Czym jest resweratrol? Jakie wykazuje działanie?
Popularne we Włoszech czerwone wino jest źródłem wielu cennych składników. Najważniejszym z nich jest resweratrol, który wykazuje wiele właściwości, w tym kardioprotekcyjne, czyli chroniące serce. To jeden z sekretów długowieczności mieszkańców Półwyspu Apenińskiego.
Resweratrol to związek roślinny, który występuje w wielu produktach spożywczych, przede wszystkim w czerwonym winie, ale także w jagodach, orzeszkach ziemnych, żurawinie, morwie, soi i rabarbarze. Dzięki swoim drogocennym właściwościom wzbudził on zainteresowanie badaczy na całym świecie. Zobacz, dlaczego warto go spożywać.
Czym jest resweratrol?
Resweratrol, inaczej 3,4',5-trihydroksy-trans-stilben to polifenol, który od wielu lat jest obiektem zainteresowań naukowców i zwolenników prowadzenia zdrowego stylu życia. Nic w tym dziwnego, ponieważ związek ten nie tylko reguluje ciśnienie krwi i chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, ale także chroni mózg i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się tego organu. W swojej budowie chemicznej resweratrol jest podobny do hormonu o nazwie estrogen. W przypadku roślin mamy do czynienia z fitoestrogenami, które szczególnie korzystnie wpływają na stan kości (obniżają ryzyko osteoporozy), regulują gospodarkę tłuszczową, łagodzą przebieg menopauzy, działają przeciwzakrzepowo i wspierają metabolizm białek.
Często mówi się o związku między resweratrolem a odpornością na choroby u Włochów. Warto zauważyć, że mimo diety bogatej w węglowodany, przeciętnego zamiłowania do aktywności fizycznej, a dużego do sjest, Włosi cieszą się dobry zdrowiem i długim życiem. Uważa się, że jest to wpływ regularnego spożywania czerwonego wina. To samo dotyczy Francuzów, którzy mogą pochwalić się jednym z najniższych wskaźników chorób serca w Europie.
Gdzie występuje resweratrol?
Warto pamiętać o tym, że resweratrol to nie tylko czerwone wino. Choć dużo tego związku jest właśnie w skórce winogron, sporą jego ilość można znaleźć także w jagodach, żurawinie, morwie, porzeczkach, borówce, orzeszkach ziemnych, korzeniu rdestowca ostrokończystego, skórce pomidorów i kakao.
Jakie działanie wykazuje resweratrol?
Działanie resweratrolu jest bardzo szerokie. Naukowcy cały czas odkrywają jego nowe właściwości. Przede wszystkim mówi się o tych kardioprotekcyjnych. Co to oznacza? Resweratrol chroni nasze serce, przede wszystkim przed udarem niedokrwiennym, ale także przed agregacją, czyli zlepianiem się płytek krwi. Spożywany systematycznie i w odpowiednich dawkach zmniejsza ponadto stężenie złego cholesterolu. Minimalizuje tym samym ryzyko powstawania miażdżycy. Powinien być spożywany również przez osoby mające problemy ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi, ponieważ skutecznie go obniża.
Na tym nie koniec jego właściwości. Wykazano, że resweratrol zmniejsza stres oksydacyjny, ponieważ ogranicza wolne rodniki, czyli substancje, które uszkadzają procesy komórkowe i przyspieszają starzenie się organizmu. Co więcej, minimalizuje ryzyko powstawania nowotworów. Istnieją dowody naukowe na to, że resweratrol obniża prawdopodobieństwa raka płuc, szyjki macicy, okrężnicy, piersi, jajnika, trzustki, pęcherza i jąder. Badacze dowiedli, że działa też neuroprotekcyjnie i zapobiega pojawieniu się wielu schorzeń neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera. Ten polifenol ma zbawienny wpływ na metabolizm glukozy i lipidów, co wspomaga proces gubienia zbędnych kilogramów. Działa również przeciwzapalnie. Blokuje enzymy, które uruchamiają ten proces w organizmie.
Jedne z najnowszych badań naukowych wskazują na to, że resweratrol może pomagać utrzymywać w równowadze florę bakteryjną jelit. Eksperymenty na myszach wykazały, że wpływa na namnażanie się pożytecznych bakterii, a hamuje rozwój tych chorobotwórczych. Chroni także wątrobę i reguluje wydzielanie żółci. Nie sposób nie wspomnieć o jego działaniu przeciwwirusowym. Badania na liniach komórkowych pozwalają nam wierzyć w to, że wkrótce resweratrol może okazać się cennym składnikiem niektórych leków hamujących rozwój wirusów opryszczki, grypy, Epsteina-Barra, tych wywołujących ospę wietrzną, a także bakterii takich jak Escherichia Coli
Trwają obecnie badania nad wpływem resweratrolu na długość życia. Być może z czasem okaże się, że związek ten w rozsądnych dawkach jest eliksirem młodości.
Co ciekawe, resweratrol jest także cennym składnikiem kosmetycznym. Dodaje się go do kremów, balsamów do ciała, żeli pod prysznic i serów do pielęgnacji twarzy. Ma to związek z jego przeciwstarzeniowym działaniem.
Dawkowanie resweratrolu
Wyniki licznych badań naukowych wykazały, że bezpieczna dawka tego związku wynosi 0,3 g na kilogram ciała dziennie. Pamiętaj, aby nie przekraczać tych zaleceń. To od dawkowania zależy bowiem, jak określony związek wpłynie na nasze zdrowie. Mimo że resweratrol jest substancją o prozdrowotnym działaniu, zbyt duże jego dawki mogą powodować wiele skutków ubocznych, w tym m.in. spadek masy ciała, utratę apetytu, zwiększenie poziomu bilirubiny, kreatyniny, a także znaczne zmniejszenie poziomu niektórych rodzajów elementów morfotycznych krwi.
- A. Kopeć, E. Piątkowska, T. Leszczyńska, R. Bieżanowska-Kopeć. Prozdrowotne właściwości resweratrolu, „ŻYWNOŚĆ. Nauka, Technologia. Jakość”, 2011, t. 5, nr 78, s. 5–15.
- J.M. Smoliga, J.A. Baur i H.A. Hausenblas. Resveratrol and health--a comprehensive review of human clinical trials. „Molecular Nutrition & Food Research”, 2011, t. 55, nr 8, s.1129–1141.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.