Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 1 min.

Najpopularniejsze postanowienia noworoczne, które pozytywnie wpłyną na twoje zdrowie i samopoczucie

Redakcja21.12.2021Aktualizacja: 03.01.2024

Zacznę ćwiczyć, przebiegnę maraton, schudnę, zacznę więcej czytać, będę podróżować i spełniać marzenia, a nawet... zrobię remont mieszkania. Postanowień noworocznych może być naprawdę wiele – jedne mają większy wpływ na twoje zdrowie, inny mniejszy. My skupiliśmy się na tych, które pozytywnie wpłyną na twój organizm i samopoczucie, a jeśli uda ci się je zrealizować w 2022 roku, może wejdą ci w nawyk na cały życie.


postanowienia-noworoczne-dobre-dla-zdrowia-i-samopoczucia
pexels.com

Polecane

jakie-sa-typy-osobowosci-co-warto-o-nich-wiedziec
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jakie są typy osobowości? Co warto o nich wiedzieć?
30.07.2021
komunikacja-interpersonalna-co-jest-techniki
Zdrowie psychiczne
1 min.
Czym jest komunikacja interpersonalna?
19.01.2023
introwertyk-kto-to-jest-jakie-ma-cechy-charakterystyczne
Zdrowie psychiczne
1 min.
Introwertyk - kto to jest? Jakie ma cechy charakterystyczne?
28.10.2021
metdytacja-na-lezaco-czy-to-odpowiednia-pozycja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jaka pozycja jest odpowiednia do medytacji? Czy można medytować na leżąco?
03.06.2022
Spis treści
  1. Zacznę regularnie ćwiczyć
  2. Zadbam o zdrowe odżywianie
  3. Będę więcej czytać
  4. Rzucę palenie
  5. Zadbam o relacje z rodziną i przyjaciółmi

Zacznę regularnie ćwiczyć

Sport to zdrowie – wpływa pozytywnie zarówno na twoją kondycję, jak i na dobre samopoczucie. Aktywność fizyczna to także jeden z najważniejszych czynników zapobiegających chorobom cywilizacyjnym. I choć pewnie o tym wiesz, wiemy, jak ciężko jest regularnie ćwiczyć. Dlatego przygotowaliśmy dla ciebie artykuły, które pomogą ci:

Polecamy

jak-sprawic-aby-cwiczenia-weszly-nam-w-nawyk-3-sprawdzone-sposoby
Fitness

Jak sprawić, aby ćwiczenia weszły ci w nawyk? 3 sprawdzone sposoby

Nawyk kojarzy się z regularnością, systematycznością, wpisaniem w naturalny rytm dnia. Jeśli robisz coś nawykowo, to nie musisz o tym pamiętać, dlatego tak ważne jest osadzenie nawyku w konkretnym kontekście. Dobre nawyki jednak nie tworzą się same – zanim staną się naturalną częścią twojego życia, trzeba je wyrobić i wypracować.

Redakcja27.08.2021

Zadbam o zdrowe odżywianie

Masz poczucie, że twoja dieta pozostawia wiele do życzenia i chcesz ją zmienić? Wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych powinno znaleźć się na twojej liście postanowień noworocznych. Odżywianie ma wpływ na funkcjonowanie całego twojego organizmu, a złe nawyki mogą powodować problemy z wagą (otyłość), snem, funkcjonowaniem poznawczym i przyczyniają się do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych (np. cukrzycy i miażdżycy). Przeczytaj nasze artykuły, które pomogą ci wypracować zdrowszą dietę:

Będę więcej czytać

Zabieganie i przebodźcowanie często powodują, że zamiast sięgnąć po książkę, włączasz film, serial lub po prostu przeglądasz najróżniejsze strony internetowe? To błędne koło – nadmiar informacji powoduje jeszcze większe uczucie zmęczenia. Z kolei czytanie książek wpływa na:

  • redukcję stresu – w 2009 roku grupa badaczy z Seton Hall University sprawdziła, jaki wpływ na poziom stresu ma uprawianie jogi, poczucie humoru i czytanie książek. Wyniki tych badań mogą cię zaskoczyć – studenci, którzy czytali książki 30 minut dziennie, mieli niższe ciśnienie, tętno i lepiej oceniali swoje samopoczucie psychiczne nawet od tych, którzy uprawiali jogę i z humorem podchodzili do życia;

  • polepszenie twoich funkcji poznawczych – czytanie pobudza zróżnicowane obszary mózgu, co pozytywnie wpływa na tworzenie się nowych połączeń nerwowych. Jeśli masz dzieci, zacznij czytać im książki od najwcześniejszych lat, a w przyszłości nauka będzie dla nich łatwiejsza. Zachęcaj do czytania swoich rodziców – to jedno z najlepszych „ćwiczeń” dla mózgu, które zapobiega osłabieniu funkcji poznawczych wraz z wiekiem;

  • poszerzenie zakresu słownictwa – im więcej będziesz czytać, tym bogatszym słownictwem będziesz się posługiwać. A to z kolei pozytywnie wpłynie na to, jak komunikujesz się z innymi (także w miejscu pracy).

