Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieZdrowe przepisy 1 min.

Smaczne pomysły na nasiona chia. Przepisy na zdrowe słodycze

Magda Habel01.06.2022Aktualizacja: 07.10.2022

Chcesz wprowadzić do codziennej diety zdrowe nasiona chia? Przepisy na fit deser chia i śniadanie z nasionami chia z pewnością przypadną do gustu dbającym o zdrowie smakoszom.


nasiona-chia-przepisy-i-pomysly-na-fit-desery
pixabay

Polecane

przepisy-z-kapusty-pekinskiej-co-można-z-niej-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jakie są ciekawe przepisy na kapustę pekińską?
27.05.2022
sok-z-ziemniaka-na-co-pomaga-jak-zrobic
Odżywianie
2 min.
Sok z ziemniaka - na co pomaga? Jak zrobić?
28.10.2021
salata-endywia-jak-ja-przyrzadzic-przepisy
Odżywianie
2 min.
Sałata endywia - jak ją przyrządzić? Przepisy
24.01.2022
biala-fasola-przepisy-na-pyszne-dania-wege
Odżywianie
3 min.
Biała fasola - przepisy na pyszne dania wege
31.10.2021
Spis treści
  1. Nasiona chia – właściwości 
  2. Jak przygotować nasiona chia?
  3. Przepis na pudding chia
  4. Nasiona chia – przepisy na śniadanie
  5. Owsianka z chia
  6. Przepisy na koktajle z nasionami chia
  7. Koktajl bananowy z chia

Nasiona chia – właściwości 

Szałwia hiszpańska to roślina od wieków uprawiana w Ameryce Południowej. Jej właściwości prozdrowotne Europa poznała i doceniła niespełna kilka lat temu. Jej nasiona to znany dziś na całym świecie superfood – nasiona chia. Dietetycy zalecają włączenie ich do codziennej diety głównie ze względu na wysoką zawartość kwasu α-linolenowego, czyli roślinnego źródła kwasów omega-3. Spożywanie ich pozytywnie wpływa na działanie układu nerwowego i krwionośnego oraz działa przeciwzapalnie. Nasiona chia są również bogatym źródłem błonnika, dlatego polecane są osobom odchudzającym się i tym, które mają kłopoty z perystaltyką jelit. Nasiona chia są bogate w antyoksydanty, zatem zalecane są w profilaktyce przeciwnowotworowej. Z nasion chia przygotujesz fit desery i koktajle odchudzające – poniżej znajdziesz sprawdzone i proste przepisy. 

Jak przygotować nasiona chia?

Nasiona chia nie powinny być poddawane obróbce cieplnej, aby nie straciły swoich właściwości. Z tego względu spożywamy je na zimno. Niemniej przygotowanie ich do spożycia nie jest nadmiernie skomplikowane – można je dosypać do dania wprost z opakowania. Aby wydobyć z nich wszystko, co najcenniejsze, warto je namoczyć przed spożyciem. Dodaje się je również do dań i koktajli w formie zmielonej. Jednak trzeba przy tym zwrócić uwagę na to, czy w trakcie mielenia nie nagrzewają się nadmiernie. 

Przepis na pudding chia

Jeśli szukasz pomysłu na efektowny deser z chia, ten przepis z pewnością przypadnie Ci do gustu. Jest bajecznie prosty, a danie pięknie się prezentuje i smakuje wyśmienicie. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to zapas sześciu godzin, jakie muszą minąć od jego przygotowania do podania. 

Składniki:

  • 250 ml mleka,

  • 4 łyżki nasion chia,

  • 150 g mascarpone,

  • 1 duże mango lub mango z puszki,

  • 2 łyżeczki cukru z wanilią.

Przygotowanie:

Do miski wlej mleko (nie musi być krowie, może to być mleko migdałowe lub kokosowe). Dodaj do niego nasiona chia i pozostaw, aby napęczniały. Nasza baza do puddingu chia z mlekiem powinna spędzić 6 godzin w lodówce, aby ładnie zgęstniała. Pamiętaj, aby zajrzeć tam kilka razy i mieszać masę. 

