Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 2 min.

Jak działa olej z nasion wiesiołka i na co warto go stosować?

Marta Wielgosz24.01.2022Aktualizacja: 07.10.2022

Olej z wiesiołka nie jest jeszcze zbyt popularnym produktem. Szkoda, ponieważ wyróżnia się niezwykle bogatym składem i wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. Można stosować go zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Na co pomaga olej z nasion wiesiołka?


olej-z-wiesiolka-wlasciwosci-i-zastosowanie
pixabay.com

Polecane

nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
sok-z-imbiru-jakie-ma-dzialanie-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak zrobić sok z imbiru i kiedy warto go stosować?
19.05.2021
Spis treści
  1. Co zawiera olej z wiesiołka?
  2. Olej z wiesiołka - właściwości prozdrowotne produktu
  3. Olej z wiesiołka - zastosowanie wewnętrzne
  4. Czy warto stosować olej z wiesiołka na włosy i twarz?

Co zawiera olej z wiesiołka?

Wiesiołek to pospolite ziele rosnące na łąkach i polach, które wyróżnia się niezwykle ciekawym działaniem. Z jego nasion produkuje się olej. Taki produkt zawiera wiele cennych substancji. Warto przy tym pamiętać, że najbardziej wartościowy jest olej wiesiołkowy niefiltrowany, nierafinowany i wytłaczany na zimno. Zachowuje on bowiem wówczas wszystkie najważniejsze właściwości prozdrowotne.Olej z wiesiołka to prawdziwe bogactwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6, głównie kwasu linolowego i gamma-linolenowego. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oprócz tego znajdują się w nim cenne fitosterole, antyoksydanty i polifenole. Olej z wiesiołka zawiera także naturalną witaminę E oraz ważne sole mineralne, w tym cynk, magnez, wapń i selen.

Olej z wiesiołka - właściwości prozdrowotne produktu

Ze względu na bogaty skład olej z wiesiołka ma wiele prozdrowotnych właściwości. Taki produkt pozwala na:

  • Poprawę gospodarki lipidowej organizmu - olej wiesiołkowy może hamować rozwój miażdżycy. Świetnie obniża cholesterol całkowity i frakcję LDL, podnosząc jednocześnie stężenie „dobrego” cholesterolu HDL.

  • Spalanie tkanki tłuszczowej - olej z nasion wiesiołka poprawia trawienie oraz przeciwdziała odkładaniu się tłuszczu w organizmie.

  • Wzmacnianie układu immunologicznego - olejek pobudza odporność, tworzy barierę ochronną przed wirusami oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby gardła, płuc, oskrzeli, oczu, a także wystąpienia alergii.

  • Zwiększenie szansy na zajście w ciążę - preparat z ziela wzmaga produkcję śluzu szyjkowego u kobiet. Warto więc stosować olej z wiesiołka na płodność.

  • Zmniejszenie dolegliwości kobiecych - olej z nasion wiesiołka stosuje się pomocniczo w leczeniu mastalgii (bólu piersi). Ponadto może on ograniczać przykre objawy napięcia przedmiesiączkowego i łagodzić bóle menstruacyjne. Warto również wypróbować olej z wiesiołka na menopauzę, ponieważ przeciwdziała on uderzeniom gorąca i nadmiernej potliwości.

  • Złagodzenie objawów chorób reumatycznych - naturalny środek ogranicza dolegliwości bólowe, przyspiesza regenerację tkanki łącznej i chrzęstnej oraz zapobiega zapaleniu stawów. Może też pozytywnie wpływać na gojenie się ran. Olej z wiesiołka tłoczony na zimno stanowi więc ciekawy element diety na reumatoidalne zapalenie stawów.

  • Przeciwdziałanie rozwojowi nowotworów - tłoczony na zimno olej z wiesiołka ma działanie osłaniające organizm oraz zmniejszające szkodliwość czynników rakotwórczych.

  • Poprawę stanu skóry - bardzo często stosuje się olej z wiesiołka w kosmetyce. Stanowi on nie tylko produkt pielęgnacyjny, lecz także leczniczy, ponieważ pomaga w walce z różnymi chorobami, jak np. atopowe zapalenie skóry.
    Jak widzisz, działanie produktu jest więc bardzo szerokie. Aby wykazywał prozdrowotne właściwości, należy jednak stosować go regularnie. Pamiętaj przy tym, że nie jest to preparat dla wszystkich. Powinny unikać go dzieci poniżej 12. roku życia, kobiety w ciąży lub karmiące piersią, a także osoby z problemami z krzepnięciem krwi. Jeśli zaś przyjmujesz na stałe leki, stosowanie oleju z nasion wiesiołka zawsze skonsultuj z lekarzem.

Olej z wiesiołka - zastosowanie wewnętrzne

Jak stosować olej z wiesiołka? Do wyboru masz kilka opcji. Najpopularniejszym sposobem jest wewnętrzne stosowanie preparatu. Możesz więc wykorzystać olej z wiesiołka w płynie. Najczęściej przyjmuje się po 1 łyżeczce produktu maksymalnie trzy razy dziennie, najlepiej w trakcie posiłku. Zanim jednak zaczniesz stosować olej z wiesiołka do picia, dokładnie zapoznaj się z zaleceniami na opakowaniu.Olej wiesiołkowy możesz także wykorzystać kuchni. Stanowi on m.in. świetny składnik dressingów do sałatek. Pamiętaj przy tym, że nie powinno się go używać do gotowania i smażenia. Można go stosować wyłącznie na zimno.Olej z wiesiołka dwuletniego lub innych odmian rośliny jest również dostępny w kapsułkach. Możesz kupić go w aptece lub w niektórych sklepach z żywnością ekologiczną. Sposób dawkowania takiego preparatu jest dokładnie opisany w ulotce dołączonej do opakowania.

Czy warto stosować olej z wiesiołka na włosy i twarz?

Preparat na bazie nasion rośliny świetnie sprawdzi się też w użytku zewnętrznym. Warto więc stosować np. olej z wiesiołka na twarz. Zmniejsza on suchość cery, zwiększa jej elastyczność, niweluje podrażnienia i spowalnia procesy starzenia. Oprócz tego wykazuje działanie przeciwzapalne. Jak już wiesz, warto stosować olej z wiesiołka na atopowe zapalenie skóry. Wspomaga on walkę również z innymi dolegliwościami. Możesz używać go np. w przypadku egzemy, łuszczycy lub alergii skórnej. Co ważne, z tym produktem polubi się nawet dokuczliwa cera trądzikowa. Jeśli jednak leczysz się pod opieką dermatologa, skonsultuj z nim używanie tego typu naturalnych środków. W sytuacji, gdy lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań, możesz bez obaw stosować olej z wiesiołka na trądzik.Produkt możesz też wykorzystać do olejowania włosów. Dzięki niemu będą bardziej lśniące i odżywione. To także dobry sposób na nawilżanie włosów w domu. Ponadto olej wiesiołkowy zapobiegnie ich wypadaniu oraz pomoże wyeliminować łupież.

Źródła
  1. <ul><li>A. Kazimierska, E. Gawor, Wpływ oleju z wiesiołka na skórę, ze szczególnym uwzględnieniem działania kwasu gamma-linolenowego (GLa), „Kosmetologia Estetyczna” 2015, nr 4 (4).</li><li>
Author Marta Wielgosz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.