Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jakie są przyczyny i objawy zawrotów głowy u dziecka?

Monika Nowakowskalek. Wiktor Trela14.03.2022Aktualizacja: 10.04.2024

Zawroty głowy u dziecka mogą pojawić się w przebiegu wielu chorób, najczęściej neurologicznych i laryngologicznych. Często towarzyszą im także inne objawy, np. ból brzucha i głowy, mdłości czy gorączka. Zajrzyj i dowiedz się więcej o najważniejszych przyczynach i oznakach zawrotów głowy u dzieci.


zawroty-glowy-u-dziecka-przyczyny
pexels

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
Spis treści
  1. Na czym polegają zawroty głowy?
  2. Jakie są rodzaje zawrotów głowy u dzieci?
  3. Jakie są przyczyny zawrotów głowy u dziecka?
  4. Jak należy diagnozować zawroty głowy u dzieci?

Na czym polegają zawroty głowy?

Pacjenci przeważnie opisują zawroty głowy, czyli vertigo, jako subiektywne uczucie zachwiania lub nawet utraty równowagi. Najczęściej niepokoi ich, że „kręci im się w głowie”. Vertigo może towarzyszyć utrudniona orientacja w stosunku do otoczenia i oczopląs. Często pojawiają się także objawy z innych układów, np. wymioty, bladość skóry, ból brzucha czy brak apetytu.

Rozpoznanie i ustalenie przyczyny zawrotów głowy może okazać się trudne, zwłaszcza w przypadku dzieci, które nie potrafią jeszcze dokładnie opisać swoich dolegliwości. Wówczas należy zwrócić uwagę na objawy, które mogą sugerować chorobę, np. próby chwytania się podparcia, niezgrabny chód, częste upadki oraz niepokój i płacz.

Jakie są rodzaje zawrotów głowy u dzieci?

Zawroty głowy można klasyfikować w zależności od miejsca, gdzie lokalizuje się choroba. W rozróżnieniu kluczowy jest dokładny opis objawów uzyskany od pacjenta lub jego rodziców. Powinien on uwzględniać charakter dolegliwości, czas ich występowania oraz towarzyszące im okoliczności.

Wyróżnia się:

  • Zawroty układowe, które są zazwyczaj spowodowane uszkodzeniem ucha wewnętrznego, a dokładniej błędnika lub nerwu przedsionkowego. Mały pacjent może mieć wówczas wrażenie, że on sam lub jego otoczenie wiruje i się kołysze. Co ważne, przy tego rodzaju zawrotach głowy chory potrafi opisać swoje odczucia i dokładnie określić kierunek pozornego ruchu. Często mogą występować także mdłości, wymioty i lęk.

  • Zawroty nieukładowe mogą być wywołane zaburzeniami w obrębie ośrodków równowagi w mózgu. Cechuje je przede wszystkim zachwianie równowagi i niepewność postawy. Przy tego rodzaju zawrotach mali pacjenci nie są w stanie precyzyjnie opisać swoich dolegliwości, niezależnie od wieku czy stopnia rozwoju.

Jakie są przyczyny zawrotów głowy u dziecka?

Zawroty głowy to objaw, który może pojawiać się w przebiegu różnych chorób. Niektóre z nich wymagają szybkiej diagnostyki i terapii, np. guzy mózgu, natomiast inne, takie jak zaburzenia emocjonalne czy migrena, muszą być leczone przewlekle.

Do najczęstszych przyczyn zawrotów głowy u najmłodszych należy zapalenie ucha środkowego. Powikłaniem infekcji przebytej przez małego pacjenta może być uszkodzenie narządu równowagi w uchu. Zapalenie ucha środkowego stanowi częsty problem wśród dzieci, zwłaszcza od 6. do 18. miesiąca życia. Zawrotom głowy mogą wówczas towarzyszyć objawy stanu zapalnego, występowanie ropnej wydzieliny w jamie bębenkowej i dolegliwości typowe dla przeziębienia, np. kaszel.