Kiedy nasiona napęcznieją, przechodzimy do przygotowania deseru. Serek mascarpone wymieszaj z cukrem. Postaraj się zrobić to jak najdokładniej. Tak przygotowaną masę dodaj do nasion chia z mlekiem i wymieszaj dokładnie łyżką (nie używaj blendera). Świeże mango obierz i zblenduj na gładką pulpę, pozostawiając po kilka całych cząstek owoców do każdej porcji deseru.

Przygotuj pucharki i nałóż do nich równe porcje puddingu. Ostrożnie nałóż pulpę z mango, tak aby nie wymieszała się z puddingiem. Na wierzch połóż niezblendowane cząstki owoców. Fit deser chia jest gotowy – będzie zdrowym zwieńczeniem smacznego obiadu. To prosty deser dietetyczny, doskonały dla osób, które dbają o linię. 

Nasiona chia – przepisy na śniadanie

Najważniejszy posiłek dnia należy przygotować ze składników, które dostarczą nam dużo energii. Śniadanie z nasionami chia to jeden pomysłów na zdrowy początek dnia. Szczególnie że na przygotowanie go nie potrzebujesz wiele czasu. Owsianka z chia oraz koktajl to dania, które przygotujesz dosłownie w kilka minut. 

Owsianka z chia

Przepis na sycące i zdrowe śniadanie. To kompozycja składników, które dostarczą organizmowi energii i witamin potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. 

 Składniki:

  • łyżka nasion chia,

  • 150 g mielonego twarożku, 

  • 30 g orzechów,

  • 2 daktyle,

  • 8 łyżek wiórków kokosowych,

  • 2 banany, 

  • garść owoców jagodowych,

  • cynamon.

Przygotowanie:

Twarożek zblenduj z daktylami, bananami i cynamonem na gładką masę. Dodaj do niej pozostałe składniki: wiórki kokosowe, nasiona chia, orzechy i owoce. Trudno uwierzyć, ale Twoja zdrowa owsianka chia jest gotowa. Możesz zjeść ją w domu lub zabrać ze sobą do pracy na drugie śniadanie. 

Przepisy na koktajle z nasionami chia

Koktajl na śniadanie to propozycja dla osób, które preferują pierwszy posiłek w lekkiej, płynnej wersji. Przygotujesz go szybko, wystarczą ulubione składniki i blender. 

Koktajl bananowy z chia

Składniki:

  • banan,

  • 2 łyżki nasion chia,

  • garść borówek amerykańskich,

  • szklanka mleka migdałowego lub ryżowego,

  • łyżka otrąb owsianych,

  •  kostka mlecznej lub gorzkiej czekolady.

Przygotowanie:

Obierz banana i zblenduj na gładką masę z borówkami, dodaj mleko i zmiksuj całość. Wsyp nasiona chia i otręby. Odstaw na kilka minut, następnie przelej do szklanki i udekoruj wiórkami czekolady startej na małych oczkach. Koktajl bananowy z chia to zdrowe i pełnowartościowe śniadanie, które możesz zabrać ze sobą do pracy. 

Koktajle z nasionami chia możesz komponować samodzielnie. Bazą dla nich jest zawsze chia z mlekiem krowim lub roślinnym. Do tego możesz dodawać ulubione owoce, otręby i orzechy oraz  przyprawiać je cynamonem, miodem lub kakao. Nasiona chia i mleko nie pasują do jabłek czy cytrusów, natomiast brzoskwinie, owoce jagodowe lub mango będą się komponować doskonale. Jeśli lubisz koktajle bez wyraźnie wyczuwalnych nasionek, użyj zmielonych nasion chia. 

Źródła
  1. B. Simonsohn, Nasiona chia. Aztecki sekret zdrowia, Vital 2015.
  2. J. Karbowska, Z. Kochan, Szałwia hiszpańska (chia) jako bogate źródło kwasów wielonienasyconych n-3 o działaniu przeciwmiażdżycowym i kardioprotekcyjnym, Postepy Hig Med Dosw (online https://phmd.pl/api/files/view/408590.pdf), 2018; 72: 307-317, [dostęp 01.07.2021].
  3. Nasiona chia jako element żywności funkcjonalnej. Korzyści i zagrożenia, https://www.aptekarzpolski.pl/wiedza/nasiona-chia-jako-element-zywnosci-funkcjonalnej-korzysci-i-zagrozenia/, Aptekarz Polski [dostęp 01.07.2021].
Author Magda Habel picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.