Smaczne pomysły na nasiona chia. Przepisy na zdrowe słodycze
Chcesz wprowadzić do codziennej diety zdrowe nasiona chia? Przepisy na fit deser chia i śniadanie z nasionami chia z pewnością przypadną do gustu dbającym o zdrowie smakoszom.
Nasiona chia – właściwości
Szałwia hiszpańska to roślina od wieków uprawiana w Ameryce Południowej. Jej właściwości prozdrowotne Europa poznała i doceniła niespełna kilka lat temu. Jej nasiona to znany dziś na całym świecie superfood – nasiona chia. Dietetycy zalecają włączenie ich do codziennej diety głównie ze względu na wysoką zawartość kwasu α-linolenowego, czyli roślinnego źródła kwasów omega-3. Spożywanie ich pozytywnie wpływa na działanie układu nerwowego i krwionośnego oraz działa przeciwzapalnie. Nasiona chia są również bogatym źródłem błonnika, dlatego polecane są osobom odchudzającym się i tym, które mają kłopoty z perystaltyką jelit. Nasiona chia są bogate w antyoksydanty, zatem zalecane są w profilaktyce przeciwnowotworowej. Z nasion chia przygotujesz fit desery i koktajle odchudzające – poniżej znajdziesz sprawdzone i proste przepisy.
Jak przygotować nasiona chia?
Nasiona chia nie powinny być poddawane obróbce cieplnej, aby nie straciły swoich właściwości. Z tego względu spożywamy je na zimno. Niemniej przygotowanie ich do spożycia nie jest nadmiernie skomplikowane – można je dosypać do dania wprost z opakowania. Aby wydobyć z nich wszystko, co najcenniejsze, warto je namoczyć przed spożyciem. Dodaje się je również do dań i koktajli w formie zmielonej. Jednak trzeba przy tym zwrócić uwagę na to, czy w trakcie mielenia nie nagrzewają się nadmiernie.
Przepis na pudding chia
Jeśli szukasz pomysłu na efektowny deser z chia, ten przepis z pewnością przypadnie Ci do gustu. Jest bajecznie prosty, a danie pięknie się prezentuje i smakuje wyśmienicie. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to zapas sześciu godzin, jakie muszą minąć od jego przygotowania do podania.
Składniki:
250 ml mleka,
4 łyżki nasion chia,
150 g mascarpone,
1 duże mango lub mango z puszki,
2 łyżeczki cukru z wanilią.
Przygotowanie:
Do miski wlej mleko (nie musi być krowie, może to być mleko migdałowe lub kokosowe). Dodaj do niego nasiona chia i pozostaw, aby napęczniały. Nasza baza do puddingu chia z mlekiem powinna spędzić 6 godzin w lodówce, aby ładnie zgęstniała. Pamiętaj, aby zajrzeć tam kilka razy i mieszać masę.
Kiedy nasiona napęcznieją, przechodzimy do przygotowania deseru. Serek mascarpone wymieszaj z cukrem. Postaraj się zrobić to jak najdokładniej. Tak przygotowaną masę dodaj do nasion chia z mlekiem i wymieszaj dokładnie łyżką (nie używaj blendera). Świeże mango obierz i zblenduj na gładką pulpę, pozostawiając po kilka całych cząstek owoców do każdej porcji deseru.
Przygotuj pucharki i nałóż do nich równe porcje puddingu. Ostrożnie nałóż pulpę z mango, tak aby nie wymieszała się z puddingiem. Na wierzch połóż niezblendowane cząstki owoców. Fit deser chia jest gotowy – będzie zdrowym zwieńczeniem smacznego obiadu. To prosty deser dietetyczny, doskonały dla osób, które dbają o linię.
Nasiona chia – przepisy na śniadanie
Najważniejszy posiłek dnia należy przygotować ze składników, które dostarczą nam dużo energii. Śniadanie z nasionami chia to jeden pomysłów na zdrowy początek dnia. Szczególnie że na przygotowanie go nie potrzebujesz wiele czasu. Owsianka z chia oraz koktajl to dania, które przygotujesz dosłownie w kilka minut.
Owsianka z chia
Przepis na sycące i zdrowe śniadanie. To kompozycja składników, które dostarczą organizmowi energii i witamin potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania.
Składniki:
łyżka nasion chia,
150 g mielonego twarożku,
30 g orzechów,
2 daktyle,
8 łyżek wiórków kokosowych,
2 banany,
garść owoców jagodowych,
cynamon.
Przygotowanie:
Twarożek zblenduj z daktylami, bananami i cynamonem na gładką masę. Dodaj do niej pozostałe składniki: wiórki kokosowe, nasiona chia, orzechy i owoce. Trudno uwierzyć, ale Twoja zdrowa owsianka chia jest gotowa. Możesz zjeść ją w domu lub zabrać ze sobą do pracy na drugie śniadanie.
Przepisy na koktajle z nasionami chia
Koktajl na śniadanie to propozycja dla osób, które preferują pierwszy posiłek w lekkiej, płynnej wersji. Przygotujesz go szybko, wystarczą ulubione składniki i blender.
Koktajl bananowy z chia
Składniki:
banan,
2 łyżki nasion chia,
garść borówek amerykańskich,
szklanka mleka migdałowego lub ryżowego,
łyżka otrąb owsianych,
kostka mlecznej lub gorzkiej czekolady.
Przygotowanie:
Obierz banana i zblenduj na gładką masę z borówkami, dodaj mleko i zmiksuj całość. Wsyp nasiona chia i otręby. Odstaw na kilka minut, następnie przelej do szklanki i udekoruj wiórkami czekolady startej na małych oczkach. Koktajl bananowy z chia to zdrowe i pełnowartościowe śniadanie, które możesz zabrać ze sobą do pracy.
Koktajle z nasionami chia możesz komponować samodzielnie. Bazą dla nich jest zawsze chia z mlekiem krowim lub roślinnym. Do tego możesz dodawać ulubione owoce, otręby i orzechy oraz przyprawiać je cynamonem, miodem lub kakao. Nasiona chia i mleko nie pasują do jabłek czy cytrusów, natomiast brzoskwinie, owoce jagodowe lub mango będą się komponować doskonale. Jeśli lubisz koktajle bez wyraźnie wyczuwalnych nasionek, użyj zmielonych nasion chia.
- B. Simonsohn, Nasiona chia. Aztecki sekret zdrowia, Vital 2015.
- J. Karbowska, Z. Kochan, Szałwia hiszpańska (chia) jako bogate źródło kwasów wielonienasyconych n-3 o działaniu przeciwmiażdżycowym i kardioprotekcyjnym, Postepy Hig Med Dosw (online https://phmd.pl/api/files/view/408590.pdf), 2018; 72: 307-317, [dostęp 01.07.2021].
- Nasiona chia jako element żywności funkcjonalnej. Korzyści i zagrożenia, https://www.aptekarzpolski.pl/wiedza/nasiona-chia-jako-element-zywnosci-funkcjonalnej-korzysci-i-zagrozenia/, Aptekarz Polski [dostęp 01.07.2021].
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.