Inną ważną przyczyną vertigo, która pojawia się przede wszystkim u niemowląt, jest napadowy kręcz karku. Prawdopodobnie stanowi on wczesny etap łagodnych napadowych zawrotów głowy. Podczas ataku, który może trwać od kilku godzin do kilku dni, dziecko pochyla głowę w jedną stronę, wymiotuje i jest niespokojne. Objawy ustępują zwykle samoistnie.

Łagodne, napadowe, położeniowe zawroty głowy występują typowo u dorosłych, ale mogą pojawiać się także u dzieci w wieku szkolnym. Mają charakter napadowy i są spowodowane nagłą zmianą pozycji ciała, np. podczas pochylania się i wstawania. Dobre efekty w leczeniu tego rodzaju zawrotów głowy dają ćwiczenia rehabilitacyjne.

Vertigo może występować podczas napadu migrenowego bólu głowy lub nawet zamiast niego. Często towarzyszą mu wymioty. Migrena dotyczy głównie dorosłych, jednak może pojawiać się także u dzieci w wieku szkolnym i w okresie dojrzewania.

Przyczyną zawrotów głowy u nastoletnich pacjentek może okazać się ciąża. Wahania poziomu estrogenu i progesteronu, zwłaszcza w I trymestrze, wpływają na ogólne funkcjonowanie organizmu, co może m.in. objawiać się wymiotami i zaburzeniami równowagi.

Zawroty głowy mogą występować w przebiegu innych chorób, np. padaczki, w zaburzeniach równowagi wodno-elektrolitowej i w stanach gorączkowych.

Jak należy diagnozować zawroty głowy u dzieci?

Główną rolę w poszukiwaniu przyczyn vertigo odgrywa wywiad uzyskany od rodziców lub chorego. Dodatkowo diagnostyka małego pacjenta z zawrotami głowy powinna obejmować: konsultację laryngologiczną (szczególnie badanie otoskopowe i badanie słuchu) oraz neurologiczną. Niekiedy konieczne są inne specjalistyczne badania w zależności od objawów i wskazań lekarza.

Jeśli Twoje dziecko skarży się na zawroty głowy, nie zwlekaj. Niezwłocznie udaj się z nim do pediatry. Lekarz – w zależności od wstępnej diagnozy – skieruje Was do odpowiedniego specjalisty (laryngologa lub neurologa) lub samodzielnie zaplanuje leczenie. 

Jeśli chcesz mieć łatwy dostęp do lekarzy i badań (np. rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej), rozważ zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. Jeśli podpiszesz umowę i opłacisz składkę, to będziesz mieć możliwość umówienia dziecka na wizytę w gabinecie lub skorzystania z e-konsultacji (w zależności od wybranego pakietu) z pediatrą, lekarzem rodzinnym, internistą oraz wieloma innymi specjalistami. Na wizytę u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej będziesz czekać maksymalnie 1 dzień, a ze specjalistami skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych. W ramach wybranego pakietu otrzymasz też dostęp do badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych z listy przygotowanej przez ubezpieczyciela.

Zamów ofertę. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając jeden z dostępnych pakietów.

Źródła
  1. E. Pilarska, M. Lemka, Zawroty głowy u dzieci – najważniejsze aspekty kliniczne, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2010, t. 4, nr 3, 204–209.
  2. Rekomendacje postępowania w zawrotach głowy w praktyce ambulatoryjnej, https://neurologia-praktyczna.pl/a1894/Rekomendacje-postepowania-w-zawrotach-glowy-w-praktyce-ambulatoryjnej, dostęp: 10.02.2022 r.
  3. S.K. Swain, B.K. Pati, J.N. Mohanty, Otological manifestations in pregnant women. A study at a tertiary care hospital of eastern India, „Journal of Otology” 2020, nr 15, s. 103–106.
Author Monika Nowakowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.