Najpopularniejsze postanowienia noworoczne, które pozytywnie wpłyną na twoje zdrowie i samopoczucie
Zacznę ćwiczyć, przebiegnę maraton, schudnę, zacznę więcej czytać, będę podróżować i spełniać marzenia, a nawet... zrobię remont mieszkania. Postanowień noworocznych może być naprawdę wiele – jedne mają większy wpływ na twoje zdrowie, inny mniejszy. My skupiliśmy się na tych, które pozytywnie wpłyną na twój organizm i samopoczucie, a jeśli uda ci się je zrealizować w 2022 roku, może wejdą ci w nawyk na cały życie.
Polecane
Zacznę regularnie ćwiczyć
Sport to zdrowie – wpływa pozytywnie zarówno na twoją kondycję, jak i na dobre samopoczucie. Aktywność fizyczna to także jeden z najważniejszych czynników zapobiegających chorobom cywilizacyjnym. I choć pewnie o tym wiesz, wiemy, jak ciężko jest regularnie ćwiczyć. Dlatego przygotowaliśmy dla ciebie artykuły, które pomogą ci:
ułożyć plan treningów w domu, jeśli nie przepadasz za ćwiczeniami na siłowni. Przeczytaj, jakie są najważniejsze zasady domowych ćwiczeń
dowiedzieć się, jak aktywność fizyczna wpływa na twoją odporność. Sprawdź, jakie ćwiczenia wybrać, aby uzyskać najlepsze rezultaty
dobrać ćwiczenia, które wzmocnią twój kręgosłup. Dowiedz się, które ćwiczenia są najskuteczniejsze
chcesz zacząć ćwiczyć jogę? Poznaj podstawy praktyki jogi
pomogą ci w wypracowaniu zdrowych nawyków. Poznaj 3 sprawdzone sposoby
Zadbam o zdrowe odżywianie
Masz poczucie, że twoja dieta pozostawia wiele do życzenia i chcesz ją zmienić? Wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych powinno znaleźć się na twojej liście postanowień noworocznych. Odżywianie ma wpływ na funkcjonowanie całego twojego organizmu, a złe nawyki mogą powodować problemy z wagą (otyłość), snem, funkcjonowaniem poznawczym i przyczyniają się do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych (np. cukrzycy i miażdżycy). Przeczytaj nasze artykuły, które pomogą ci wypracować zdrowszą dietę:
trenujesz i chcesz wypracować plan żywienia, który wpisze się w twoją aktywność? Poznaj zasady odżywiania osób aktywnych fizycznie
zastanawiasz się nad przejściem na dietę wegańską? Przeczytaj o korzyściach diety wegańskiej
nie masz czasu jeść śniadań, ale chcesz to zmienić? Sprawdź, dlaczego nie powinno się ich pomijać
a może pijesz za mało wody? Dowiedz się, co daje regularne nawadnianie się
planujesz noworoczny detoks organizmu? Tutaj znajdziesz kilka wskazówek o oczyszczaniu organizmu
Będę więcej czytać
Zabieganie i przebodźcowanie często powodują, że zamiast sięgnąć po książkę, włączasz film, serial lub po prostu przeglądasz najróżniejsze strony internetowe? To błędne koło – nadmiar informacji powoduje jeszcze większe uczucie zmęczenia. Z kolei czytanie książek wpływa na:
redukcję stresu – w 2009 roku grupa badaczy z Seton Hall University sprawdziła, jaki wpływ na poziom stresu ma uprawianie jogi, poczucie humoru i czytanie książek. Wyniki tych badań mogą cię zaskoczyć – studenci, którzy czytali książki 30 minut dziennie, mieli niższe ciśnienie, tętno i lepiej oceniali swoje samopoczucie psychiczne nawet od tych, którzy uprawiali jogę i z humorem podchodzili do życia;
polepszenie twoich funkcji poznawczych – czytanie pobudza zróżnicowane obszary mózgu, co pozytywnie wpływa na tworzenie się nowych połączeń nerwowych. Jeśli masz dzieci, zacznij czytać im książki od najwcześniejszych lat, a w przyszłości nauka będzie dla nich łatwiejsza. Zachęcaj do czytania swoich rodziców – to jedno z najlepszych „ćwiczeń” dla mózgu, które zapobiega osłabieniu funkcji poznawczych wraz z wiekiem;
poszerzenie zakresu słownictwa – im więcej będziesz czytać, tym bogatszym słownictwem będziesz się posługiwać. A to z kolei pozytywnie wpłynie na to, jak komunikujesz się z innymi (także w miejscu pracy).
