zabiegi z jego udziałem usuną martwy naskórek, wygładzą i uelastycznią skórę.
- K. Bogdan, E. Kędzia, Aktywność antybiotyczna krajowych miodów odmianowych, „Postępy Fitoterapii” 2014, nr 2, s. 67–70.
- Z. Demianowicz, Rośliny miododajne, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1953.
- Z. Kotłowski, Wielki atlas roślin miododajnych, Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita SA, Warszawa 2006.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.