Rzucę palenie

To jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych i chyba jedno z najtrudniejszych do realizacji. W 2019 roku, według danych prezentowanych przez GIS, do codziennego palenia tytoniu przyznało się 21% Polaków. Od 2011 widać tendencję malejącą, jeszcze w 2017 roku nałogowe palenie deklarowało 25% polskiego społeczeństwa. Jeśli rozważasz rzucenie palenia w 2022 roku, przeczytaj nasze artykuły o:

Niezależnie od tego, czy palisz, zerwałeś z nałogiem, czy nigdy nie paliłeś, pamiętaj o badaniach płuc w nowym roku. RTG klatki piersiowej jest rutynowym badaniem, które może wykryć nieprawidłowości układu oddechowego.

Zadbam o relacje z rodziną i przyjaciółmi

Jeśli wpisujesz ten punkt na swoją listę postanowień noworocznych, może to oznaczać, że w mijającym roku ciężko ci było znaleźć czas, aby dbać o relacje. A te są niezwykle ważne! Badania nad wpływem relacji społecznych na zdrowie prowadzone są od kilkudziesięciu lat, a ich wyniki potwierdzają, że rodzaj i ilość relacji może wpływać na zdrowie psychiczne,
fizyczne, zachowania prozdrowotne i umieralność.

Już w 1979 roku udowodniono, że ryzyko śmierci wśród mężczyzn i kobiet o najmniejszej liczbie więzi społecznych jest ponad dwukrotnie wyższe niż ryzyko dla osób dorosłych z większą liczbą więzi społecznych. Co więcej, odkrycie to utrzymało się nawet po uwzględnieniu statusu społeczno-ekonomicznego, zachowań prozdrowotnych i innych zmiennych, które mogą wpływać na śmiertelność. Również badania z 1988 roku potwierdzają te wyniki – osoby o najniższym poziomie zaangażowania w relacje społeczne częściej umierają niż osoby z większym zaangażowaniem.

Nie zapominaj również o pozytywnym wpływie relacji na zdrowie psychiczne. Badania wykazały, że posiadanie różnorodnych relacji społecznych może pomóc zmniejszyć stres i ryzyko związane z chorobami serca. Z kolei kontakt fizyczny – od trzymania się za ręce po seks – może wyzwalać uwalnianie się hormonów i substancji chemicznych w mózgu, które pozytywnie wpływają na samopoczucie psychiczne. Dlatego warto zadbać o relacje, nie tylko w nowym roku, ale pielęgnować je na co dzień. Czasami wystarczy porozmawiać, wyjść na spacer czy kawę z kimś bliskim, żeby poczuć się lepiej i pokazać rodzinie i przyjaciołom, że ci na nich zależy. Przeczytaj także nasze artykuły, w których:

To najważniejsze z postanowień noworocznych, które mogą pozytywnie wpłynąć na twoje zdrowie lub samopoczucie. Jeśli masz trudności z realizacją założonych celów, przeczytaj nasz artykuł o planowaniu postanowień noworocznych.

Źródła
  1. D. Rizzolo, G. Pinto Zipp, D. Stiskal, S. Simpkins, Stress Management Strategies For Students: The Immediate Effects Of Yoga, Humor, And Reading On Stress, Journal of College Teaching & Learning – December 2009, Volume 6, Number 8.
  2. G. S. Berns, K. Blaine,M. J. Prietula, B. E. Pye, Short- and Long-Term Effects of a Novel on Connectivity in the Brain, Brain Connectivity, 2013 Dec 1; 3(6): 590–600.
  3. K. Cain, J. Oakhill, Matthew effects in young readers: reading comprehension and reading experience aid vocabulary development, Journal of Learning Disabilities, Sep-Oct 2011;44(5):431-43.
  4. Główny Inspektorat Sanitarny - Postawy Polaków wobec palenia tytoniu – Raport 2019 r.
  5. D. Umberson, J. K. Montez, Social Relationships and Health: A Flashpoint for Health Policy, Journal of Health and Social Behavior. 2010; 51(Suppl): S54–S66.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

platoniczny-zwiazek-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
1 min.
Platoniczny związek - co to jest? Na czym polega?
24.01.2022
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
ofidiofobia-lek-przed-wezami-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak pozbyć się lęku przed wężami?
26.05.2022
zawisc-co-to-jest-jak-sobie-z-nia-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Co to jest zawiść? Poznaj metody radzenia sobie z zawiścią ludzką
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
pestka-awokado-jakie-ma-wlasciwosci-lecznicze
Odżywianie
1 min.
Czy można jeść pestkę z awokado?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.