Zupa idealna na lekki obiad i na sycącą kolację
Zupy krem mają wiele zalet. Odpowiednio przygotowane są one bardzo zdrowym posiłkiem, który zawiera mnóstwo witamin. Dodatkowo są one mocno rozgrzewające, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w formie dania rozgrzewającego, idealnego na jesienne i zimowe wieczory. Wśród warzyw stanowiących bazę do tych dań na szczególne wyróżnienie zasługuje pieczona papryka do zupy. Posiłek taki jest gęsty, sycący i bardzo zdrowy. Jak go przygotować?
Dlaczego papryka jest zdrowa?
Zupa z grillowanej papryki jest niezwykle zdrowa przede wszystkim dlatego, że warzywo to jest bardzo bogatym źródłem witaminy C, której zawiera kilkakrotnie więcej od cytryny. Dodatkowo kwas askorbinowy w papryce nie ulega zniszczeniu podczas procesów kulinarnych, dzięki czemu może być ona stosowana właśnie do zup, ale i sałatek czy przetworów. W tym warzywie obecne są beta-karoten i likopen, które wykazują właściwości przeciwnowotworowe i pośrednio wspomagają odporność. Częste spożywanie papryki skutkuje zaś poprawą kondycji naczyń krwionośnych, obniżeniem poziomu złego cholesterolu, polepszeniem kondycji skóry i obniżeniem ciśnienia krwi.
Zupa paprykowa z pieczonej papryki i pomidorów
Takie danie można zjeść na lekki obiad albo w formie lunchu. Jest ono łatwe do zrobienia, a sam proces przygotowywania zajmuje mniej niż godzinę. Składniki:
2 średniej wielkości czerwone papryki,
4 pomidory,
litr wody,
2 ząbki czosnku w łupinie,
2 marchewki,
1 pietruszka wraz z nacią,
4 grzanki,
kilka listków bazylii,
ziele angielskie,
liść laurowy,
2 łyżki oliwy z oliwek,
sól i pieprz.
Sposób przygotowania:Ugotuj bulion warzywny z pietruszki wraz z nacią oraz marchwi. Wyjmij warzywa, kiedy bulion zredukuje o połowę i odłóż je na talerz. Natnij pomidory i sparz je wrzątkiem, następnie ściągnij z nich skórkę, natomiast paprykę przetnij na pół i usuń z niej gniazda nasienne. Pomidory, paprykę i czosnek w łupinach wyłóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piecz warzywa przez 20 minut w temperaturze 200 ℃. Po wyłączeniu piekarnika pozostaw otwarte drzwiczki, by warzywa się wystudziły.Gdy już papryka będzie ostudzona, ściągnij z niej skórkę i wrzuć do bulionu miąższ. W dalszej kolejności dodaj do niej wyciśnięty z łupiny czosnek i pomidory przetarte przez gęste sitko, ugotowaną marchewkę i liście bazylii. Całość zmiksuj ze sobą i ponownie zagotuj, żeby wszystkie smaki się połączyły. Na koniec dodaj oliwę z oliwek, a już na talerzach przypraw solą i pieprzem oraz dodaj grzanki. Taka zupa to bogactwo witaminy A, potasu oraz antyoksydantów.
Krem z pieczonej papryki w wersji wegańskiej
To wyjątkowo łatwy do przygotowania krem z papryki pieczonej. Można go podać także osobom, które na co dzień jedzą mięso, na przykład w formie lekkiej kolacji.Składniki:
4 papryki różnokolorowe (dwie czerwone i dwie żółte),
3 łyżki oliwy z oliwek,
5 ząbków czosnku,
1,5 litra warzywnego bulionu,
2 liście laurowe,
1 cebula,
świeży tymianek.
Sposób przygotowania:Drobno pokrój cebulę, paprykę wypestkuj i pokrój na ćwiartki, następnie ułóż na blasze, skrop oliwą i piecz w piekarniku nagrzanym do 200 ℃ przez 45 minut razem z czosnkiem, dopóki nie staną się miękkie. Na kwadrans ułóż upieczoną paprykę na foliowej torebce, po tym czasie zdejmij z niej skórkę. Podsmaż cebulkę na oliwie, aż stanie się szklista, dodaj do niej tymianek, liście laurowe, paprykę, czosnek i zalej bulionem. Gotuj całość przez pół godziny, wyjmij z niej liście laurowe i gałązki tymianku i zmiksuj.
Sycąca zupa krem z papryki pieczonej
Składniki:
1 kg czerwonej papryki,
litr warzywnego bulionu,
ugotowana marchewka,
400 g pomidorów,
średnia cebula,
2 ugotowane ziemniaki,
1 łyżeczka ostrej papryki,
2 łyżeczki słodkiej papryki,
2-3 łyżki oliwy z oliwek,
pieprz i sól.
Ta zupa krem z pieczonej papryki jest bardzo łatwa do przyrządzenia. Przygotowanie zacznij od pozbawienia papryk gniazd nasiennych i przekrojenia tych warzyw na pół. Połóż je na blasze do pieczenia, posmaruj oliwą i wstaw do piekarnika rozgrzanego na 180 ℃ na 40 minut. Kiedy skórka zacznie się robić czarna, wyjmij je i pakuj do plastikowego woreczka. Szczelnie go zakręć, a po 20 minutach zdejmij z papryk skórkę. Ugotuj bulion warzywny i pozostaw warzywa, by zagęścić krem, natomiast cebulę grubo pokrój i usmaż na rumiano. Wrzuć wszystkie składniki do wywaru i zmiksuj go na gładki krem. Taki krem z papryki pieczonej można podawać z pieczywem.
Krem z pieczonej papryki z mascarpone
Uwaga - nie jest to zupa lekkostrawna! Ale jeśli nie borykasz się z problemami ze strony układu pokarmowego, to koniecznie ją wypróbuj.Składniki:
6 czerwonych papryk,
5 ząbków czosnku,
300 g pomidorów,
250 g mascarpone,
cebula,
2-3 łyżki oliwy z oliwek,
rozmaryn,
pieprz i sól.
Sposób przygotowania:Usuń z papryk łodygi i gniazda nasienne, pokrój je na wąskie paski i upiecz w dużym naczyniu razem z rozmarynem, obranymi ząbkami czosnku i oliwą. Piecz całość przez około 40 minut, aż skórka na papryce się pomarszczy. Wyjmij produkty z piekarnika, usuń z papryk skórki i pozostaw warzywa do ostygnięcia. Pokrój cebulę w piórka, rozgrzej oliwę na patelni i zeszklij na niej cebulę. Po trzech minutach dodaj pomidory (najlepiej z puszki) i pozostaw do podduszenia na małym ogniu na 10 minut. Paprykę i pomidory przełóż do większego garnka, dodaj mascarpone i przyprawy, całość zmiksuj. Ten krem z papryki pieczonej można podawać z listkami bazylii.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.