Właściwości oleju z pestek moreli. Do czego warto go stosować?
Dobroczynne właściwości oleju z pestek moreli są znane od setek lat. Ten typowo letni owoc jest źródłem cennych składników odżywczych. Ekologicznym rozwiązaniem jest wykorzystywanie nie tylko miąższu, ale również jego pestek.
Olej z pestek moreli staje się coraz popularniejszy. Najnowsze wyniki badań naukowych wskazują na to, że jest on źródłem m.in. witamin z grupy B, nienasyconych kwasów tłuszczowych, antyoksydantów i fitosteroli. Przekonaj się, dlaczego warto mieć go w swojej kuchni i łazience.
Czym jest olej z pestek moreli?
Morele to żółtopomarańczowe, letnie owoce. Zaczęto je uprawiać ponad 4000 lat temu w Azji, a obecnie z ich produkcji słynie Grecja, Kirgistan, Korea, Włochy i Turcja. Zarówno miąższ, jak i pestki moreli są źródłem drogocennych składników odżywczych. Wykorzystuje się je w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Olej z pestek moreli tłoczony jest na zimno, ma jasnożółtą barwę oraz bardzo delikatny marcepanowy smak, dlatego też dobrze sprawdza się w kuchni. Jest równie popularny jak olej sojowy i olej z pestek dyni. Olejki eteryczne pozyskane z moreli są typowym składnikiem olejków do pielęgnacji ciała, peelingów oraz perfum.
Gdzie można kupić olej z pestek moreli? Dostaniesz go przede wszystkim w sklepach ze zdrową żywnością oraz w niektórych aptekach (stacjonarnych i internetowych).
Skład oleju z pestek moreli
Olej z pestek moreli składa się przede wszystkim z nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), czyli z kwasu oleinowego (grupa omega-9) i linolowego (grupa omega-6). Zastanawiasz się, dlaczego są one tak ważne dla zdrowia? To tzw. zdrowe tłuszcze, które wspierają funkcjonowanie wielu narządów wewnętrznych, a także kondycję naskórka i włosów. NNKT wykazują wiele właściwości prozdrowotnych, w tym m.in.:
wzmacniają odporność na zakażenia wirusowe, bakteryjne i grzybicze;
są budulcem komórek;
chronią przed zgagą;
regulują prawidłowy poziom cholesterolu we krwi – redukują stężenie złego cholesterolu (LDL), a zwiększają dobrego (HDL);
niwelują niestrawność;
wzmacniają układ sercowo-naczyniowy i nerwowy.
W składzie oleju z pestek moreli znajdują się również fitosterole. To sterole roślinne wpływające na obniżenie frakcji LDL cholesterolu. Dzięki nim możliwe jest przeciwdziałanie takim chorobom jak miażdżyca naczyń i zawał serca.
W tym produkcie nie brakuje także witamin E, A i B17. Witamina E jest częstym składnikiem kremów przeciwzmarszczkowych, ponieważ neutralizuje wolne rodniki, które przyspieszają starzenie się komórek. Co więcej, bierze udział w procesach widzenia i reguluje mechanizmy płodności. Witamina A jest również znana jako silny przeciwutleniacz. Pomaga utrzymać prawidłowy stan włosów, cery i paznokci, chroni wzrok przed tzw. kurzą ślepotą, a także zapewnia fizjologiczny stan błon komórkowych.
Olej z pestek moreli a rak
Ze względu na obecność w oleju z pestek moreli amigdaliny, czyli witaminy B17 (występującej również w pigwie pospolitej i czeremsze) uważa się, że produkt ten może mieć właściwości przeciwnowotworowe. Nie zostało to jeszcze potwierdzone badaniami naukowymi, jednak warto zaznaczyć, że nadmiar tego związku może spowodować silne zatrucie. Amigdalina bowiem po dostaniu się do krwiobiegu rozkłada się na szkodliwe dla organizmu składniki (m.in. na kwas pruski, cyjanowodór i aldehyd benzoesowy). Dlatego też w spożywaniu pestek moreli i oleju należy zachować umiar.
Na co stosować olej z pestek moreli?
Zastanawiasz się, jak stosować olej z pestek moreli? Zacznij wykorzystywać go w kuchni. Pamiętaj jednak, że nie wolno go podgrzewać, ponieważ pod wpływem zbyt wysokiej temperatury wszystkie cenne składniki odżywcze ulegają zniszczeniu. Warto używać go na zimno. Możesz dodawać go w niewielkiej ilości do sałatek, surówek, sosów do maczania warzyw, a także do chleba (zamiast masła). W ten sposób zadbasz o swój organizm od wewnątrz.
Olej z pestek moreli możesz dodawać też do swojego ulubionego kremu. W ten sposób wzmocnisz jego właściwości nawilżające i ochronne. Jako dodatek do odżywki do włosów wzmacnia kondycję skóry głowy i zmniejsza łupież. Ponadto odżywia cebulki i przynosi ulgę swędzącej skórze. Jest zalecany przede wszystkim do suchej cery i równie suchych włosów. Olej z pestek moreli jest także remedium na zaczerwienienia i podrażnienia wywołane promieniowaniem słonecznym. Bardzo popularna jest pasta ze zmielonych pestek moreli stosowana jako peeling do ciała. Regularnie używany znacznie wygładza skórę i pomaga pozbyć się zrogowaciałego (martwego) naskórka. Co ważne, olej z pestek moreli stosowany zewnętrznie jest bezpieczny również dla dzieci.
Ile oleju z pestek moreli można wypić? Nie wolno przekraczać dawki 2 łyżek na dobę. Ze względu na obecność amigdaliny nie zaleca się podawania tego produktu dzieciom poniżej 12 roku życia. Jeśli olej z pestek moreli stosuje się zewnętrznie, wówczas nie ma ograniczeń.
- A. Nowak, Fitosterole w codziennej diecie „Postępy Fitoterapii”, 2011, nr 1, s. 48–51.
- A. Nowak, A. Zielińska, Aktywność przeciwnowotworowa amigdaliny, „Postępy Fitoterapii, 2016, nr 4, s. 282–292.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.