Jak rozpoznać i leczyć niedobór siarki?
Niedobór siarki może być mylony z wieloma różnymi chorobami. Deficyt prowadzi m.in. do pogorszenia się stanu włosów, skóry i paznokci.
Dlaczego siarka jest tak ważna?
Niedobór siarki skutkuje pogorszeniem się stanu całego organizmu. Dzieje się tak, ponieważ ten arcyważny pierwiastek wchodzi w skład licznych hormonów, enzymów i białek strukturalnych. Mowa między innymi o:
biotynie i witaminie B1,
insulinie i heparynie,
kluczowych dla organizmu aminokwasach,
przeciwutleniaczach,
białku keratynie (budulec skóry, włosów i paznokci).
Dzięki związkom, w których skład wchodzi siarka, organizm może lepiej regulować gospodarkę hormonalną, mobilizować odporność do walki z drobnoustrojami, oczyszczać się z toksyn, regulować nastrój, usprawniać przemianę związków tłuszczowych, wzmacniać stawy oraz doprowadzać większą ilość krwi do narządów. Przeciwzapalne właściwości siarki pomagają także w regeneracji.
Co ciekawe, siarkę znaleźć możemy również w szamponach do włosów nadmiernie przetłuszczających się oraz przeciwłupieżowych. Wszystko przez wspomniany silny wpływ na skórę głowy i włosy.
Niedobór siarki – objawy
Objawy niedoboru siarki bardzo łatwo pomylić z objawami wielu powszechnych chorób. Jej zbyt niski poziom skutkuje osłabieniem paznokci i włosów oraz wyraźnym pogorszeniem się stanu skóry. Skóra twarzy jest sucha, paznokcie częściej ulegają rozdwojeniu i łamaniu, a włosy wypadają i wyglądają niezdrowo. Podobne symptomy możemy obserwować w przypadku deficytu innych ważnych związków. To, co charakterystyczne w przypadku niedoboru siarki, to ciemna obwódka na brzegu tęczówki oka.
Siarka wraz z manganem i fosforem wpływa na pracę całego układu nerwowego i mózgu. W efekcie niedobór pierwiastka skutkuje zmęczeniem, sennością, osłabieniem, brakiem energii i cyklicznie występującym uczuciem niepokoju. Deficyt siarki może powodować także zaburzenia pracy wątroby, która pełni bardzo ważną funkcję w działaniu wielu naszych układów organów.
Niedobór siarki a inne niezbędne minerały
Kiedy w naszym organizmie zaczyna brakować siarki, minerały takie jak: magnez, krzem, sód, mangan, wapń, żelazo, jod, chlor i potas również gorzej się wchłaniają. Ich niedobór pociąga za sobą dalsze negatywne konsekwencje.
Niedobór siarki – co robić? Gdzie jej szukać?
W przypadku niewielkiego niedoboru możesz zastanowić się, czy nie wynika on z diety. Szczególnie narażeni na ten rodzaj deficytu są weganie, ponieważ główne źródła siarki w jedzeniu to mięso, ryby, jaja, mleko oraz przetwory mleczne. W małych ilościach dostępna jest również w nasionach roślin strączkowych, warzywach cebulowych i kapustnych.
Jeżeli niedobór jest znaczny, najlepiej zrobisz, kontaktując się z lekarzem, który zadecyduje, czy musisz dodatkowo przyjmować tabletki z siarką. Tego rodzaju środki dostępne są w większości aptek bez recepty.
Niedobór siarki – kąpiele siarkowe
Kąpiele siarczkowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Jeżeli miewasz stany pourazowe lub zapalne skóry (np. AZS, ŁZS), siarka może przynieść ci ogromne ukojenie. Dzięki swoim właściwościom pierwiastek może pomóc również chorym na reumatoidalne zapalenie stawów oraz dnę moczanową.
Pozostałe wskazania do stosowania kąpieli siarkowych to różnego rodzaju dyskopatie, choroby układu oddechowego (zwłaszcza przewlekłe stany zapalne płuc, oskrzeli i krtani), miażdżyca, otyłość i cukrzyca. Siarka może okazać się pomocna również przy nawracających zakażeniach pasożytniczych, bakteryjnych i grzybiczych skóry.
Niedobór siarki jako objaw chorobowy
W niektórych przypadkach niedobór siarki może wynikać z chorób wymagających dalszej diagnostyki. Mowa przede wszystkim o uszkodzeniu wątroby, gorączce reumatologicznej, reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie wieńcowe oraz nowotworowej. Deficyt siarki może występować również u osób, które przeszły zawał.
Siarka a odtruwanie organizmu
Dzięki swoim właściwościom odtruwającym siarka może pomagać w oczyszczaniu całego organizmu. Organem, w którym dzieje się ten proces, jest wątroba. Dzięki odpowiedniej ilości siarki usuwane są toksyny, zanieczyszczenia oraz produkty uboczne przemiany materii.
Zneutralizowane, niepotrzebne związki trafiają do nerek, skąd są wydalane. Z tego powodu siarka może pomóc w odtruwaniu organizmu z nikotyny, metali ciężkich, leków oraz… smogu.
Nadmiar siarki
Ilość zapotrzebowania organizmu na siarkę różni się w zależności od źródła. Wszystko dlatego, że ciężko ustalić jednoznaczne normy. Siarka powinna przede wszystkim pokrywać zapotrzebowanie na białko. Jej nadmiar wydalany jest z moczem, więc w zasadzie nie można jej przedawkować. Z tego powodu nieznane są również symptomy przyjęcia zbyt dużych ilości tego pierwiastka.
- Kunachowicz H., „Zasady żywienia człowieka” 2000.
- Kowalczyk A., Siarka w diecie „Działkowiec” 2017.
- Grys A., Łowicki, Z., Gryszczyńska, A., Kania M., Parus A., Pękala E., „Rośliny zielarskie w leczeniu chorób skóry – bezpieczeństwo i zastosowanie” 2011.
- Wyszkowska-Kolatko M., Koczurkiewicz P., Wójcik K., „Rośliny lecznicze w terapii chorób skóry”
- Bojarowicz H., Dźwigulska P., „Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie” 2012.
- Siarka - rola, źródła, skutki niedoboru - algi Spirulina i Chlorella.
- Uzdrowisko Kraków Swoszowice - Coś tu brzydko pachnie - o co konkretnie chodzi w tej siarce.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.