Rzucę palenie
To jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych i chyba jedno z najtrudniejszych do realizacji. W 2019 roku, według danych prezentowanych przez GIS, do codziennego palenia tytoniu przyznało się 21% Polaków. Od 2011 widać tendencję malejącą, jeszcze w 2017 roku nałogowe palenie deklarowało 25% polskiego społeczeństwa. Jeśli rozważasz rzucenie palenia w 2022 roku, przeczytaj nasze artykuły o:
Domowych sposobach oczyszczania płuc, także po rzuceniu palenia
Niezależnie od tego, czy palisz, zerwałeś z nałogiem, czy nigdy nie paliłeś, pamiętaj o badaniach płuc w nowym roku. RTG klatki piersiowej jest rutynowym badaniem, które może wykryć nieprawidłowości układu oddechowego.
Zadbam o relacje z rodziną i przyjaciółmi
Jeśli wpisujesz ten punkt na swoją listę postanowień noworocznych, może to oznaczać, że w mijającym roku ciężko ci było znaleźć czas, aby dbać o relacje. A te są niezwykle ważne! Badania nad wpływem relacji społecznych na zdrowie prowadzone są od kilkudziesięciu lat, a ich wyniki potwierdzają, że rodzaj i ilość relacji może wpływać na zdrowie psychiczne,
fizyczne, zachowania prozdrowotne i umieralność.
Już w 1979 roku udowodniono, że ryzyko śmierci wśród mężczyzn i kobiet o najmniejszej liczbie więzi społecznych jest ponad dwukrotnie wyższe niż ryzyko dla osób dorosłych z większą liczbą więzi społecznych. Co więcej, odkrycie to utrzymało się nawet po uwzględnieniu statusu społeczno-ekonomicznego, zachowań prozdrowotnych i innych zmiennych, które mogą wpływać na śmiertelność. Również badania z 1988 roku potwierdzają te wyniki – osoby o najniższym poziomie zaangażowania w relacje społeczne częściej umierają niż osoby z większym zaangażowaniem.
Nie zapominaj również o pozytywnym wpływie relacji na zdrowie psychiczne. Badania wykazały, że posiadanie różnorodnych relacji społecznych może pomóc zmniejszyć stres i ryzyko związane z chorobami serca. Z kolei kontakt fizyczny – od trzymania się za ręce po seks – może wyzwalać uwalnianie się hormonów i substancji chemicznych w mózgu, które pozytywnie wpływają na samopoczucie psychiczne. Dlatego warto zadbać o relacje, nie tylko w nowym roku, ale pielęgnować je na co dzień. Czasami wystarczy porozmawiać, wyjść na spacer czy kawę z kimś bliskim, żeby poczuć się lepiej i pokazać rodzinie i przyjaciołom, że ci na nich zależy. Przeczytaj także nasze artykuły, w których:
Dowiesz się, czym jest szczęście i jak być szczęśliwym
Czym jest samotność i jak sobie z nią radzić
Co to jest asertywność i czy można stać się osobą asertywną
Czy warto skorzystać z terapii dla par – może 2022 to idealny moment, żeby spróbować?
To najważniejsze z postanowień noworocznych, które mogą pozytywnie wpłynąć na twoje zdrowie lub samopoczucie. Jeśli masz trudności z realizacją założonych celów, przeczytaj nasz artykuł o planowaniu postanowień noworocznych.
- D. Rizzolo, G. Pinto Zipp, D. Stiskal, S. Simpkins, Stress Management Strategies For Students: The Immediate Effects Of Yoga, Humor, And Reading On Stress, Journal of College Teaching & Learning – December 2009, Volume 6, Number 8.
- G. S. Berns, K. Blaine,M. J. Prietula, B. E. Pye, Short- and Long-Term Effects of a Novel on Connectivity in the Brain, Brain Connectivity, 2013 Dec 1; 3(6): 590–600.
- K. Cain, J. Oakhill, Matthew effects in young readers: reading comprehension and reading experience aid vocabulary development, Journal of Learning Disabilities, Sep-Oct 2011;44(5):431-43.
- Główny Inspektorat Sanitarny - Postawy Polaków wobec palenia tytoniu – Raport 2019 r.
- D. Umberson, J. K. Montez, Social Relationships and Health: A Flashpoint for Health Policy, Journal of Health and Social Behavior. 2010; 51(Suppl): S54–S66.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.